Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddali serce ... transplantacji

Grażyna Szyszka
Nakręcony przez uczniów film na temat transplantacji został doceniony przez organizatorów ogólnopolskiego projektu.

Młodzież z Technikum nr 6 z Głogowa bierze udział w ogólnopolskiej kampanii o nazwie „Drugie życie”, która promuje ideę transplantacji. Przygotowany przez uczniów tej szkoły filmik pod hasłem „Rozumiemy się bez słów. Transplantacja to życie” został oceniony jako najlepszy w całym województwie dolnośląskim ( na 32 szkoły biorące udział w projekcie) i trafił do finału. W czerwcu uczniowie wezmą udział w warszawskiej gali akcji, podczas której odbiorą czek charytatywny na kwotę 1 tys. zł.

Radosna wiadomość dotarła do szkoły przeddzień obchodów ogólnopolskiego Dnia Transplantologii, obchodzonego 26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki (1966 r. I Klinika Chirurgiczna Akademii Medycznej w Warszawie).

- Bardzo się cieszymy, że nasz film spodobał się organizatorom konkursu - mówi Elżbieta Sawczak, dyrektorka Technikum nr 6. - Młodzież bardzo się zaangażowała w promowanie idei transplantacyjnej. Uczniowie mieli nawet okazję poznać historię życia biorcy serca.

Film trwa zaledwie 30 sekund i w poruszający sposób przedstawia moment wypadku. Ginie w nim młoda dziewczyna, a jej serce trafia do osoby, która czekała na przeszczep.

Młodzież, dzięki której zwycięski film został nakręcony nie ukrywa dumy. Proszą, by przy okazji podziękować za pomoc Arturowi Starczewskiemu i Karolinie Metelskiej z OSP Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego w Głogowie oraz Marcie Wróblewskiej, która filmowy przekaz dopieściła montażowo.

- Film był tylko dopełnieniem tego, na czym nam zależy, czyli na promowaniu wiedzy o transplantacji - twierdzą uczniowie przyznając, że to ważny temat, o którym warto rozmawiać i w szkole i w domu. - Od niedawana noszę przy sobie oświadczenie woli, by w razie wypadku, moje organy posłużyły drugiej osobie. Jestem niepełnoletnia, więc rodzicie wiedzą o mojej decyzji i ją akceptują - mówi Oliwia Frąckowiak. Takie oświadczenie noszą też inni uczniowie tej szkoły oraz dyrektor Elżbieta Sawczak.

- W ramach akcji odbywają się szkolenia koordynatorów, a przed nami jeszcze spotkanie z kolejną osobą po przeszczepie oraz z transplantologiem - dodaje dyrektor szkoły. - Zależy nam, by decyzja o podpisaniu oświadczenia woli była podjęta w pełni świadomie.

Każdy, kto zechce podpisać takie oświadczenie może je odebrać w szkole przy ul. Folwarcznej.

Kampania społeczna „Drugie życie” to akcja promująca ideę świadomego dawstwa narządów. Biorą w niej udział uczniowie ze szkół średnich z danego województwa, którzy przez kilka miesięcy wymyślają i przeprowadzają własne akcje promujące transplantację. Od organizatorów akcji uczniowie otrzymują, poza wiedzą teoretyczną, także komplet materiałów promocyjnych: oświadczenia woli, koszulki, banery, filmy edukacyjne, broszury, wpinki i naklejki.

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie” wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział 250 tys. uczniów. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie i podkarpackie) młodzi ludzie rozdali ponad 900 tysięcy oświadczeń woli. W tym roku po raz pierwszy do akcji dołączył Dolny Śląsk.

Nagrodzony film można zobaczyć na naszej stronie: glogow.naszemiasto.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska