Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze mieszkanie wspomagane we Wrocławiu. Mieszka w nim aż 7 osób! Zobaczcie, jak wygląda

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
MOPS zaprezentował pierwsze mieszkanie wspomagane we Wrocławiu, w którym lokatorzy z niepełnosprawnościami intelektualnymi mogą nauczyć się samodzielnego życia
MOPS zaprezentował pierwsze mieszkanie wspomagane we Wrocławiu, w którym lokatorzy z niepełnosprawnościami intelektualnymi mogą nauczyć się samodzielnego życia Aneta Kolesińska / Polska Press
Mieszkanie wspomagane to nowy projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Ma wspierać mieszkańców z niepełnosprawnościami w nauce samodzielności. Jego mieszkańcy są zachwyceni.

We Wrocławiu powstało pierwsze mieszkanie, w którym mieszka 7 osób z niepełnosprawnościami. Projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ma wspierać ich w drodze do samodzielności. Zapytaliśmy nowych lokatorów, jak żyje się im na co dzień w nowym domu i z czym muszą się mierzyć.

Pierwsze mieszkanie wspomagane we Wrocławiu

Mieszkanie powstało z inicjatywy wrocławskiego MOPS-u przy współpracy z Fundacją Ostoja. Jest połączeniem dwóch lokali, ma ponad 135 m kw. Mieszka w nim 7 osób: 4 mężczyzn i 3 kobiety, których codziennie wspiera wychowawca lub asystent.

Wychowawca pomaga lokatorom, ale nie wyręcza ich w domowych obowiązkach. Podpowiada, jak wykonywać różne czynności. Mieszkańcy samodzielnie robią zakupy, gotują, sprzątają i robią pranie.

Skąd wziął się pomysł mieszkania wspomaganego?

Mieszkanie zostało wyremontowane i przystosowane do potrzeb lokatorów z pomocą Fundacji Ostoja. Remont kosztował 200 tys. zł. Dodatkowo roczny budżet projektu to 370 tys. zł, które w konkursie MOPS przekazał stowarzyszeniu. Lokatorzy nie tylko uczą się samodzielności w domowych obowiązkach, ale sami utrzymują się finansowo.

- Zauważyliśmy duże zapotrzebowanie na takie przestrzenie, w których mogłyby mieszkać osoby chcące się usamodzielnić. Mieszkają tu osoby z różnymi niepełnosprawnościami intelektualnymi, które zakończyły edukację, aktywizują się zawodowo dzięki programowi pracy wspomaganej - mówi Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

MOPS prowadził podobne inicjatywy w przeszłości, m.in. mieszkania treningowe.

- Wybraliśmy do tego mieszkania osoby, których ograniczenia nie wymagają stałej opieki asystentów. W ciągu dnia w mieszkaniu są dwie opiekunki, które na zmianę monitorują lokatorów - mówi Małgorzata Gorący, prezes Stowarzyszenia Ostoja.

Dodaje, że ma nadzieję, pozyskanie przez miasto środków na rozwinięcie projektu.

Jak lokatorzy czują się w mieszkaniu wspomaganym?

Są zachwyceni nowym domem, zwłaszcza jego wielkością i wystrojem. Mają grafik domowych obowiązków, który jest czytelnie rozpisany na tablicy w kuchni.

- Mieszka mi się tu bardzo dobrze, jest wspaniale. Na co dzień chodzę do ośrodka, a w weekendy chodzę do pracy. Chciałem wyprowadzić się od rodziców i być samodzielnym - mówi pan Robert, mieszkaniec.

Projekt jest finansowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a realizowany przez MOPS, dzięki funduszom europejskim jest szansa na jego rozwinięcie.

Przeczytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska