Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Paweł Kukiz i zmieleni.pl we Wrocławiu: Witamy premiera na pokładzie (ZDJĘCIA)

Bartosz Józefiak
- Z radością witamy premiera w naszym ruchu - mówili przedstawiciele zmieleni.pl i ruchu obywatelskiego na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych. Dziś we Wrocławiu podpisano list do Donalda Tuska i petycję do prezydenta RP w sprawie JOW.

Kilkuset zwolenników ruchu na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych świętowało w sobotę we wrocławskim ratuszu 20-lecie jego powstania. Narodził się on właśnie w stolicy Dolnego Śląska. Domagają się oni, by posłów wybierać w 460, jednomandatowych okręgach wyborczych - z każdego wchodziłaby do Sejmu jedna osoba, która uzyskałaby największą liczbą głosów.

Jak przekonywał we Wrocławiu Paweł Kukiz, muzyk rockowy i jeden z inicjatorów ruchu zmieleni.pl, pozwoliłoby to zmniejszyć zależność posłów od partii politycznych.

Przedstawiciele JOW i ruchu zmieleni.pl podpisali list, który w poniedziałek zostanie wysłany do premiera Donalda Tuska. Nawiązują w nim do wypowiedzi premiera z 26 marca, w której Donald Tusk stwierdził, że on sam od dawna walczy o jednomandatowe okręgi.

- Z radością witamy pana premiera w naszym ruchu - mówił Wojciech Kaźmierczak, prezes Ruchu Obywatelskiego JOW.
Przypomniał, że ruch zmieleni.pl powstał po tym, jak Platforma Obywatelska zignorowała zebrane jesienią 2004 roku 750 tys. podpisów pod pod postulatem wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. W liście wzywają premiera do natychmiastowego działania na rzecz JOW.

- List wysłaliśmy 2 tygodnie temu e-mailem. Do tej pory nie dostaliśmy odpowiedzi. Widać mail jeszcze nie dotarł. Może Poczta Polska spisze się lepiej - ironizował Paweł Kukiz. Całkiem poważnie dodał jednak, że całkowicie wierzy w zwycięstwo swojego ruchu.

We Wrocławiu podpisano również petycję do prezydenta Bronisława Komorowskiego z apelem o zarządzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie jednomandatowych okręgów. Prezydent ma taką moc, jeśli zgodzi się na to Senat bezwzględną
większością głosów.

Po konferencji w ratuszu członkowie zmieleni.pl przy scenie rozstawionej na Rynku namawiali wrocławian do popierania ich inicjatywy. Wieczorem w klubie Wściekły Pies w pasażu Niepolda (ul. Ruska 51) odbędzie się koncert poparcia dla inicjatywy JOW. Wystąpią Paweł Kukiz & Holy Chimp, Dell Arte, Screm Maker, Leszek Cichoński.

- Lada dzień ukaże się także płyta "Gramy jednomandatowo", na której pojawią się utwory zespołów popierających inicjatywę JOW - dodaje Artur Heliak z ruchu obywatelskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska