Nowy program pomoże pacjentom po zawale serca

Materiał partnera zewnętrznego
Dzięki staraniom samorządu województwa podlegające marszałkowi Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej będzie uczestniczyło w wyjątkowym programie dedykowanym osobom po zawale serca. Program przygotowany został przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologii. Udział pacjentów w programie jest bezpłatny.

Nowoczesna służba zdrowia to nie tylko specjalistyczny sprzęt i wykwalifikowane kadry, ale także dostęp do wysokiej jakości świadczeń. Program opieki nad osobami po zawale serca to odpowiedź na bardzo pilną potrzebę społeczną. Chcemy jak najlepiej zadbać o pacjentów i umożliwić im bezpieczny powrót do codziennego funkcjonowania – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

W Polsce rocznie stwierdza się około 40 tys. zawałów mięśnia sercowego i 30 tys. przypadków tzw. niestabilnej choroby wieńcowej, leczonej zabiegowo w trybie pilnym. Codziennie umiera średnio 400–600 osób na choroby serca i naczyń krwionośnych. Wobec tych niepokojących statystyk w październiku 2017 r. wprowadzono Program Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca (KOS-Zawał), który ma poprawić jakość leczenia i zmniejszyć śmiertelność pacjentów.

W ramach programu chorzy mogą liczyć na ciągłość diagnostyki i leczenia, w tym także rehabilitację kardiologiczną oraz edukację na temat czynników ryzyka chorób serca, w kolejnym roku po wypisie ze szpitala.

KOS-Zawał to nowoczesne i kompleksowe podejście do leczenia, gwarantujące skoordynowaną i wielokierunkową opiekę nad pacjentem. Niezwykle istotne jest również to, że program daje możliwość przygotowania indywidualnie ustalonego planu leczenia dla każdego pacjenta. Cieszę się, że Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej – marszałkowska jednostka – dołączy do podmiotów realizujących świadczenia w programie – komentuje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Opieka kardiologiczna po zawale serca oparta jest na wdrożeniu specjalistycznego leczenia oraz wczesnej rehabilitacji kardiologicznej i późniejszym monitorowaniu wskaźników dotyczących jakości opieki nad pacjentem. Ma na celu zapewnienie właściwej terapii, skuteczne określenie i kontrolę czynników ryzyka, a w efekcie może pozytywnie wpłynąć na tzw. odsetek śmiertelności odległej.

Zgodnie z zasadami programu KOS-Zawał, jeżeli pacjent po zawale serca wróci do pracy w ciągu czterech miesięcy – to ośrodek, który go leczył otrzymuje dodatkowo finansową gratyfikację. Jest to swego rodzaju eksperyment wprowadzony po raz pierwszy nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Premia finansowa jest przyznawana szpitalowi od razu, gdy lekarz wystawi zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy zawodowej pacjenta.

Uruchomienie programu jest bardzo istotne zarówno dla pacjentów, jak i samego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Działania te wpłyną na poprawę procesu leczenia osób po zawałach serca, a dodatkowe gratyfikacje to z kolei rekompensata za efektywne leczenie, którą szpital będzie mógł przeznaczyć np. na doposażenie w sprzęt medyczny – mówi Marek Obrębalski Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Pacjent ma 14 dni od wypisu ze szpitala, by zgłosić się na wizytę kontrolną, podczas której otrzyma szczegółowy plan leczenia oraz wskazane terminy kolejnych badań i konsultacji. Wizyta koordynująca proces leczenia może odbyć się także w dniu wypisu ze szpitala, co jest szczególnie ważne dla pacjentów zamiejscowych.

Na Dolnym Śląsku świadczenia w ramach Programu KOS-Zawał oferują również m.in. Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im T. Marciniaka oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska