reklama

Nowy wójt Długołęki: Będę dbał nie tylko o Kiełczów

Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
Zaktualizowano 
Wojciech Błoński miejsce w radzie miejskiej Wrocławia zamienił na fotel wójta Długołęki Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Wojciech Błoński, przedsiębiorca, czterokrotny mistrz Polski w koszykówkę z drużyną wrocławskiego Śląska, przez osiem lat był wrocławskim radnym, a teraz został wójtem gminy Długołęka. W wyborach pokonał Iwonę Agnieszkę Łebek, która gminą rządziła przez 18 lat. Nowy wójt zapowiada, że będzie dobrym gospodarzem i będzie dbał o wszystkie miejscowości w gminie. - Jestem człowiekiem uczciwym i konsekwentnym, jak coś deklaruję, to dotrzymuję słowa - przekonuje nowy wójt.

Jak się Pan czuje w nowej roli?
Czuję wielką odpowiedzialność. Zaufało mi bardzo dużo osób, utożsamiając ze mną zmiany w gminie Długołęka. To nobilitujące i wymagające ode mnie spłaty tego długu zaufania. Chcę zapewnić, że jestem gotów do pełnienia funkcji wójta.

Wiele osób Pana zwycięstwo traktuje jako sporą niespodziankę. Wygrał Pan z Iwoną Agnieszką Łebek, którą rządziła gminą przez 18 lat. Jak Pan tego dokonał?
Byłem autentyczny i ciężko pracowałem. Otoczyłem się kompetentnymi osobami. Jestem dumny z mojej kampanii, bo oparta była na dialogu społecznym, wsparciu zewnętrznych autorytetów i dyskusji merytorycznej. Być może wiele osób moje zwycięstwo odbiera jako niespodziankę, ja tak nie uważam. Każdy element kampanii wyborczej był skrupulatnie przygotowany, nic nie było dziełem przypadku. Jak tak zawsze działam – mam plan, który uparcie realizuję. Tak było też tym razem.

Czego mogą spodziewać się mieszkańcy gminy Długołęka po nowym wójcie?
Otwartości i dialogu, odważnych decyzji i przede wszystkim działania w ich sprawie. Realizacji projektów spójnych programowo, korzystnych społecznie i poprawiających jakość życia. Dużej współpracy z ościennymi samorządami, których włodarze już na etapie drugiej części kampanii deklarowali chęć działania. Na koniec po prostu uczciwości.

Jakie będą pierwsze pańskie decyzje?
Pięć najbliższych lat to okres w którym można zrobić naprawdę wiele. Na samym początku będę chciał przedstawić rzetelny raport o aktualnej sytuacji gminy, stanie infrastruktury oraz stopniu zaawansowania inwestycji. Wdrożyć długoletni program rozwoju gminy oparty na analizie potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców. Podejmę działania na rzecz uporządkowania chaosu urbanistycznego w gminie poprzez weryfikację istniejących dokumentów planistycznych. W tym miejscu chciałbym raz jeszcze zadeklarować kwartalne spotkania ze społecznościami poszczególnych sołectw.

Przez wiele lat rządów pani wójt mieszkańcy Kiełczowa narzekali, że ich miejscowość jest często pomijana przy ważnych inwestycjach. Zresztą tam Pan zdecydowanie wygrał. Czy teraz Kiełczów może się spodziewać większej liczby inwestycji?
Nie tylko Kiełczów. Będę dbał o równomierny rozwój całej gminy, to właśnie deklarowałem podczas swojej kampanii. Wiem jednak, że ta miejscowość w ostatnich latach rozwijała się bardzo dynamicznie i potrzebuje dziś odpowiedniego wsparcia, nowych dróg, dobrej kanalizacji, czy – uwaga – wody w kranach w okresie letnim. Ale mogę obiecać, że będę dbał o wszystkie miejscowości, bo coraz więcej z nich dotyka problem masowego przypływu ludności. Nie można przecież zapominać o tak odległych miejscach jak Skała, Zaprężyn czy Oleśniczka, gdzie do dziś występuje problem choćby komunikacji zbiorowej. Gmina to 41 miejscowości i jago dobry gospodarz, muszę dbać o wszystkie.

W jaki sposób chce Pan rozwinąć gminę Długołęka?
Żeby rozwijać gminę trzeba mieć wieloletni plan i konsekwentnie go realizować. Na pewno modyfikacji wymaga miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Mieszkańcy każdej miejscowości w gminie muszą mieć wiedzę, kiedy do nich dotrą inwestycje i czuć się w tej kwestii bezpiecznie. Jestem człowiekiem uczciwym i konsekwentnym, jak coś deklaruję, to dotrzymuję słowa.

Czy planuje Pan reorganizacje pracy w urzędzie? Kto będzie Pana zastępcą?
Dziś jeszcze nie chciałbym mówić o personaliach. Tak, jak wcześniej wspomniałem, otaczam się ludźmi kompetentnymi i wśród nich nie brakuje osób o cechach odpowiednich do piastowania odpowiedzialnych funkcji. Chciałbym jednak usiąść z każdym osobno i przedyskutować jego rolę w zespole, który decydował będzie przez najbliższych pięć lat o obliczu gminy. Jestem liderem i będę wskazywał kierunki, znam cechy moich współpracowników i każdy z nich dostanie do obsługi obszary, w których jest najlepszy i da najwięcej gminie. Tu nie będzie wyścigu o stanowiska, tu będzie rzetelne podejście do odpowiedzialności za wielomilionowy budżet i wielką gminę.

Rządzili kilkanaście lat. Teraz oddają władzę [NAZWISKA]

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 60

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

j
jerzy kibic

Jak będzie działał tak jak w WKS to współczuję urzędnikom... Czego się nie tknie to zepsuje... Taki talent..

g
gosc

droga to nie to samo co jezdnia. Droga to jest jezdnia+pas zieleni (opcjonalni) + chodniki + inne elementy związane z pasem drogowym. Jezdnia, o którą Pani chodzi (że za wąska) to tylko element pasa drogowego, który pokazuje się na planach. On rzeczywiście może mieć 8-10 m co oznacza, że panie urzędniczki niekoniecznie wprowadziły Panią w błąd. Wychodzi nieznajomość nomenklatury technicznej. Rozumiem, że nie każdy musi się znać we wszystkich dziedzinach ale chociaż powinna wystąpić chęć w zdobywaniu wiedzy. Choćby jednorazowo.

A
ATM

Tylko czy Panie rozmawiały o tym samym? Szerokość 8-10 m to nie szerokość jezdni (dla dróg osiedlowych powinna wynosić 5 m) tylko tzw. szerokość w liniach rozgraniczających, czyli upraszczając szerokość geodezyjnie wydzielonej dla potrzeb drogi działki. Czy te 4 m to szerokość jezdni czy odległość od ogrodzenia do ogrodzenia?

P
Psiepolanin 98

Jeszcze zobaczycie że to dobry gospodarz .Nie baba to przedsiębiorca i swój a nie ze wsi to prawdziwy wrocławianin przez duże W.

z
zwykłyRP

... na budowę. A prawda jest taka że w starostwie te panienki od pozwoleń nie specjalnie się starają by dyscyplinować inwestorów ( developerów ), wszelkie wątpliwości interpretując na ich korzyść a nie np. dotychczasowych mieszkańców.

z
zet

poprzednia za to zgrabna łania...

R
Realista

Proszę Pani ja mieszkam tu od 8 lat ale moi sąsiedzi o wiele dłużej bo od 20 lat trudno po takim okresie nie oczekiwać wybudowania drogi zwłaszcza że jak pisałem jest to jedna z największych zbiorczych dróg w tym rejonie . W tym czasie w wielu innych miejscach powstawały drogi o znacznie mniejszym zagęszczeniu zabudowy i ruchu. Po prost w Gminie nie było zasad i kryterium na podstawie których wybierane drogi do budowy było to na zasadzie uznaniowym. Znam drogę która będzie wykonywana bo przetarg jest już rozstrzygnięty a jeszcze niespełna 7 lat temy była drogą w polu bez zabudowy obecnie jest tam zabudowane około 50% działek i to tylko z jednej strony bo z drugiej jest nadal pole a większość budynków powstała na przestrzeni ostatnich 3 lat. Nam obiecano drogę już dawno kiedy prawie na wszystkich działkach stały domy. Najpierw było to przed wyborami w 2014 pokazano nawet jej projekt potem wciąż zmieniano datę kiedy zostanie ogłoszony przetarg i tak do tegoroczny wyborów przed którymi ponownie zaczęto nam obiecywać przetarg najpierw we wrześniu potem w październiku i co i nic. Po co dawać głos na kogoś kto nie dotrzymuje obietnic a co gorsza nie miała nawet odwagi się spotkać.

w
wiem

Ja mieszkam 10 lat w Kiełczowie i chodzi mi o drogę, która jest za wąska w obecnej wersji, na planie ma być szersza, ale tylko na planie powiedziała mi urzędniczka.

