Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porzeczkoagrest, czyli owocowe „2 w 1”. To mało wymagający krzew, który dostarczy mnóstwa owoców. Sprawdź, jak go uprawiać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Porzeczkoagrest ma bardzo małe wymagania, a dobrze owocuje.
Porzeczkoagrest ma bardzo małe wymagania, a dobrze owocuje. pixabay.com
Porzeczkoagrest to ciekawy krzew owocowy, który warto mieć w ogrodzie. Ma minimalne wymagania, a dostarcza nawet kilka kilogramów owoców w sezonie. Sprawdź, gdzie posadzić porzeczkoagrest, co trzeba mu zapewnić i jak go przycinać.

Spis treści

Co to jest porzeczkoagrest i jak wygląda?

Porzeczkoagrest to krzew owocowy, który jest skrzyżowaniem porzeczki czarnej oraz agrestu. Rodzi dość duże owoce o ciemnym kolorze. Jest okazały, bo może osiągać do 2 m wysokości. Sporą zaletą jest to, że nie odziedziczył kolców po agreście i ma gładkie pędy.

Jak smakuje porzeczkoagrest?

Owoce porzeczkoagrestu smakują jak połączenie agrestu oraz czarnej porzeczki. Można je jeść na surowo (szczególnie słodszej odmiany Croma), ale świetnie też nadają się na przeróżne przetwory (tu dochodzi też odmiana Josta).

Jak uprawiać porzeczkoagrest?

Ten krzew jest wytrzymały i niewybredny. Doskonale znosi mróz i nie kaprysi co do ziemi. Jednak, jeśli chcemy mieć udane zbiory, posadźmy go w słonecznym miejscu, na żyznej i przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Warto też zadbać o podlewanie, gdy nie pada, bo choć roślina przetrwa okresy suszy, to nie da wielu owoców. Porzeczkoagrest doceni nawożenie kompostem.

Kiedy sadzić porzeczkoagrest?

Te krzewy najlepiej sadzić wiosną i jesienią (bywają wtedy dostępne w tańszej wersji, z tzw. gołym korzeniem). Ale możemy też kupić sadzonki w pojemnikach – takie krzewy można sadzić przez cały sezon (latem pamiętajmy o podlewaniu).

Jak i kiedy przycinać porzeczkoagrest?

Po posadzeniu krzewu warto skrócić wszystkie pędy (u sadzonych późnym latem i jesienią robi się to wczesną wiosną). W kolejnych latach na przedwiośniu wykonujemy cięcie sanitarne, czyli usuwamy pędy uszkodzone, połamane i itp. Natomiast, kiedy krzew ma 4-5 lat należy zacząć usuwać również najstarsze pędy. Robi się to w marcu.

Choroby porzeczkoagrestu

Niestety porzeczkoagrest odziedziczył skłonność do chorób po obydwu roślinach macierzystych. Zagraża mu m.in. mączniak, dotykający agresty, jak i rdza porzeczkowo-wejmutkowa, na którą zapadają porzeczki. Do ochrony (również profilaktycznie) warto stosować naturalne opryski, m.in. z czosnku, drożdży, pokrzywy czy krwawnika. Dowiedz się więcej: te naturalne opryski pomogą na choroby grzybowe roślin. Bardziej odporna na choroby jest odmiana Josta. Ważne jest też to, by unikać sadzenia sosen w pobliżu porzeczkoagrestu, bo to sprzyja rozwojowi rdzy.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Porzeczkoagrest, czyli owocowe „2 w 1”. To mało wymagający krzew, który dostarczy mnóstwa owoców. Sprawdź, jak go uprawiać - RegioDom.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska