Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polecamy kinowe hity

Małgorzata Matuszewska
Małgorzata Braunek jako Oleńka i Daniel Olbrychski (Kmicic). Ich miłość wciąż fascynuje. Starsi widzowie na pewno chętnie przypomną sobie wielki, odnowiony „Potop” Jerzego Hoffmana
Małgorzata Braunek jako Oleńka i Daniel Olbrychski (Kmicic). Ich miłość wciąż fascynuje. Starsi widzowie na pewno chętnie przypomną sobie wielki, odnowiony „Potop” Jerzego Hoffmana materiały prasowe
Odnowiony „Potop” Jerzego Hoffmana trafił na ekrany kin już w miniony piątek. I zniknął. Do końca roku na ekranach znajdą się m.in.: „La Strada” Felliniego i „Obywatel” Jerzego Stuhra.

"Potop Redivivus", czyli zmontowany na nowo i cyfrowo zrekonstruowany słynny film Jerzego Hoffmana według Henryka Sienkiewicza, pojawił się na dwa dni minionego weekendu w Kinie Nowe Horyzonty i zniknął z ekranów. Oficjalna data premiery to 3 października. Nie wiadomo, kiedy ponownie film będzie można obejrzeć we Wrocławiu, w codziennym repertuarze.
„W imieniu Filmoteki Narodowej jako producenta i Cyfrowego Repozytorium Filmowego, dystrybutora filmu »Potop Redivivus« w odpowiedzi na zapytania dotyczące premierowej obecności filmu w repertuarach kin informujemy, że zarówno premierowa obecności filmu, jak również ilość seansów pozostaje autonomiczną decyzją kin” – takie oświadczenie dla mediów napisały: Elżbieta Wysocka, koordynator projektu z Filmoteki Narodowej i Martyna Korablewska- Szpetmańska, prezes Cyfrowego Repozytorium Filmowego. Czytamy w nim dalej: „(...) to projekt Filmoteki Narodowej, którego priorytetem jest szeroka dystrybucja filmu w regularnym repertuarze. Taka była też intencja twórców, aby sięgając po nowoczesną technologię i uwspółcześniając język filmu, zaprezentować to monumentalne dzieło publiczności, która nie miała dotąd okazji obejrzeć go na dużym ekranie. (...) Niestety, premiera filmu odbywa się równolegle z premierami takich tytułów jak »Miasto 44« i »Bogowie«, wobec których kina muszą podejmować określone zobowiązania repertuarowe, które mają wpływ na obecność filmu w repertuarze, na które jako dystrybutor nie mamy wpływu”.
Przedpremierowo już wyświetlany jest film „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, nagrodzony Złotymi Lwami, czyli najważniejszą filmową nagrodą w Polsce. Tomasz Kot za rolę sławnego kardiochirurga Zbigniewa Religi został nagrodzony za najlepszą rolę męską. Film ma swoją oficjalną premierę 10 października.
Także 10 października na ekranach planowana jest „La Strada” Federica Felliniego, obraz z 1954 roku, z Anthony Quinnem i Giuliettą Masiną w rolach głównych.
Ich kreacje Zampano i Gelsominy warto sobie przypomnieć, a film zobaczymy także w zrekonstruowanej wersji.
Już 17 października do kin wejdzie kanadyjski obraz „Mama” Xaviera Dolana, film doceniony Nagrodą Jury festiwalu w Cannes. To historia relacji matki i dorastającego syna z ADHD, których życie zmienia się pod wpływem sąsiadki. DCF pokaże „Mamę” przedpremierowo 9 i 11 października, a Kino Nowe Horyzonty 14 października.
Nie można przegapić turecko-niemiecko-francuskiego filmu w reżyserii Nuri Bilge Ceylana – „Zimowy sen” – w repertuarze od 24 października. To rewelacja, nagrodzona Złotą Palmą, znakomita opowieść o zderzeniu klas i systemów wartości, dziejąca się w tureckiej Kapadocji.
Brad Pitt to gwiazda „Furii” w reżyserii Davida Ayera. Opowieść o dowódcy czołgu (rzecz dzieje się w kwietniu 1945 roku), który będzie musiał wykonać tajną misję, warta jest polecenia. „Furia” na ekrany trafi 24 października.
Wielbiciele brytyjskiego reżysera–społecznika, Kena Loacha, na pewno czekają na jego najnowszą premierę. „Klub Jimmy’ego” to opowieść o barwnym życiu niepokornego wizjonera, który uczył młodych ludzi niezależnego myślenia i czerpania radości z tańca, za co w katolickiej Irlandii stał się wrogiem numer jeden. Premiera planowana jest 31 października.
Odświeżone, odrestaurowane, stare i dobre filmy mogą cieszyć się powodzeniem. Od 14 listopada będzie można zobaczyć film „2001. Odyseja kosmiczną” Stanleya Kubricka – arcydzieło gatunku science fiction, nakręcone w 1968 roku i nagrodzone Oscarem za najlepsze efekty specjalne.
W odrestaurowanej kopii wyświetlany będzie także „Kolor purpury” Stevena Spielberga. Przedpremiera 26 października, film w repertuarze znajdzie się od 28 listopada.
Na premierę (7 listopada, a pokaz przedpremierowy planowany jest 25 października) czeka „Rio Bravo” Howarda Hawksa z 1959 roku. To klasyczny komediowy western, wart przypomnienia, ze wspaniałymi kreacjami Johna Wayne’a, Deana Martina, Ricky’ego Nelsona.
W grudniu, w tece kopii odrestaurowanych, znajdzie się „Imperium słońca” Stevena Spielberga (film z 1987 roku), nominowany do Oscara aż w dziesięciu kategoriach. Premiera starego, dobrego obrazu, planowana jest 5 grudnia.
W listopadzie znajdą się na ekranach nowości. Wśród nich „Obywatel” Jerzego Stuhra, w którym reżyser gra zwykłego człowieka uwikłanego w skomplikowane dzieje świata. Młodego „obywatela” gra syn reżysera – Maciej Stuhr.
Film na ekranach kin znajdzie się 7 listopada.
Wielbiciele talentu reżysera Davida Cronenberga, także znanego aktora, czekają na „Mapy gwiazd”. Mroczny komediodramat o archetypicznej hollywoodzkiej dynastii planowany jest w repertuarze kin 7 listopada.
Kto przegapił znakomity film „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa (wyświetlany na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty), o mężczyźnie, któremu prezydent miasta chce odebrać działkę, może spodziewać się premiery 14 listopada.
26 grudnia na ekrany wejdzie superprodukcja „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii” Petera Jacksona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska