Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe obostrzenia w Polsce. Minister zdrowia ogłosił decyzję

m
Koniec przyłbic, chust i szalików do zasłaniania ust i nosa. Od soboty obowiązują wyłącznie maseczki - ogłosił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

W ostatnim tygodniu obserwujemy przyrost obłożenia łóżek w infrastrukturze covidowej. Średnia dzienna dla ostatniego tygodnia osiągnęła poziom ośmiu tysięcy przypadków, a jeszcze tydzień temu było ich niecałe sześć tysięcy" - powiedział na środowej (24 lutego) konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. - Dzisiejsze wyniki, czyli ponad 12 tysięcy nowych zakażeń wskazują, że trzecia fala się rozpędza. Zdecydowaliśmy się wykonać mały kroczek wstecz. Dotychczasowe kroki były bardzo odważne.

Obostrzenia obowiązujące od soboty (27 lutego 2020 r.):
- zasłanianie w miejscach publicznych ust i nosa wyłącznie maseczkami,
- zakaz noszenia w miejscach publicznych szalików, kominów, chust i przyłbic zamiast maseczek (przyłbice mogą być używane dodatkowo, na maseczkę),
- obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdzających do Polski z Czech i Słowacji (nie dotyczy osób, które przedstawią negatywny wynik testu wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin).

Zobacz także

Wirusy mutują. W tej chwili możemy stwierdzić, że wirus SARS-CoV-2 jest bardziej zaraźliwy od grypy, a mniej od wirusa odry - powiedziała prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w zakresie epidemiologii. - Okazało się też, że koronawirus rozprzestrzenia się nie tylko drogą kropelkową, ale także powietrzną. Najlepszą ochroną, środkiem zalecanym na całym świecie, są prawidłowo noszone maseczki - dobrze przylegające, zasłaniające nos i usta. Do tego dystans, mycie rąk, unikanie pomieszczeń zatłoczonych i źle wentylowanych. Zamienniki maseczek - chusty, szaliki, przyłbice - nie chronią nas przed zakażeniem.

Na pytanie, jakie maseczki są rekomendowane przez ministerstwo zdrowia, prof. Paradowska-Stankiewicz odpowiedziała:

Maseczki chirurgiczne i powyżej. Ale te tak zwane jednorazowe, też można używać. Natomiast, jeżeli będziemy mieli możliwość, żeby zamienić je na chirurgiczne, to będzie dobry ruch.

Nowe restrykcje będą obowiązywały od soboty (27 lutego) w całej Polsce. Dodatkowe obostrzenia obejmą województwo warmińsko-mazurskie, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. Tam nauka w klasach I-III wróci do trybu zdalnego, a galerie, muzea, kina, hotele, korty, baseny ponownie zostaną zamknięte.

Minister wspomniał też o stosowaniu reguły DDM, czyli dezynfekcja, dystans, maseczki.

Chcemy tę regułę rozszerzyć do DDMAW, gdzie A to aplikacja STOP COVID, a W to wietrzenie pomieszczeń - powiedział minister zdrowia.

Aplikacja STOP COVID działa przez bluetooth - monitoruje otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których jest zainstalowana. Jeśli je znajdzie, a kontakt naszego telefonu z telefonem innej osoby potrwa przynajmniej 15 minut i będzie miał miejsce w odległości mniejszej niż 2 metry - zapamięta go na 14 dni. Jeśli w tym czasie właściciel któregoś z urządzeń zachoruje, użytkownicy aplikacji, z którymi się spotkał, otrzymają powiadomienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska