Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orszak Dziejów przeszedł ulicami Wrocławia. Mogliśmy zobaczyć Kopernika, Jagiełłę i Świętych

Paweł Relikowski
Paweł Relikowski
Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Paweł Relikowski / Polska Press
Orszak Dziejów to kolorowy pochód, w którym biorą udział zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli. Wszyscy zainteresowani przebierają się za znane postacie z kart historii. W sobotę (23 września) uczestnicy pochodu ubrani byli w historyczne stroje, które odzwierciedlały różne epoki i wydarzenia historyczne.

Orszak Dziejów przeszedł ulicami Wrocławia

W pochodzie wzięli udział ludzie zainteresowani historią, tradycją i swoją tożsamością. Głównym celem wydarzenia jest bowiem promowanie wartości związanych z cywilizacją łacińską i przekazywanie wiedzy na tematy historyczne w kreatywny sposób.

- Uczestnicy pochodu ubrani są w historyczne stroje, odzwierciedlające różne epoki i wydarzenia z przeszłości. To nie tylko okazja do prezentacji kostiumów, ale także doskonała sposobność do nauki poprzez zabawę, gry i pokazy - mówią organizatorzy.

Historia Orszaku Dziejów sięga dwóch lat wstecz, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano go w Warszawie. Hasłem tegorocznego spaceru we Wrocławiu było "Naród to sztafeta pokoleń".

Kogo mogliśmy zobaczyć we Wrocławiu?

W trakcie Orszaku Dziejów można spotkać osoby, które samodzielnie przygotowują swoje kostiumy i wcielają się w postaci historyczne. Ponadto, liczne stowarzyszenia, grupy rekonstrukcyjne oraz miłośnicy historii również aktywnie uczestniczą w tym wydarzeniu.

W sobotę (23 września) to m.in.:

  • Mikołaj Kopernik,
  • Król Władysław Jagiełło,
  • Mieszko I,
  • Rodzina Ulmów,
  • Król Bolesław Chrobry,
  • Św. Królowa Jadwiga,
  • Major Henryk Sucharski,
  • Św. Stanisław,
  • Św. Andrzej Bobola,
  • Hanna Chrzanowska,
  • Tadeusz Kościuszko.

Podczas Orszaku Dziejów można zobaczyć różnorodne sceny i wydarzenia historyczne, które odzwierciedlają istotne momenty w historii Polski oraz kultury. Mogą to być rekonstrukcje, pokazy tańca czy śpiewu.

- To wydarzenie ma nie tylko wartość edukacyjną, ale także społeczną i kulturalną. Uczestnistwo w Orszaku to szansa lepszego zrozumienia i docenienia swojego dziedzictwa kulturowego, a także budowania więzi międzypokoleniowych - dodają organizatorzy.

Trasa orszaku: Plac Katedralny - Katedra Św. Jana Chrzciciela - Most Piaskowy -ul. Grodzka- Zaułek Ossolińskich - Plac Nankiera - ul. Piaskowa -ul. Ducha Świętego -ul. Frycza Modrzewskiego (Pomnik Ofiar UPA) - ul. Jana Ewangelisty Purkyniego- Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej- Pomnik Juliusza Słowackiego- Aleja Juliusza Słowackiego -ul. Podwale-Pomnik Mikołaja Kopernika - zakończenie: Pomnik Bolesława Chrobrego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska