Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogon służy im jak garb u wielbłąda (ZOBACZ)

Arkadiusz Gołka
Janusz Wójtowicz
Wrocławskie zoo wzbogaciło się o parkę nowych nietuzinkowych mieszkańców - tłustogonów afrykańskich. Gryzonie te zostały przekazane do ogrodu z hodowli prywatnej i teraz przebywają na kwarantannie. W połowie stycznia będzie je można podziwiać w pawilonie Sahary, gdzie teraz są budowane dla nich terraria.

Tłustogon afrykański swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu ogonowi, sięgającemu połowy długości ciała. Pełni rolę magazynu tłuszczu i wody, tak jak garb u wielbłąda. Gdy gryzoń jest najedzony, jego ogon jest gruby i wyglądem przypomina parówkę. Z kolei w miarę spalania zapasów ogon staje się coraz chudszy.

Jeszcze inną ciekawą cechą tego gatunku jest nietypowa gra wstępna, jaką prowadzi w okresie godowym. Samiec i samica stają wtedy naprzeciwko siebie na tylnych łapach. Wydają przy tym ostre, charakterystyczne dźwięki. Potem przechodzą do rzeczy.

- Wygląda to tak, jakby najpierw się kłóciły - śmieje się Andrzej Miozga, ich opiekun w zoo. Dodaje, że wrocławska parka przypadła sobie do gustu, więc wkrótce można spodziewać się młodych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska