Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomalowane twarze, sztuczne brody i kostiumy. Tak w Polsce dawniej obchodzono karnawał. Zobacz zdjęcia sprzed laty

Redakcja Strona Kobiet
Redakcja Strona Kobiet
Karnawał to okres poprzedzający post.Grupa uczestników pochodu na jednej z ulic Łodzi. Na pierwszym planie po prawej widoczni chłopcy w przebraniu.
Karnawał to okres poprzedzający post.Grupa uczestników pochodu na jednej z ulic Łodzi. Na pierwszym planie po prawej widoczni chłopcy w przebraniu. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Karnawał to czas spotkań towarzyskich, imprez i bali, a w szkołach zabaw dla uczniów. W wielu miejscach wciąż wiąże się z wieloletnimi tradycjami, jak pochody czy maskarady. Na te okazje obowiązywały i często nadal obowiązują różnorodne, kolorowe, nierzadko samodzielnie wykonywane stroje. Przypominamy, jak karnawał i uczestnicy zabaw wyglądali kilkadziesiąt lat temu. Zobacz zdjęcia!

Spis treści

Skąd wziął się karnawał?

Geneza europejskiego karnawału sięga średniowiecza. W Europie tradycja karnawałowa odgrywała szczególną rolę w krajach południowoeuropejskich: we Włoszech z Wenecją na czele, w Portugalii, Hiszpanii, a także we Francji czy w Niemczech. Z Europy Zachodniej zwyczaj obchodzenia karnawału przywędrował do Polski. Zapusty rozpoczynały się w święto Trzech Króli i trwały do wtorku przed Środą Popielcową, aby mieć swoją kulminację właśnie tego dnia. 

Ostatni dzień karnawału nazywano „diabelskim” lub „kusym” wtorkiem, a trzy ostatnie dni karnawału znane były pod nazwą „mięsopustu” (co oznaczało pożegnanie, opuszczenie mięsa). Pierwsze zapiski na temat karnawału na ziemiach polskich pochodzą z XVII wieku - w 1622 r. ukazał się utwór „Mięsopust albo Tragicocomedia”. Inne synonimy karnawału to: ostatki, kuse (diabelskie) dni, kusaki, podkoziołek, dni zapustne czy dni zapuśne. Karnawał kończył się wraz z początkiem Środy Popielcowej i Wielkiego Postu.

Atrakcje na balu karnawałowym dla dorosłych i dla dzieci. Karnawałowe zabawy

Podczas karnawału urządzano liczne zabawy, potańcówki, widowiska i bale maskowe bale kostiumowe (tzw. reduty). Te ostatnie początkowo stanowiły atrakcję na polskich dworach. Szczególną popularnością do dziś cieszą się korowody przebierańców maszerujących głównymi ulicami miast i wsi, jedna z największych karnawałowych atrakcji

Obchody zapustne miały zróżnicowany charakter, w zależności od regionu. Często były związane z lokalnymi wierzeniami, a szczególnie chętnie przebierano się za budzące lęk maszkary i zwierzęta znane z opowieści dla dzieci. W karnawałowych pochodach można było spotkać osoby w kostiumach typowych dla kolędników: turonia, niedźwiedzia, kozę czy konia, a repertuar tych postaci uzupełniali: baby, dziady, diabły, anioły, kominiarze i doktorzy przygrywający na dudach, lirach korbowych oraz tzw. mazankach. 

Zobacz: Królowe karnawału z lat 30. Zobacz, jakie kreacje noszono na bal karnawałowy

Przebierańcy w karnawałowych strojach i maskach mieli zwiastować rychłe przyjście wiosny, a bale karnawałowe do dziś są uwielbiane przez dzieci i dorosłych. W Polsce tańczono na nich mazurka i poloneza, ale popularnością cieszyły się także: młynek, taniec świeczkowy czy hajduk. Natomiast podczas mroźnych, polskich zim, czas umilano sobie w kuligach. 

Zobacz modny manicure na karnawał i nie tylko: Paznokcie brokatowe to idealny wybór na domówkę, na bal karnawałowy i do pracy. Brokat zawsze jest na topie. Zobacz najpiękniejsze wzory

Jaki jest związek między karnawałem a katolicyzmem?

Ważną rolę podczas karnawału odgrywało Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli święto Matki Boskiej Gromnicznej. Tego dnia odbywa się w kościele uroczystość Ofiarowania Pańskiego i zapala się gromnicę - symbol życia. To także moment, do którego należało rozebrać choinkę i żłobek. Na wsiach w Matki Boskiej Gromnicznej kolędnicy odwiedzali poszczególne domostwa, odgrywając scenki religijne lub z życia miejscowych w zamian za datki i poczęstunek.

Z kolei tłusty czwartek, który dziś kojarzy nam się z pączkami i faworkami (tzw. chrustem), dawał początek tłustemu tygodniowi, podczas którego raczyło się gości racuchami, blinami, pampuchami, a także innymi wypiekami, np. ciastem nadziewanymi słoniną.

Zobacz najpiękniejsze karnawałowe stylizacje z dawnych lat

Karnawał to okres poprzedzający post.Grupa uczestników pochodu na jednej z ulic Łodzi. Na pierwszym planie po prawej widoczni chłopcy w przebraniu.

Pomalowane twarze, sztuczne brody i kostiumy. Tak w Polsce d...

Wyjątkowe stroje karnawałowe!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pomalowane twarze, sztuczne brody i kostiumy. Tak w Polsce dawniej obchodzono karnawał. Zobacz zdjęcia sprzed laty - Strona Kobiet

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska