Nowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzielnicy Krzyki już działa!

Materiał informacyjny DCZP we Wrocławiu
Od lewej: Łukasz Sendecki – dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ, Marcin Krzyżanowski – wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Michał Stachów – prezes DCZP
Od lewej: Łukasz Sendecki – dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ, Marcin Krzyżanowski – wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Michał Stachów – prezes DCZP fot. Marcin Oliva Soto
Mieszkasz na Krzykach i potrzebujesz pomocy psychologa, psychiatry? A może chcesz spędzić wolny czas na terapeutycznych zajęciach artystycznych, rekreacyjnych, sportowych? Uzyskać poradę prawnika, dorady zawodowego? Albo po prostu poznać ludzi, którzy, tak jak Ty, cierpią z powodu samotności? Przyjdź do Centrum Zdrowia Psychicznego po bezpłatne leczenie i fachowe wsparcie.

10 października 2023, w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego, odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego Wrocław-Krzyki. To już druga placówka medyczna dla mieszkańców miasta prowadzona przez Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego, świadcząca bezpłatne usługi – leczenie psychiatryczne i psychologiczne, terapie, w tym terapie zajęciowe, doradztwo zawodowe i prawne, a także klub dla mieszkańców dzielnicy z bardzo różnorodną ofertą aktywności twórczych, społecznych i sportowych.
Już w pierwszych dniach działania CZP na Krzykach okazało się, że taka placówka jest tu bardzo potrzebna. Jak opowiada personel medyczny, prosto z ulicy przyszła wrocławianka, która przyznała, że ma tak duże problemy emocjonalne, z którymi sobie nie radzi, że myśli o samobójstwie. Natychmiast ruszyła intensywna i kompleksowa pomoc dla młodej kobiety: została otoczona opieką lekarza psychiatry i wsparciem psychologa. Ze względu na tajemnicę lekarską nie możemy napisać nic więcej, oprócz tego, że stan psychiczny pacjentki Centrum jest na bieżąco monitorowany. A pracownicy CZP – lekarze, psycholodzy, pielęgniarki odetchnęli z ulgą, ciesząc się, że mogą pracować w miejscu, które naprawdę niesie natychmiastową pomoc.

Kadra Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego

Rewolucja w opiece psychiatrycznej

A jeszcze nie tak dawno psychiatria była zapomnianą dziedziną medycyny. Niedofinansowana, pogrążająca szpitale w coraz głębszym kryzysie finansowym. Jednak za sprawą programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego, który rozpoczął się w 2018 roku, pojawiło się światełko w tunelu. Rozpoczęła się rewolucja w podejściu do psychiatrii, leczeniu i zdrowieniu pacjentów; także finansowa. Program pilotażowy zakłada bowiem odejście od modelu zamkniętego w stosunku do pacjentów z zaburzeniami psychicznymi tzn. izolowania tych osób od ich lokalnego oparcia społecznego, jakie stanowią rodzina, przyjaciele i współpracownicy, miejsce pracy, pasje i cele życiowe; na rzecz budowania modelu psychiatrii środowiskowej, której centrum stanowi pacjent oraz jego najbliższe otoczenie, a zadaniem specjalistów z dziedziny psychiatrii jest wykorzystać zasoby pacjenta i nieść pomoc w jego najbliższym otoczeniu.

Kadra CZP na Krzykach

Pomoc dla mieszkańców Wrocławia

Dzięki przystąpieniu przez Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego do programu pilotażowego – w pierwszym etapie dla obszaru Psie Pole, teraz również Wrocław Krzyki, osiągnięto efekt synergii, gdzie dotychczas niepołączone ze sobą elementy systemu zaczęły współpracować. W ramach Centrum Zdrowia Psychicznego wyłączono ze struktury szpitala 4 komórki: oddział stacjonarny, oddział dzienny, poradnię zdrowia psychicznego oraz zespół leczenia środowiskowego, które zaczęły wspólnie działać na rzecz zdrowienia pacjentów w ramach centrów zdrowia psychicznego.
– Gdy rozpoczynałem kadencję w 2018 r. za jeden z moich celów postawiłem sobie uruchomienie nowoczesnego Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. W zeszłym roku uruchomiliśmy CZP dla dzielnicy Psie Pole, ale nie chcieliśmy na tym poprzestać i rozpoczęliśmy starania o uruchomienie CZP w kolejnej części Wrocławia. Dzięki temu dziś wsparciem objęci zostaną również mieszkańcy dzielnicy Krzyki. Łącznie, po rozszerzeniu Centrum, ze wsparcia korzystać będzie mogło 260 tys. mieszkańców Wrocławia. Konsekwentnie realizujemy plan zmian w opiece psychiatrycznej, którego głównym celem jest kompleksowa opieka, więcej wsparcia środowiskowego, a mniej hospitalizacji – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego sp. z o.o. jest jednym z największych podmiotów działających w obszarze opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień na terenie Dolnego Śląska. – Staraliśmy się ponad 4 lata o możliwość objęcia mieszkańców Wrocławia opieką w Centrach Zdrowia Psychicznego. W te działania włożyliśmy bardzo dużo pracy i wysiłku, i dlatego bardzo cieszymy się z osiągniętego sukcesu. Centrum Zdrowia Psychicznego na Krzykach obejmuje populację niemal dwukrotnie większą niż na Psim Polu. Jest to dla nas niewątpliwie ogromne wyzwanie, lecz wierzę, że staniemy się ważnym punktem na mapie Wrocławia, gdzie wrocławianie będą mogli powrócić do pełni zdrowia psychicznego – mówi Michał Stachów, prezes Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. 

Otwarcie CZP Krzyki

Dla zdrowia psychicznego, dla ciała i ducha

Od 1 lutego 2022 roku działa we Wrocławiu Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzielnicy Psie Pole, od października 2023 r. dołączyło drugie centrum – dla mieszkańców dzielnicy Krzyki.
W obu centrach jest punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18, gdzie każdy wrocławianin może uzyskać pomoc oraz informacje dla siebie lub bliskich w kryzysie psychicznym. Na miejscu zawsze jest pielęgniarka oraz psycholog, a wizyta lekarska w pilnych przypadkach odbywa się w ciągu 72 godzin od zgłoszenia. – W naszym nowym Centrum Zdrowia Psychicznego Wrocław-Krzyki czerpiemy z doświadczenia zdobytego z przedsięwzięć realizowanych w CZP Psie Pole i naszych sukcesów w działaniach nastawionych na wsparcie pacjentów. Wprowadziliśmy proaktywne podejście do współpracy z pacjentami – to my inicjujemy kontakt i zachęcamy do odwiedzenia poradni czy do wizyty w domu. Jeszcze przed wypisem ze szpitala wspólnie z pacjentem i jego rodziną podejmujemy decyzję o dalszej drodze w procesie zdrowienia. Dzięki temu redukujemy lęk oraz nieporadność w poruszaniu się w systemie opieki zdrowotnej, która dla wielu wrocławian jest trudna. Udział w programie pilotażowym daje możliwość identyfikacji i bardzo elastycznego dopasowywania oferty do specyficznych potrzeb zdrowotnych danej populacji. Jesteśmy w stanie przygotować rozwiązania niemal „szyte na miarę” dla różnych pacjentów – mówi Oliwia Kozak, kierownik Centrów Zdrowia Psychicznego.
CZP Krzyki dysponuje poradnią zdrowia psychicznego wraz z punktem zgłoszeniowo-koordynacyjnym, Zespołem Leczenia Środowiskowego, oddziałem dziennym przy ul. Czechowa 36 oraz oddziałem stacjonarnym z izbą przyjęć w szpitalu przy Wyb. Korzeniowskiego 18. W ramach poradni udzielane są porady lekarza, psychologa, psychoterapeuty, pielęgniarki oraz pracownika socjalnego. W Centrum działa także klub dla pacjentów i mieszkańców dzielnicy „Dobre Miejsce” z bardzo ciekawą ofertą nie tylko dla ducha, ale i dla ciała: odbywają się tu zajęcia z arteterapii, biblioterapii, kreatywnego pisania, nauka języków (angielski, niemiecki), tai chi, zdrowy kręgosłup, taniec, kulinoterapia. Zapisy na zajęcia klubowe, tel.: 518 784 271.
Dodatkowo w CZP Krzyki dostępne są spotkania z doradcą zawodowym oraz z prawnikiem. Wkrótce ruszy także poradnictwo dla seniorów i warsztaty biograficzne (zapisy na warsztaty, e-mail: [email protected], tel.: 500 416 378).

Centrum Zdrowia Psychicznego Wrocław-Krzyki
ul. Powstańców Śl. 166, 53-139 Wrocław
czynne: poniedziałek-piątek, godz. 8.00-18.00
tel.: 570 270 209

Konferencja prasowa towarzysząca otwarciu CZP Krzyki, od lewej: Marcin Krzyżanowski – wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Oliwia Kozak – kierownik CZP, Michał Stachów – prezes DCZP, Magda Wieteska – instruktor warsztatów, redaktor naczelna „Dobrego Życia”

Studio nagrań, czasopismo, pracownia wirtualnej rzeczywistości

Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego oprócz działalności stricte medycznej, w tym prowadzenia dwóch centrów, zajmuje się także promocją i popularyzacją zdrowia psychicznego. Organizuje kampanie społeczne przełamujące tabu na temat chorób i zaburzeń psychicznych oraz potrzeby korzystania z profesjonalnej pomocy – takie jak ostatnia, wciąż jeszcze trwająca kampania „Jestem silny! Chodzę do specjalisty od zdrowia psychicznego i nie wstydzę się tego!” – skierowana do mężczyzn 35+, z cyklem bezpłatnych warsztatów terapeutycznych, czy kampania „Biblioteki Życia”, zwracająca uwagę na wartość doświadczenia seniorów i znaczenia rodzinnych więzi.
W CZP Psie Pole mieści się profesjonalne studio nagrań – pierwsze takie studio w polskiej placówce publicznej służby zdrowia, w którym pacjenci w ramach zajęć z muzykoterapii aktywnej ćwiczą umiejętności wokalne, lektorskie, nagrywają piosenki, czytają wiersze, emitowane później w audycjach radiowych. W ubiegłym roku została wydana płyta z kolędami w wykonaniu pacjentów oraz kadry Centrum. W ramach zajęć z kreatywnego pisania podopieczni tworzą teksty publikowane w dwumiesięczniku „Dobre Życie”. Uczestniczą także w cyklicznych wykładach motywacyjnych „Sięgnij po swoje dobre życie!”, nastawionych na wsparcie, inspirację i narzędzia do budowania lepszego życia. Pacjenci DCZP korzystają też z najnowszej technologii VR – dzięki pracowni powstałej na terenie szpitala mogą przenieść się do wirtualnego świata, odbywając relaksujące i pomagające w leczeniu zaburzeń i fobii sesje terapeutyczne.
Wszystkie działania DCZP we Wrocławiu są dla mieszkańców bezpłatne, bez potrzeby skierowania, finansowane przez NFZ.
Tekst: Magda Wieteska
Zdjęcia: Jakub Majkowski

Czujesz, że jesteś w kryzysie psychicznym?
Zadzwoń do nas albo przyjdź! A jeśli nie możesz przyjść osobiście, zespół mobilny przyjedzie do Ciebie! Wszystkie formy leczenia i wsparcia są bezpłatne, bez skierowania, na NFZ.
Bezpłatna infolinia: 502 203 202.

Centrum Zdrowia Psychicznego Wrocław Krzyki już działa

Jesteśmy w trzech punktach zgłoszeniowo-koordynacyjnych:
CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO WROCŁAW KRZYKI
Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny

ul. Powstańców Śl. 166, 53-139 Wrocław
czynne: poniedziałek-piątek, godz. 8.00-18.00
tel.: 570 270 209

CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO WROCŁAW PSIE POLE
Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny nr 1
J. Conrada-Korzeniowskiego 18, 50-226 Wrocław
czynne: poniedziałek-piątek, godz. 8.00-18.00
tel.: 572 289 848

Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny nr 2
ul. Bończyka 11-13, 50-138 Wrocław
czynne: poniedziałek-piątek, godz. 8.00-18.00
tel.: 690 021 404

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową: dczp.wroclaw.pl oraz Facebooka: @Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska