Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsze drzewo w Polsce rośnie na Dolnym Śląsku. Sprawdziliśmy w jakim jest stanie [ZDJĘCIA]

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Mateusz Różański / Polska Press
Najstarsze drzewo w Polsce rośnie w Henrykowie Lubańskim na Dolnym Śląsku. Cis pamięta nawet... chrzest Polski w roku 966! Obecnie ten przepiękny okaz jest pod stałą kontrolą dendrologów. Więcej o cisie henrykowskim przeczytasz poniżej!

Spis treści

Najstarsze drzewo w Polsce rośnie na Dolnym Śląsku

Cis Henryk, lub jeśli ktoś woli - Cis Henrykowski rośnie w niepozornym miejscu w Henrykowie Lubańskim. Leciwe drzewo jest "przytulone" do starej stodoły, otoczone płotem i pod stałą opieką dendrologów. Bez wątpienia cis jest oczkiem w głowie mieszkańców całego regionu. Jeżeli będziecie w okolicy Lubania, to warto nadłożyć kilka kilometrów, żeby zobaczyć ten okaz. Z pobliskiej autostrady A4 dojedziecie na parking przy drzewie w 10 minut.

Cis Henrykowski rośnie przy ścianie szczytowej stodoły w gospodarstwie nr 293. Obok znajduje się niewielki parking. Sam cis jest ogrodzony i strzeżony przez czujki ruchu i kamery. Nic dziwnego, to w końcu najstarsze drzewo w kraju - należy mu się szacunek.

Najstarsze drzewo w Polsce - ile właściwie ma lat?

Przy cisie znajduje się tablica z najważniejszymi informacjami na temat drzewa. Dowiadujemy się z niej, że cis ma już około 1500 lat, choć inne źródła mówią, że ma ich o 250 mniej.

Cis Henryk jest pod opieką tak mieszkańców, jak i władz od wielu wieków. Już w połowie XV wieku sam król Władysław Jagiełło zabronił wycinania drzew tego gatunku. W Statucie Warckim jasno zapisał: „Jeśliby kto wszedłszy w las, drzewa, które znajdują się być wielkiej ceny, jako jest cis (...), porąbał, ten może być przez pana albo dziedzica pojman, a na rąkojemstwo tym, którzy oń prosić będą, ma być dan.”

Cis Henrykowski jest pod stałą opieką

Obecnie opieka nad cisem jest zdecydowanie szersza. Przy drzewie stoi rusztowanie, zastosowano specjalistyczny system nawadniania, wykonano także nowoczesny drenaż. To jednak nie wszystko - gleba w najbliższym sąsiedztwie drzewa została zacieniona, wszystko po to, żeby "staruszek" miał jak najlepsze warunki.

Drzewa nie ominęły jednak wypadki. W 1813 roku uszkodzili go żołnierze. Z kolei pod koniec II wojny światowej w jego okolicy eksplodował pocisk artyleryjski. Z kolei w roku 1989 cis Henrykowski został nadwyrężony przez wichurę.

Najstarsze drzewo w Polsce rośnie na Dolnym Śląsku. Sprawdzi...

To tutaj rośnie Cis Henrykowski:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska