Polska - Turcja 2:3 w kwalifikacjach do IO Tokio 2020

Dariusz Knopik
Polskie siatkarki nie zagrają w igrzyskach olimpijskich w Tokio
Polskie siatkarki nie zagrają w igrzyskach olimpijskich w Tokio Grzegorz Galasiński
Polskie siatkarki nie zagrają na igrzyskach olimpijskich w Tokio. W półfinale turnieju kwalifikacyjnego w Apeldoorn biało-czerwone uległy pod dramatycznym meczu Turczynkom 2:3.

POLSKA - TURCJA 2:3
Sety: 25:19, 18:25, 25:23, 31:33, 11:15
POLSKA: Alagierska 8, Wołosz 5, Stysiak 25, Kąkolewska 11, Smarzek-Godek 22, Mędrzyk 10, Stenzel (libero) oraz Górecka, Kowalewska, Łukasik 2, Jagła (libero).
TURCJA: Ozbay, Baladin 16, Gunes 12, Boz 36, Ismailoglu 3, Erdem 15, Sebnem (libero) oraz Aydemir 3, Karakurt 1, Ercan 2.

Półfinał z Turczynkami był dla Polek meczem nie tylko o przepustki do Japonii, ale także rewanżem za półfinał wrześniowych mistrzostw Europy. Wtedy biało-czerwone uległy Turczynkom w Ankarze i ostatecznie skończyły poza podium, a ich rywalki zostały wicemistrzyniami Europy.

W turnieju w Apeldoorn Polki wygrały wszystkie mecze, z kolei tureckie siatkarki przegrały z Niemkami, a o awans do końca biły się z Belgijkami, wygrywając dopiero po tie breaku.

Początek meczu nie był po myśli biało-czerwonych, które przegrywały, ale kiedy wyszły na pierwsze prowadzenie 12:11, to nie oddały go już do końca seta.

W drugiej partii polskie zawodniczki goniły wynik. Gdy doprowadziły do remisu 11:11 wydawało się, że znowu przejmą inicjatywę. Niestety, podopieczne Jacka Nawrockiego nie kończyły ataków w pierwszym tempie i były kontrowane przez rywalki. Straciły kilka punktów z rzędu i tych strat już nie udało się odrobić.

Taka przegrana musiała zdenerwować polskie siatkarki, bo grały jak z nut w każdym elemencie. Wygrywały już 15:9 i nic nie skazywało na to, że rywalki się podniosą. Niestety, pojawiły się błędy w przyjęciu zagrywki Zehry Gunes i przewaga znikła natychmiast. Od 17:16 zaczęła się walka o każdą piłkę, a akcje były mocno wydłużone przez długie wymiany. W decydującym momencie udanym atakiem popisała się Magdalena Stysiak, a po jej ostrej zagrywce Malwina Smarzek-Godek zatrzymała blokiem atak Turczynek. Ostatni punkt podarowała Gunes, serwując poza boisko.

W czwartej partii gra Polek falowała. Traciły i zdobywały punkty seriami (3:6, 6:6, 9:12, 12:17, 19:19). Emocje sięgały zenitu. Biało-czerwone przegrywały 21:23, ale udaną kontrą popisała się Stysiak, a po chwili asa posłała Joanna Wołosz. W kolejnej akcji w aut zaatakowała Meryem Boz. Po chwili Boz się poprawiła i doszło do gry na przewagi. W niej Polki nie wykorzystały pięciu meczboli, a Turczynki wygrały seta za czwartym razem. Warto dodać, że ten set trwał aż 45 minuty!

W tie breaku Polki prowadziły 8:7, ale wtedy nie kończyły kontr i przegrały fragment 1:5. To był decydujący fragment. Biało-czerwone już nie odrobiły tych strat. Tym samym straciły szansę na grę na igrzyskach w Japonii.

W drugim półfinale Niemcy pokonały Niderlandy 3:0 (27:25, 25:23, 25:22).

FLESZ: Nowe dyscypliny na igrzyskach w Tokio

Materiał oryginalny: Polska - Turcja 2:3 w kwalifikacjach do IO Tokio 2020 - Gazeta Pomorska