Oto najlepsze licea we Wrocławiu i okolicach [RANKING]

Malwina Gadawa
XIV Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu po raz kolejny okazało się być tym najlepszym Tomasz Hołod
Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej przy al. Brücknera we Wrocławiu po raz kolejny okazało się najlepszym liceum we Wrocławiu. Porównywaliśmy wyniki egzaminu dojrzałości szkół nie tylko z Wrocławia, ale także powiatów leżących wokół stolicy Dolnego Śląska. Ostatnie miejsce zajęło liceum z Jelcza-Laskowic.

W rankingu zamieściliśmy średni wynik procentowy zdobyty przez uczniów danej szkoły na maturze w 2015 roku. Są to średnie z matur pisemnych i ustnych z trzech obowiązkowych przedmiotów maturalnych: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

NAJFAJNIEJSZE LICEUM WE WROCŁAWIU? KLIKNIJ I GŁOSUJ NA SWOJĄ SZKOŁĘ!

Ubiegłoroczni maturzyści z liceów zdawali egzamin dojrzałości na zmienionych zasadach. Prace z części pisemnej egzaminu z języka polskiego nie były już sprawdzane według klucza odpowiedzi. Oceniający analizował całość pracy i tok myślenia ucznia. W części ustnej matury z polskiego maturzysta nie przygotowywał już prezentacji pod okiem polonisty. Musiał odpowiedzieć na losowo wybrane pytanie. W zmianach chodzi o to, żeby uczniowie uczyli się analizy i interpretacji utworów, a ich znajomość literatury została sprawdzona.

Najlepsze licea

Dobrzy nauczyciele to podstawa
Jak widać, problemu z tym nie mieli uczniowie wrocławskiej „czternastki”. Po raz kolejny wygrali nasz ranking i okazali się bezkonkurencyjni, nie tylko we Wrocławiu. Mało do zwycięstwo brakowało III LO przy ul. Składowej. Na podium znalazło się także VII LO z Kruczej. W pierwszej dziesiątce aż 9 szkół jest ze stolicy Dolnego Śląska. Najlepsza szkoła spoza Wrocławia to LO w Brzegu Dolnym, które wchodzi w skład Zespołu Szkół Zawodowych.

„Czternastka” to szkoła z ambicjami, a trafiają do niej zazwyczaj uczniowie Gimnazjum nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi, które znajduje się w tym samym Zespole Szkół nr 14. W XIV LO chcą się uczyć najlepsi. Wielu zdolnych uczniów uważa, że świadectwo ukończenia tego liceum to przepustka na wymarzone studia.

Dyrekcja szkoły stara się o to, żeby uczniowie byli zmotywowani i osiągali kolejne sukcesy, dlatego w placówce organizowane są obozy przygotowywacze, a najlepsi jeżdżą na wycieczki. Obóz olimpijski jest organizowany przez szkołę dla finalistów i laureatów olimpiad Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wyjazd jest formą nagrody dla uczniów „czternastki” osiągających sukcesy w olimpiadach. Młodzież była już np. w Norwegii, Wietnamie czy Tybecie.

- Dobre wyniki w nauce naszych uczniów to przede wszystkim efekt tego, że w naszej szkole pracuje wielu bardzo dobrych nauczycieli, z czego się bardzo cieszę. Potrafią zachęcić uczniów do osiągania jak najlepszych wyników i potrafią im w tym skutecznie pomóc - opowiada Marek Łaźniak, dyrektor XIV LO. - Staramy się zapewnić uczniom jak najlepsze warunki nauki, ale chcemy też oferować im możliwość wszechstronnego rozwoju. Stąd, oprócz wszelakich gabinetów i laboratoriów naukowych, mamy pracownię ceramiczną, pracownię gastronomiczną, salę do gry w bilard, salę do gry w brydża, lodowisko, basen i aulę z wyposażeniem umożliwiającym występy teatralne - dodaje dyrektor.

Dyrektorzy szkół z gorszymi wynikami mogą powiedzieć, że łatwo „czternastce” osiągać dobre wyniki, ponieważ do szkoły idą najlepsi absolwencki gimnazjów.

- Nie mamy najwyższych progów rekrutacyjnych we Wrocławiu. Są szkoły, do których trudniej się dostać. Mimo to osiągamy najlepsze wyniki kształcenia, dlatego nasza szkoła jest marką samą w sobie. Największym powodzeniem wśród kandydatów cieszy się klasa o profilu chemicznym, ale sporym zainteresowaniem cieszą się też klasy matematyczne i dwujęzyczne. Nasi absolwenci dostają się na najbardziej oblegane kierunki studiów we Wrocławiu i w innych miastach. To na pewno jest jeden z czynników powodujących, że tak wiele osób wybiera nasze liceum - dodaje Marek Łaźniak.

Absolwenci XIV LO nie mają problemu z dostaniem się np. na studia medyczne.

NAJFAJNIEJSZE LICEUM WE WROCŁAWIU? KLIKNIJ I GŁOSUJ NA SWOJĄ SZKOŁĘ!

Wideo

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

LICEUM SOLLERS WE WROCŁAWIU PROWADZI REKRUTACJĘ!

Zapraszamy uczniów! www.losollers.pl

Zapraszamy również do śledzenia FB:

https://www.facebook.com/noweLOweWRO

A
ANNALOSOLLERS

LICEUM SOLLERS WE WROCŁAWIU PROWADZI REKRUTACJĘ!

Zapraszamy uczniów! www.losollers.pl

Zapraszamy również do śledzenia FB:

https://www.facebook.com/noweLOweWRO

k
kot

w bilarda .........
K**** !

M
Maturzysta

Chciałbym przestrzec wszystkich, którzy chcieliby wybrać profil matematyczno-fizyczny w LO2. Jako przyszły absolwent, tegoroczny maturzysta mogę powiedzieć w skrócie, że szkoła wyrzuca dobrych nauczycieli, a często na ich miejsce zatrudnia nauczycieli tragicznych. Dialog z dyrektorem na płaszczyźnie uczeń-dyrektor nie istnieje. Niestety, wielu uczniom na trzeci rok nauki zmienił się nauczyciel od fizyki. Odszedł pewien genialny nauczyciel, miał świetny kontakt z uczniami i problem z dyrekcją - jak zresztą kilku innych świetnych nauczycieli, którzy już tu nie pracują, lub póki co pracują. Zatrudnienie pewnego nauczyciela do nauczania klas o ścisłym profilu można uznać za gwóźdź do trumny, jeśli chodzi o szansę na dobry wynik na maturze z tego przedmiotu. Szczególnie dla biedniejszych, których nie stać na korepetycje. Co więcej, pomimo licznych skarg (praktycznie wszystkich uczniów, dla których matura z fizyki coś znaczy), dyrekcja nic nie ma zamiaru zmieniać. Ba, ten nauczyciel ma też dostać wychowawstwo w klasie o profilu matematycznym w następnym roku szkolnym. Nie zazdroszczę tym uczniom, którzy są nieświadomi tego, co ich czeka. Ja mogę jedynie ostrzec innych na forum, ponieważ moje słowo w tej szkole nic nie znaczy oraz nic nie zmieni.

Nie będę polecał tutaj innych szkół, ponieważ nie jest to reklama. Wystarczy poszukać opinii innych uczniów.

A
Absolwentka

'Noce są długie, a zadań tysiące' - to jest motto tego liceum, które nauczyło mnie jak żyć ;)

M
Marta

Czytałeś chociaż artykuł absolwencie? Bo czytanie ze zrozumieniem się kłania. W tym rankingu nie były brane pod uwagę żadne olimpiady.

T
Toma

Uczniowie czternastki nie są zmuszani do startu w olimpiadach, co za bzdura! Ta szkoła daje natomiast możliwość dobrego przygotowania sie do olimpiady, stad dużo sukcesów. Przedmioty ścisłe - zwłaszcza matma, infa - są nauczane na dużo wyższym poziomie niż w jakimkolwiek innym liceum. Są w tej szkole nauczyciele-osobowości, których złote myśli ;) skrupulatnie sie spisuje dla potomnych, przy tym prawdziwi pasjonaci potrafiący zarażać swoim entuzjazmem w danej dziedzinie :) Jest tez grupa przeciętnych, zwykłych nauczycieli. Ta szkoła daje możliwość realizowania sie w każdej chyba dziedzinie, od sportu, przez naukę i teatr na wolontariacie kończąc. A na w-fie można sobie pograć w bilarda albo brydża albo pojeździć na nartach :) Ogólnie polecam.

a
absolwent

... licea, w których najwięcej osób pisze olimiady z różnych przedmiotów. Ja chodziłem to jednego z najgorszych (wg rankigów) liceum, ale miałem dobrych nauczycieli, dobrze się uczyłem, a nisko w rankingu było tylko dlatego, że nikt nam nie mówił że jest coś takiego jak olimpiada i że mogę w niej wziąć udział. A w czternastce zmuszają uczniów do startu w olimpiadach i dlatego są najwyżej w rankingach.

a
absolwent08

so true

r
radeberger

Rzeczywiście - klasa sama w sobie. Jak widać po rankingu - liceum w Brzegu Dolnym daje większe szanse na upatrzone studia.

w
wymuskany Joe

Ach! To straszne! Natychmiast trzeba interweniować!

m
maria

Najsłabszy poziom nauczania. Dyrekcja traktuje szkołę jako swój prywatny biznes. Wszelkie dotacje pobiera, za nic nie chce płacić.

A
ABSOLWENT07

w XV najlepsze świnki :)))) przynajmniej kiedyś

W
Wuwu

Uczniowie w Ogólnokształcącym Liceum Muzycznym oprócz kilkunastu dodatkowych godzin zajęć w tygodniu oraz koniecznosci kilku godzin ćwiczenia na instrumencie dziennie, dziennie!!!! potrafią osiągać lepsze wyniki niz większość liceów we Wrocławiu i okolicach. Co wy wiecie o .... uczeniu? Do tego dochodzi granie przed publicznością i co semestr egzaminy przed komisją. Inni uczniowie boją się przed klasą cokolwiek wyrecytować. To jest prawdziwe liceum i wysoki poziom, którego nie oddają te śmieszne rankingi.

G
Gość

A piątka dopiero piąta???????????????? i nic ???????????? żadnego komentarza ????????? Pani dyrektor siły przekierowała na Mechanika, a nie na proces dydaktyczny w szkole?????

Dodaj ogłoszenie