Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 9 tys. skarbów z wrocławskiej przeszłości w internecie. Muzeum udostępnia je w ramach cyfryzacji zasobów

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Plac Kościuszki, lata 30.
Plac Kościuszki, lata 30. Muzeum Architektury we Wrocławiu
Muzeum Architektury we Wrocławiu kończy już drugi etap cyfryzacji, opracowywania i udostępniania swoich zbiorów. Projekt ten, wsparty przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obejmuje przedmioty z różnych dziedzin muzealnych i prezentuje imponującą kolekcję, która do tej pory była jedynie częściowo dostępna dla publiczności. Chcecie zobaczyć, jak wyglądał kiedyś Wrocław? Sprawdźcie!

Tak wyglądał Wrocław! Muzeum Architektury cyfryzuje zbiory

Rozpoczęta w 2019 roku cyfryzacja muzealnych zbiorów umożliwiła Muzeum Architektury we Wrocławiu zdigitalizowanie, opracowanie i udostępnienie w sieci ponad 5000 obiektów dokumentujących architekturę polską XX wieku. Ten zbiór skarbów, związanych z pracami najwybitniejszych polskich architektów, jak Bohdan Lachert, Maciej Nowicki, czy Maria i Witold Moliccy, stał się dostępny dla wszystkich za pośrednictwem internetowej wyszukiwarki na stronie muzeum.

- Do tej pory tylko niewielka część z nich była pokazywana – podczas czasowych wystaw lub na stałej ekspozycji rzemiosła artystycznego. Teraz, dzięki zakończeniu II etapu digitalizacji i udostępniania zbiorów #MA, możecie tę imponującą kolekcję obejrzeć w sieci – właśnie trafiło tam ponad 9.000 obiektów z naszych zbiorów, od starożytności po czasy współczesne. Na naszej stronie znajdziecie detale i rzeźby architektoniczne, rzemiosło artystyczne, ikonografię architektury w formie m.in. grafik i fotografii oraz obrazy z kolekcji sztuki - zachęcają pracownicy Muzeum.

Wszystko można oglądać online

Dzięki ministerialnemu projektowi cyfryzacji dostęp do nich stał się możliwy w każdym miejscu i czasie – wystarczy skorzystać z internetowej wyszukiwarki w zakładce KOLEKCJA na stronie internetowej. Wyszukiwarka dostępna jest >TUTAJ<.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądały:

  • gmach sądu przy Podwalu w latach 30,
  • ulica Legnicka w przedwojennej zabudowie
  • osiedle Popowice, zanim powstały tu pierwsze bloki
  • jak funkcjonował Rynek przed II wojną światową,
  • w jakim stopniu zniszczenia zmieniły miasto...

to przykłady dawnych zdjęć, rycin i innych dokumentów znajdziesz w galerii poniżej. Na zdjęciach uchwycone jest życie codzienne wrocławian, od lat 10. do 70. XX wieku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska