Nie płacisz alimentów? Nie popracujesz na „czarno”!

Ewa Chojna
Dariusz Gdesz/Polska Press
Będą kary za zatrudnianie na czarno alimenciarzy? Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 30 października projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych.

Ściągalność alimentów systematycznie wzrasta, czego przykładem jest poprawa egzekucji należności na rzecz budżetu państwa z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego - wzrosła ona z niecałych 13 proc. w 2015 r. do 24,9 proc. w 2017 r. (dzięki m.in. nowelizacji Kodeksu karnego z 2017 r.).

Konieczne jest jednak wprowadzenie kolejnych zmian, bo kwota niewyegzekwowanych zobowiązań dłużników alimentacyjnych - tylko biorąc pod uwagę zobowiązania wobec Skarbu Państwa powstałe z tytułu świadczeń wypłaconych z budżetu państwa w zastępstwie niepłaconych alimentów - nadal znacznie przekracza 10 mld zł.

Zgodnie z projektem, na organizatora robót publicznych nałożony zostanie obowiązek zatrudniania w pierwszej kolejności dłużników alimentacyjnych. Jednocześnie planuje się, aby minister rodziny, pracy i polityki społecznej, dokonując podziału środków finansowych z Funduszu Pracy na finansowanie działań aktywizacyjnych bezrobotnych, brał w szczególności pod uwagę aktywizację dłużników alimentacyjnych.

W projekcie założono podniesienie - od 1 października 2019 r. - kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego z 725 do 800 zł. Przewiduje się, że dzięki podwyższeniu kryterium dodatkowe 60 tys. dzieci będzie mogło korzystać ze świadczeń z funduszu alimentacyjnego. -Myślę, że to dobre rozwiązanie. Były mąż mojej koleżanki strasznie unikał płacenia alimentów. Pamiętam, że nie mogła tego od niego wyegzekwować. Może takie podejście rządu pomoże kobietom w potrzebie - mówi Anna Sowa, kłodczanka. Zaproponowano rozwiązania służące sprawniejszemu pozyskiwaniu przez komorników sądowych informacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dochodach uzyskiwanych przez dłużników alimentacyjnych. Proponuje się, aby komornicy sądowi uzyskiwali te informacje elektronicznie i nieodpłatnie wraz z ich comiesięczną aktualizacją w przypadku zmian. Takie rozwiązanie pozwoli na natychmiastowe podjęcie przez komornika działań wobec dłużnika alimentacyjnego, w przypadku każdorazowego podjęcia przez niego legalnej pracy zarobkowej.

Ponadto, zaproponowano zmianę przepisów Kodeksu postępowania cywilnego dotyczących zwiększenia sankcji wobec pracodawcy, który nie dopełnił obowiązków związanych z zajęciem wynagrodzenia dłużnika przez komornika sądowego. Projekt przewiduje również wprowadzenie kary grzywny wobec nieuczciwych pracodawców, którzy zatrudniają na czarno dłużników alimentacyjnych.

Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Baca

Po kiego grzyba te alimenty. Jak baba umiała wysrać bahora to niech sama se teraz go utrzymuje. a nie że inni musza płacić jej

a
arab

Zlikwidować Alimenty! Jak kobieta umiała urodzić dziecko to niech się teraz sama o nie martwi - w końcu matka.

.

To może kochane sądy przestaną namiętnie przyznawać prawo do opieki niepracującym kobietom? Niektórzy już nawet nie udają że jest jakakolwiek równość w tej kwestii - vide pani z artykułu "Może takie podejście rządu pomoże kobietom w potrzebie - mówi Anna Sowa".

g
gość

w świadectwie pracy od poprzedniego pracodawcy. Tam jest zpais zajęcie komornicze

G
Gość

80 procent załogi na czarno. Zarobki też są w Polsce nadal pokaźne - 1200 złotych netto miesięcznie. Nie jest tak? Jesteś w błędzie i straciłeś kontakt z rzeczywistością.

M
MARCIN

Do pracy kobiety a nie się utrzymywać z dzieci

?

czy gagatek jest alimenciarzem skoro nie ma go nawet prawa zapytać o dzieci, czy ma żonę itp. ?

S
ST

na umowach cywilno-prawnych przepracowałem ponad 10 lat od każdej miałem opłacone składki i czułem się bezpieczniej niż na gó...tej umowie o pracę - na umowie zlecenie nie było opcji rozwiązania ze mną umowy gdy wykonywałem poprawnie swoje zlecenie gdyż widmo odszkodowania odstraszało zleceniodawcę a na umowie o pracę było przekazanie wypowiedzenia i do widzenia zero odszkodowania itp. umowy o pracę to Wy sobie w dup...ę wsadźcie

S
St

niech rodzice sami płacą - zlikwidować wszelkie fundusze alimentacyjne itp. większość z nich i tak nadal żyje razem i śmieją się z głupiego państwa

A
Adam

Kiedy zostaną zlikwidowane umowy zlecenia i agencje pośrednictwa pracy? Tylko takie rozwiązanie pozwoli na uszczelnienie systemu oraz ochronę praw pracowniczych.Dość niewolnictwa w Polsce i śmieciowych umów.

Dodaj ogłoszenie