M
Mieszkanka

Proszę Pana z tego co się orientuje w budżecie zaplanowana była budowa drogi na Wiosennej. Rozumiem, ze chciałby Pan ja miec szybciej, ale tak z ciekawości po co ludzie tak nagminnie budują się w Kielczowie? Co tam dają darmowe działki? Nie rozumiem ludzi, którzy budują się w największej WSI w Gminie Długołęka i nie myślą wcześniej o nastepstawach jakim sie to wiąże. Przydałoby się wziąść pod uwagę wszystkie dobre i źle strony. Masowy napływ ludzi, szkoła nie wystarczająca, brak przedszkola, chodników, kanalizacji w części miejscowosci i dróg, których Wam brakuje to pytam po co tam się budujecie? Trzeba bylo pomyśleć o tym wcześniej. Ale większość tak bardzo chce być blisko miasta, lepszy dojazd, szybciej w pracy. Efekt jest taki, ze sa korki, ktore tez Wam przeszkadzaja. Czy Gmina ma byc odpowiedzialna za Wasze decyzje i zachcianki? Podobno macie więcej autobusów kusujacych w granicach co 20 minut -niektóre dzielnice Wrocławia tego nie mają, a i tak Wam źle. Zycze Wam, oby Pan Blonski zrobił Wam kanalizację wszystkie drogi, chodniki i oświetlenia. Czekamy na pierwsze efekty.

r
roy

Kiełczów nie jest przygotowany na taki napływ nowych mieszkańców. Czy ma Pani wyobrażenie, ze jeszcze 10 lat temu w Kiełczowie dominowało rolnictwo. Dla mnie niezrozumiałe są decyzje ludzi którzy z zamkniętymi oczami kupują mieszkania w szeregówkach nie patrząc na otoczenie.
Drogi nie da się wybudować w 2 sezony. Wiem coś o tym bo mieszkam w Długołęce i dopiero teraz po 10 latach robią nam drogę (ul. Ptasia). Wcześniej dramat, 400m jechałem 3 minuty bo takie były dziury. Więc zanim Pani kupi mieszkanie w szeregówce od developera (dla którego najważniejszy jest zysk) niech Pani się zorientuje czy obok ma Pani wszystkie media. Jeśli nie nikt Pani drogi nie wybuduje. I czy będzie To Pani Łebek czy Pan Błoński niech Pani nie liczy na drogę dopóki nie będzie wody, kanalizacji i gazu.
Kiełczów to była wiocha, w 10 lat powstała sypialnia gdzie ludzie mamieni wizją własnych 100 metrów wyprowadzili się na .... pastwisko.

R
Realista

Zapraszam na ul. Wiosenną. Droga ma ponad 1km długości. Jest wybudowanej przy niej ponad 50 domów oraz 2 razy tule przy bocznych które od niej odchodzą łącznie z ulicy tej korzystają rodziny z ponad 150 rodzin czyli ok 500 osób. Wiele domy stoi tam od 15 lat i mieszkańcy nie mogą doczekać się zrobienia drogi. Jak jest sucho to strasznie sie kurzy jak popada to pełno kałuż i błota że trzeb obierać kalosze aby się przejść. Gminne władze od lat obiecują ze ją zrobią i nic. To są powody dlaczego mieszkańcy podziękowali dotychczasowym włodarzą.

K
Kiełczowianka

Ze względu na budowę szeregówki w Kiełczowie, wybrałam się do Gminy Długołęka dowiedzieć się o szerokość drogi i w dziale zagospodarowania przestrzennego powiedziano mi, że droga powinna mieć wg.planu 8-10, a tymczasem realnie ma 4 m (sięgacz Ogrodowej). I co z tego wynika? Nikt nic nie wie, nikt nic nie może, wydają pozwolenie na budowę, nie uwzględniając żadnych planów. Jest to kpina, nad kpiny. Ma być droga, ale nie musi, bo nikt nie ma na to wpływu. Boże! Ni wyżyna, ni nizina, ni mielizna, ni równina - taka gmina, taka gmina!!!!!!!!!!!!!!!!!!

L
Lucyfer

Bo mamy monete wieśniaku

D
Daro

Kompetentny? W czym? Nic nie robi!!! Wozi tylko się po mieście

R
Rudy z toitoia

Ja to widzę tak. Wks na zimę zajmuje zaszczytne miejsce w drugiej 8. Leci cały sztab. ... aż tu nagle otwiera się spadochron i wszyscy lądują na ciepłych posadkach w gminie dlugoleka. Sztylka pewnie zajmie się szkoleniem młodzieży, Jędrek z żelkiem organizacja imprez okolicznościowych itd. Państwowa kaska zero problemów.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3