Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbiedniejsze miasta na Dolnym Śląsku? 15 gmin z najmniejszymi dochodami na mieszkańca. Dlaczego żyją tu tak skromnie?

MR
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca na rok 2024. Na podstawie dokumentu można jasno określić bogate gminy, które w przeliczeniu na głowę obywatela mają krocie i te najbiedniejsze z najmniejszymi dochodami per capita.

Wśród najbogatszych miast/gmin na Dolnym Śląsku bez większych zmian

Wskaźnik dochodów podatkowych dla gmin, uwzględniający przeliczenie na jednego mieszkańca na rok 2024, jest potężną bazą wiedzy o stanie danego samorządu. Zestawienie zostało przygotowane przez Ministerstwo Finansów i dotyczy bieżącego roku.

Co dla zwykłego mieszkańca może oznaczać to, że jego gmina jest w ścisłej czołówce zestawienia? Tyle, że jego samorząd stać na więcej inwestycji, a budżet danego miasta czy gminy jest po prostu większy.

Zobacz też: Najmniejsze wsie na Dolnym Śląsku. Niektóre liczą sobie kilkaset lat, a mieszka w nich jedna lub dwie osoby!

Oczywiście te dochody są tylko jednym z elementów, który wpływa ostatecznie na poziom bogactwa i rozwoju gminy. Co więcej mogą one wynikać z lokalizacji danego samorządu. W ścisłej czołówce zestawienia od lat są gminy zagłębia miedziowego. Ich dochody pęcznieją przez obecność na ich terenie KGHM. Analizując poprzednie raporty zauważyć można również gminy, które nie mają takiego zaplecza inwestorów, ale mimo to systematycznie się bogacą. Dlaczego? Choćby dlatego, że są dobrze skomunikowane z innymi regionami i posiadają rozwiniętą turystykę.

Najbogatsze, dolnośląskie gminy

Na czele najbogatszych gmin niezmiennie od lat znajdują się:

  • Kobierzyce - podstawowy dochód podatkowy na 1 mieszkańca gminy - 10988,64 zł,
  • Polkowice - podstawowy dochód podatkowy na 1 mieszkańca gminy - 8991,59 zł,
  • Jerzmanowa - podstawowy dochód podatkowy na 1 mieszkańca gminy - 8464,3 zł,
  • Grębocice - podstawowy dochód podatkowy na 1 mieszkańca gminy - 7268,31 zł,
  • Rudna - podstawowy dochód podatkowy na 1 mieszkańca gminy - 7150,83 zł.

Ta lista jasno wskazuje zależność, że obecność potężnego zakładu (np. KGHM lub LG) jest jedną z głównych przyczyn wysokiej pozycji. Jedną z gmin, która przyciągnęła do siebie potężnego "gracza" i awansowała w rankingu jest Jawor. Co więcej Mercedes wciąż tam inwestuje, zatem w kolejnych latach to piękne miasto powinno zyskiwać na znaczeniu.

Zestawiając miasta ze ścisłej czołówki z tymi z dołu tabeli można uznać, że w tych mniej zamożnych "bieda aż piszczy". Ale czy jest tak w rzeczywistości? Najlepiej odwiedzić te miejscowości osobiście i ocenić. W niektórych przypadkach sami mieszkańcy - swoją kreatywnością i lokalny patriotyzmem zasypują wszystkie finansowe różnice.

Kliknij w przycisk poniżej i zobacz, które dolnośląskie gminy są najbiedniejsze.

Oto 15 gmin z najmniejszymi dochodami podatkowymi na mieszkańca w 2024 roku. Prezentujemy je od miejsca 15 do niechlubnego - pierwszego.

Najbiedniejsze miasta na Dolnym Śląsku? 15 gmin z najmniejsz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska