Politechnika Wrocławska ma nowego rektora. Został nim prof. Arkadiusz Wójs

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Politechnika Wrocławska ma nowego rektora
Politechnika Wrocławska ma nowego rektora materiały prasowe PWr
Udostępnij:
Kolegium Elektorów PWr wybrało dzisiaj nowego rektora Politechniki Wrocławskiej. Udało się tego dokonać już w pierwszym głosowaniu, w którym prof. Arkadiusz Wójs otrzymał 88 głosów na 120 możliwych. Będzie on piastował to stanowisko w kadencji 2020-2024

Prof. Arkadiusz Wójs będzie 15. rektorem w historii Politechniki Wrocławskiej i zarazem najmłodszym wybranym w wyborach. Pierwotnie miały odbyć się one w kwietniu, ale przesunięto je na 25 czerwca. Miały formę zdalną. Rektor elekt rozpocznie oficjalnie piastowanie swojej nowej funkcji 1 września.

Prof. Wójs ma 49 lat, pochodzi z Wrocławia. Ukończył III LO we Wrocławiu, a w 1995 r. studia magisterskie z fizyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki PWr. Dwa lata później obronił doktorat z fizyki w Instytucie Fizyki PWr. W 2002 r. uzyskał habilitację. W 2009 r., w wieku 38 lat, otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych. Od 2017 r. jest członkiem Academia Europaea, a od 2019 r. członkiem Polskiej Akademii Nauk.

– Nasza uczelnia winna być wspólnotą więc zadbajmy o komunikację, przejrzystość i zaufanie. Przywróćmy kolegialność i demokrację. Zadbajmy o wolność akademicką, która jest podstawą wszelkiej twórczości, zwłaszcza naukowej. Odbudowanie rangi uczelni i naprawa wewnętrznych relacji, to jest skok w kilku obszarach, ale jest to zadanie realne – powiedział podczas debaty rektor elekt.

Obecnie prof. Arkadiusz Wójs jest dziekanem Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, kierownikiem Katedry Fizyki Teoretycznej, przewodniczącym Rady Dyscypliny i Komisji ds. Stopni Naukowych w dyscyplinie Nauki Fizyczne, senatorem i wiceprzewodniczącym Komisji Senackiej ds. Badań Naukowych i Współpracy z Gospodarką. Ponadto, przewodniczy Interdyscyplinarnemu Seminarium Naukowemu (wcześniej przewodniczył Seminarium Fizyki) i działa w Zarządzie Stowarzyszenia Absolwentów.

Pełni też funkcje poza PWr. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu, International Union of Pure and Applied Physics i dyrektorem akademickim Wrocław Knowledge Hub of Academia Europaea.

W trakcie swojej kariery naukowej prof. Arkadiusz Wójs pracował także w National Research Council of Canada, na University of Tennessee i na University of Cambridge. Wykładał na wielu uczelniach na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

No a co z dotychczasowym rektorem? Do zsypu? Chociażby jakąś małą synekurkę na starość.

k
klik klik

Celina Marchewka, prawdziwa kobieta renesansu? Mało kto by tak potrafił - barwny opis i pean pochwalny miejskiej latryny, by godzinę później wejść w buty znawczyni akademickich ceremonii i biografii. Co za talent, co za styl, co za warsztat! Takie rzeczy tylko we 'wrocławskiej'.

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie