MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska będzie rozwijać technologie nuklearne z Brytyjczykami. Zawarto kolejne porozumienie

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Industria S.A. podpisała umowę z brytyjskim funduszem inwestycyjnym Chiltern Vital Group. Porozumienie dotyczy wymiany know–how oraz szkolenia polskich kadr w celu rozwoju technologii nuklearnych.Od lewej: Szczepan Ruman – prezes zarządu ŚGP Industria S.A; siedzą: Cezariusz Lesisz – prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Chris Turner – prezes zarządu Chiltern Vital Group
Industria S.A. podpisała umowę z brytyjskim funduszem inwestycyjnym Chiltern Vital Group. Porozumienie dotyczy wymiany know–how oraz szkolenia polskich kadr w celu rozwoju technologii nuklearnych.Od lewej: Szczepan Ruman – prezes zarządu ŚGP Industria S.A; siedzą: Cezariusz Lesisz – prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Chris Turner – prezes zarządu Chiltern Vital Group jermos/PPG
Małe reaktory jądrowe (SMR) wciąż mają przed sobą przyszłość w Polsce. Eksperci z Wysp Brytyjskich będą szkolić polskich studentów i specjalistów w zakresie technologii nuklearnych, a to tylko jeden z wielu elementów współpracy polsko–brytyjskiej powstałej na mocy podpisanego dziś porozumienia. O co dokładnie chodzi, i jaki ma w tym udział słynna angielska marka?

Spis treści

Dziś, 11 marca 2024 r. w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria S.A. podpisała umowę z brytyjskim funduszem inwestycyjnym Chiltern Vital Group. Wydarzenie to jest związane z trwającą międzynarodową konferencją na temat przyszłości energii jądrowej „Industria Nuclear Days 2024” organizowanej przez ŚGP Industria. W praktyce pozwoli przyspieszyć prace nad technologiami nuklearnymi, w tym nad modułowymi reaktorami jądrowymi (SMR).

Najpierw reaktor SMR powstanie na Wyspach. Kiedy w Polsce?

Główna konkluzja z konferencji i debaty, jaka miała miejsce po niej, to zgodna opinia ekspertów, że zanim powstanie reaktor modułowy SMR w Polsce, najpierw pojawi się on w Wielkiej Brytanii, i raczej nie wydarzy się to przed 2035 rokiem. Mimo to podpisane porozumienie może mieć kluczowe znaczenie dla dywersyfikacji polskich źródeł energii.

– Rozwój programu SMR to jeden z ważnych elementów kształtowania polskiego miksu energetycznego przyszłości – skomentował podpisanie umowy Cezariusz Lesisz, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, która jest całościowym udziałowcem Industrii.

Z kolei Szczepan Ruman, prezes zarządu Industria S.A., podkreślił, że Chiltern Vital Group jest bardzo ważnym partnerem ze względu na doświadczenie grupy w projektach związanych z klastrami przemysłowymi, które będą wspierać rozwój Centralnej Doliny Wodorowej oraz wdrażanie jednostek SMR Rolls–Royce w ramach doliny.

Bez partnerstwa publiczno–prywatnego projekty SMR nie mają szans

Jak zauważył Chris Turner, prezes zarządu Chiltern Vital Group, technologia SMR może być wdrażana na wymaganą skalę tylko poprzez długoterminowe partnerstwa publiczno–prywatne oraz międzynarodowe. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mamy wiodących partnerów ze sektora publicznego i prywatnego w naszych głównych projektach w Wielkiej Brytanii, takich jak Western Gateway oraz Rolls Royce SMR w planowanym projekcie strefy inwestycyjnej Berkeley/Oldbury 'Severn Edge' oraz że jesteśmy znaczącym partnerem w Yorkshire Energy Park Freeport. Dziś znacznie rozszerzyliśmy naszą międzynarodową współpracę technologiczną związaną z SMR poprzez umowę z Industria – powiedział szef funduszu.

Rolls–Royce SMR działa w Polsce już dwa lata. Co z tego wynika?

Warto przypomnieć, że Industria współpracuje z Rolls–Royce SMR na podstawie „Memorandum of Intent” podpisanego jeszcze w 2022 r.
Rok temu Industria wybrała technologię Rolls-Royce Small Modular Reactor (SMR) w celu realizacji założeń Centralnej Dolinie Wodorowej o niskoemisyjnej polskiej gospodarce.

– Małe reaktory modułowe będą produkować stabilną, dostępną cenowo, niskoemisyjną energię, zasilającą przemysł regionu i gospodarstwa domowe przez co najmniej 60 lat. Jednakże, aby osiągnąć ten cel, musimy zapewnić znaczne zasoby finansowe. Dlatego cieszymy się, że doświadczona brytyjska instytucja - CVG – rozpoczyna z nami współpracę mającą na celu budowę jednostek RR SMR oraz powiązanych technologii dających w przyszłości możliwość rozwoju zatrudnienia w Polsce, Wielkiej Brytanii i na arenie międzynarodowej – mówił podczas spotkania Szczepan Ruman, prezes zarządu Industria S.A.

W następstwie porozumienia zawartego 11 marca firma poszerzyła grono partnerów. Brytyjski fundusz inwestycyjny Chiltern Vital Group (CVG) ma pomóc Industrii w zakresie rozwoju technologii SMR w Polsce. Na co można liczyć?

Zyskają studenci oraz eksperci. Polacy muszą się jeszcze sporo nauczyć

Największymi beneficjentami podpisanego porozumienia mogą okazać się studenci oraz specjaliści, którzy mają uczyć się i poszerzać swoje kompetencje w zakresie technologii nuklearnych. Polska jako jeden z niewielu krajów Europy nie miała okazji korzystać z własnej elektrowni atomowej, co sprawia, że jednym z zagrożeń związanym z polskim programem jądrowym, czy nawet budową SMR–ów jest właśnie brak wykwalifikowanych kadr.

Polski przemysł będzie musiał postarać się o unikatowe licencje

Porozumienie podpisane z Brytyjczykami obejmie też wymianę know-how. Dzięki czemu możliwe będzie przyspieszenie procesu licencjonowania komponentów dedykowanych przemysłowi nuklearnemu, wspólny rozwój powiązanych technologii w celu stworzenia przyszłych dużych niskoemisyjnych regionalnych parków technologicznych oraz tworzenie prywatnych modeli finansowania w celu zapewnienia opłacalności projektów SMR – dowiadujemy się z komunikatu prasowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska będzie rozwijać technologie nuklearne z Brytyjczykami. Zawarto kolejne porozumienie - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska