Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie wolne miejsca na uczelniach publicznych

RED
Każdego roku studia w stolicy Dolnego Śląska rozpoczyna około 70 tys. osób. Wrocław to miasto młodych ludzi
Każdego roku studia w stolicy Dolnego Śląska rozpoczyna około 70 tys. osób. Wrocław to miasto młodych ludzi
Na wrocławskich uczelniach są jeszcze wolne miejsca na pierwszym roku stacjonarnym. Warto się rozejrzeć, jeśli komuś nie powiodło się do tej pory i nie dostał się na wymarzony kierunek.

Na przykład na Politechnice Wrocławskiej będą przyjmować zgłoszenia na wolne miejsca od 6 do 13 września. Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny robią nabór do 14 września.

Ponad 61 tysięcy zgłoszeń od kandydatów na studia wpłynęło do pięciu największych wrocławskich uczelni w tym roku. Najtrudniej było dostać się na stomatologię, gdzie o jedno miejsce starało się aż 31 osób.

Kandydaci walczyli o około 19.200 miejsc, o 1.700 mniej niż w ubiegłym roku. Jest to związane ze zmianą systemu finansowania uczelni przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Najwięcej, 21.273 zgłoszenia. przyjął dział rekrutacji Uniwersytetu Wrocławskiego.

Najcięższa walka o miejsce czekała kandydatów, którzy chcieli studiować psychologię - o jedno miejsce starało się blisko 18. W sumie na ten kierunek zapisały się 1.962 osoby. Na drugim miejscu jest chemia i toksykologia sądowa - 15 osób, komunikacji wizerunkowej - 13 osób oraz dziennikarstwie i komunikacji społecznej - blisko 12 osób.

Politechnika Wrocławska zaoferowała w tym roku pierwszoroczniakom 6.300 miejsc. Oo jedno miejsce na uczelni walczyło przeszło trzy osoby. Największą popularnością niezmiennie cieszy się informatyka.

Na wydziale informatyki i zarządzania o jedno miejsce na informatyce w języku angielskim rywalizowało 7 osób, a na wydziałach elektroniki i podstawowych problemów techniki – 6 osób. Na czwartym miejscu znalazło się cyberbezpieczeństwo - niespełna 6 osób na miejsce.

Uniwersytet Ekonomiczny przygotował na najbliższy rok akademicki 2532 miejsca dla nowych studentów. - Na studia stacjonarne przyjęliśmy 11.100 zgłoszeń. Szacujemy, że z Wrocławia i najbliższych okolic pochodzi co trzeci kandydat. 70 procent to kandydaci z dalszych części województwa dolnośląskiego oraz z opolskiego, wielkopolskiego i łódzkiego - informowała Jolanta Nowacka, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego.

Najchętniej wybieranymi kierunkami były: finanse i rachunkowość, zarządzanie, ekonomia, logistyka oraz międzynarodowe stosunki gospodarcze.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym na 28 kierunków przyjmą 2,5 tysiąca osób.

- Tradycyjnie najpopularniejszym kierunkiem okazała się weterynaria (8 kandydatów na miejsce) - mówi Jolanta Cianciara, rzecznik UPWr. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także żywienie człowieka i dietetyka - 5 osób na miejsce.

Na Akademii Wychowania Fizycznego o 1008 miejsc walczyło 3338 osób. Największą popularnością cieszyła się kosmetologia, gdzie o jedne miejsce starało się 17 osób. To jednak i tak blisko o połowę mniej chętnych niż na stomatologię na Uniwersytecie Medycznym, gdzie o jedno miejsce starało się aż 31 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska