MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opłata audiowizualna zastąpi abonament RTV? Będzie nowy podatek w 2025 roku?

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Szykują się istotne zmiany dotyczące finansowania mediów publicznych. Obecny abonament RTV, który od lat budzi kontrowersje i jest trudny do ściągnięcia, ma zostać zastąpiony nową opłatą audiowizualną. Ile będzie wynosić nowa danina i kogo obejmie?Zobacz więcej informacji >>>
Szykują się istotne zmiany dotyczące finansowania mediów publicznych. Obecny abonament RTV, który od lat budzi kontrowersje i jest trudny do ściągnięcia, ma zostać zastąpiony nową opłatą audiowizualną. Ile będzie wynosić nowa danina i kogo obejmie?Zobacz więcej informacji >>>pixabay, zdjęcie ilustracyjne
Zmiany w finansowaniu mediów publicznych nadchodzą wielkimi krokami. Kontrowersyjny abonament radiowo-telewizyjny ma zostać zastąpiony przez opłatę audiowizualną. Nowa forma finansowania mediów publicznych ma być bardziej efektywna w ściąganiu i obejmie szeroki zakres obywateli. Ile wyniesie nowa danina i kto będzie musiał ją płacić?

Spis treści

Opłata audiowizualna zastąpi abonament RTV?
Debata na temat zasadności i formy abonamentu RTV jest w Polsce nadal żywa. Niektórzy politycy oraz grupy społeczne postulują zmianę systemu finansowania mediów publicznych, argumentując, że abonament jest przestarzałą formą opłaty w dobie nowoczesnych technologii i różnorodności mediów. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie opłaty audiowizualnej, która jako nowa danina miałaby zastąpić abonament RTV.

Zobacz, więcej informacji o opłacie audiowizualnej. Kto i ile będzie musiał płacić?

Czym jest abonament RTV?

Abonament radiowo-telewizyjny (RTV) w Polsce jest opłatą, którą mieszkańcy są zobowiązani wnosić na rzecz publicznej radiofonii i telewizji. Opłata ta ma na celu finansowanie działalności Telewizji Polskiej (TVP) i Polskiego Radia, umożliwiając im realizowanie misji publicznej.

Środki z abonamentu są przeznaczane na produkcję programów informacyjnych, kulturalnych, edukacyjnych oraz rozrywkowych, które mają zaspokajać potrzeby informacyjne i kulturalne społeczeństwa.

Ile wynosi abonament RTV?

Wysokość abonamentu RTV jest ustalana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) i wynosi określoną kwotę miesięcznie za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych. W 2024 roku stawka abonamentu wynosi 8,70 zł miesięcznie za radioodbiornik oraz 27,30 zł miesięcznie za telewizor lub radioodbiornik i telewizor łącznie. Opłata ta jest obowiązkowa dla wszystkich gospodarstw domowych posiadających odbiorniki radiowe lub telewizyjne, z pewnymi wyjątkami. Zwolnienia z opłat przysługują m.in. osobom powyżej 75. roku życia, osobom niepełnosprawnym, kombatantom oraz bezrobotnym.

Dlaczego rząd chce zrezygnować z abonamentu RTV?

Mimo obowiązku płacenia abonamentu, w Polsce ściągalność tej opłaty jest stosunkowo niska. Szacuje się, że regularnie opłatę uiszcza jedynie około 10% zobowiązanych. Niska ściągalność wynika z kilku czynników, w tym braku świadomości obowiązku płacenia, trudności w egzekwowaniu opłaty oraz społecznego oporu wobec tej formy finansowania mediów publicznych. Wielu obywateli nie jest świadomych, że posiadanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego automatycznie zobowiązuje do wniesienia opłaty abonamentowej.

Pracownicy Poczty Polskiej mają prawo kontrolować

Ściągalność abonamentu RTV jest wyzwaniem dla KRRiT oraz Poczty Polskiej, która jest odpowiedzialna za egzekwowanie opłat. W celu poprawy ściągalności prowadzone są różne działania informacyjne i kontrolne. Poczta Polska ma prawo do przeprowadzania kontroli w celu weryfikacji, czy w gospodarstwach domowych znajdują się odbiorniki radiowe lub telewizyjne. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, na właścicieli odbiorników mogą być nakładane kary finansowe.

To może Cię zainteresować: W 2025 roku emeryci mogą spodziewać się znacznie skromniejszych podwyżek swoich świadczeń niż to miało miejsce w latach ubiegłych. Najnowsze prognozy i analizy ekonomiczne rysują niezbyt optymistyczny obraz przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W tym artykule przyglądamy się, jakie zmiany czekają seniorów oraz jak wpłyną one na ich portfele. Wyliczenia kwot emerytur po waloryzacji w 2025 r. znajdziesz w galerii artykułu.

Źródło: bankier.pl, gazetaprawna.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opłata audiowizualna zastąpi abonament RTV? Będzie nowy podatek w 2025 roku? - Express Bydgoski

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska