Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potężny CME zmierza ku Ziemi po rozbłyskach na Słońcu. Czy coś nam grozi?

Redakcja
CMA są efektem rozbłysków na Słońcu
CMA są efektem rozbłysków na Słońcu Źródło NASA
Olbrzymi obłok plazmy wyrzuconej przez Słońce w trakcie wtorkowego rozbłysku zmierza ku Ziemi. Dotrze do nas 16 stycznia! Czy powinniśmy się obawiać? Co nam grozi?

Zobacz też: Przyrządy wrocławskich naukowców zbadają promieniowanie rentgenowskie Słońca

Rozbłysk słoneczny to zespół zjawisk i procesów fizycznych wywołany nagłym wydzieleniem w atmosferze Słońca ogromnej ilości energii spowodowany gwałtowną zmianą energii pola magnetycznego Słońca na energię termiczną i kinetyczną. Zjawisko powiązane jest z CME (skrót od koronalnych wyrzutów masy).

CME z kolei jest gigantycznym obłokiem plazmy, którego masa wynosi czasem nawet miliardy ton. Na taką masę składają się elektrony i protony, a także małe ilości helu, żelaza i tlenu. Masa ta rozpędza się nawet do 2000 km/s.

Właśnie taka masa w czwartek dotrze do Ziemi. CME stanowią zagrożenie dla satelitów oraz sieci energetycznych. Zaburzają one np. obszar magnetyczny wokół naszego globu - te zaburzenia z kolei wywołują burze magnetyczne. Na razie nie wiadomo, jakie skutki burzy magnetycznej, która może wystąpić w czwartek, odczujemy na powierzchni Ziemi. Wiadomo za to, że przez CME uszkodzeniu mogą ulec sieci przesyłowe energii elektrycznej (nawet na obszarze całego naszego kontynentu). CME zakłócają też łączność radiową. Sporo problemów mogą przysporzyć też fale uderzeniowe, które towarzyszą CME. Zmieniają one np. trajektorie satelitów.

CME mają też pozytywny aspekt. Są nim zorze polarne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska