Pełnoprawna sztuka niepełnosprawnych

  Pełnoprawna sztuka niepełnosprawnych

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Każdy może wyrażać samego siebie poprzez działanie w kulturze – we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury.
  Król Maciuś Pierwszy Teatru Arka

  Król Maciuś Pierwszy Teatru Arka ©Andrzej Nowak

  Każdy człowiek, także niepełnosprawny, może wyrażać samego siebie poprzez działanie w kulturze, między innymi w teatrze. W czwartek, w siedzibie wrocławskiego Teatru Arka, debatowano o pełnoprawnej sztuce osób niepełnosprawnych. Teatr – przestrzenie obecności. Przestrzenie tożsamości, było kolejnym spotkaniem w ramach Seminarium Programowego ESK 2016.
  Jarosław Fret, kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, odpowiedzialny za teatr, przewodniczący Rady Kuratorów ESK 2016, przypomniał, że w przyszłym roku odbędzie się u nas Olimpiada Teatralna.
  – Teatr jest przestrzenią ludzkiego doświadczenia, scena miejscem dzielenia się – powiedział Fret. – Nie chcemy tworzyć osobnego festiwalu dla osób niepełnosprawnych, czegoś na kształt paraolimpiady. Niepełnosprawni i pełnosprawni artyści mogą tak samo prezentować swoje umiejętności – dodał.
  W maju przyszłego roku Biuro ESK zorganizuje trzytygodniowe seminarium poświęcone kulturze osób niepełnosprawnych, pod hasłem Ku pełnosprawnej sztuce. A już w grudniu tego roku planowane jest kilkudniowe seminarium przygotowujące do wydarzenia.
  – Na DAMU (praskiej szkole teatralnej – przyp. red.) studiowali już niepełnosprawni i zdobyli dyplomy. To nie jest eksperyment, tylko zwyczajna działalność szkoły – mówiła prof. Jana Pilatova z Wydziału Teatru Akademii Sztuk Pięknych w Pradze.
  Justyna Sobczyk, pedagog teatru w Instytucie Teatralnym im. Zb. Raszewskiego, prowadząca warszawski Teatr 21, w którym występują uczniowie oraz absolwenci szkoły Dać Szansę, osoby z zespołem Downa i autyzmem, podkreśliła, że nie chodzi o jednorazowe wydarzenie olimpijskie.
  Anna Zubrzycki – aktorka i pedagog, współzałożycielka OPT Gardzienice i Teatru Pieśń Kozła, opowiedziała o projekcie warsztatowym Wspólnym głosem, integrującym osoby niepełnosprawne i sprawne. Podczas warsztatów Wspólnym głosem powstanie chór.
  Nie przypadkiem miejscem debaty był Teatr Arka, jedyny w Polsce profesjonalny teatr integracyjny. Arka zatrudnia prawie 30 osób, w tym 13 to pełnosprawni inaczej. Teatr istnieje od 12 lat, właśnie przygotowuje przynajmniej dwie osoby niepełnosprawne do egzaminów eksternistycznych na Wydziale Aktorskim PWST. – Teatr integracyjny nie jest miejscem rehabilitacji niepełnosprawnych – podkreśliła Renata Jasińska, dyrektor Arki. – Zatrudniamy zawodowców, którzy są świetnymi aktorami. Pracujemy w szczególnych warunkach, musimy być bardzo cierpliwi. Już realizujemy Międzynarodową Akademię Integracji, w jej ramach artyści uczą się historii teatru, dykcji, tańca, emisji głosu – powiedziała.
  Jarosław Fret podkreślił, że integracyjność jest obustronna, bo zyskują wszyscy – sprawni i niepełnosprawni.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo