Najbardziej zniekształcone rasy psów. To straszne, jaki...

  Najbardziej zniekształcone rasy psów. To straszne, jaki ludzie zgotowali im los!

  JK

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Najbardziej zniekształcone rasy psów. To straszne, jaki ludzie zgotowali im los!
  1/13
  przejdź do galerii
  Hodowla psów na przestrzeni ostatnich 100 lat przynosi coraz to większe zyski. Nie zawsze chodzi w niej jednak o podtrzymacie dobrych genów, ale coraz częściej o korzyści finansowe. Trudno uwierzyć, jak bardzo w ciągu zaledwie jednego wieku zmieniły się poszczególne rasy. Niektóre porównania są szokujące!

  Hodowla psów - historia


  Psy to jeden z gatunków zwierząt odznaczających się największym zróżnicowaniem cech fizycznych pośród ssaków. Mnogość ras, typów i cech charakteru przyprawia o zawrót głowy. Spójrzmy na Grzywacza chińskiego i Wilczarza irlandzkiego - ciężko uwierzyć, że to wciąż ten sam gatunek!

  Czasem ciężko uwierzyć, że tak różne zwierzęta należą do jednego gatunku.


  Do takiego stanu rzeczy doprowadziła staranna selekcja, praktykowana już od starożytności.
  W XVII wieku pojawiło się pierwsze polskie źródło informacji dotyczące ras psów i ich hodowli - książka „Myślistwo z Ogary” autorstwa Jana Ostroroga. Dokument stanowi podręcznik hodowli ras psów najpopularniejszych w tamtym okresie, a więc jest poświęcony w głównej mierze chartom i ogarom.

  Hodowla psów - czemu służy?


  U podstaw istnienia hodowli psów rasowych leży chęć podtrzymania najlepszych cech - zarówno fizycznych, jak i psychicznych - poszczególnych ras. Ich zróżnicowanie historycznie bazowało przede wszystkim na funkcjach użytkowych. Inaczej bowiem powinien wyglądać i zachowywać się pies przeznaczony do polowania na dzika, inaczej zaś ten, który aportuje zwierzynę drobną lub asystuje na dworze królewskim. Jak wynika z regulaminu hodowli psów rasowych:
  Celem hodowli jest doskonalenie poszczególnych ras psów pod względem cech fizycznych, psychicznych i użytkowych z uwzględnieniem podstaw naukowych.
  Kiedy przyjrzymy się jednak temu, jak zmieniły się rasy psów na przestrzeni lat i jak fakt ten wpłynął na ich zdrowie, możemy nabrać poważnych wątpliwości co do szlachetności idei i celu.

  Hodowla psów - intratny biznes


  Coraz częściej hodowle psów rasowych traktowane są jako dochodowy biznes, zaś dobro zwierząt schodzi na drugi plan. Dobór psów przeznaczonych do reprodukcji kierowany jest nie zawsze podtrzymaniem cech użytkowych, a raczej upodobaniami przyszłych właścicieli. Stąd psy stają się coraz bardziej kanapowe, a co za tym idzie - zniekształcone. Okazuje się, że im więcej udziwnień, tym chętniej ludzie zapłacą za rodowodowego szczeniaka. Duży wpływ na wygląd ras mają także wytyczne Związku Kynologicznego i werdykty jury na Wystawach Psów Rasowych. To tam przecież zwierzęta zdobywają tytuły, pozwalające na przydzielenie rodowodu przyszłemu miotowi.

  Hodowla psów - efekty


  Efekt jest taki, że kontrolowane rozmnażanie doprowadziło do poważnych upośledzeń niektórych ras. Wiele psów z użytkowych stało się niepełnosprawnymi, a co za tym idzie - kompletnie uzależnionymi od człowieka. Jeśli Buldożki francuskie nie są w stanie urodzić się bez ludzkiej ingerencji, bo ich nosy są tak zdeformowane, że trzeba z nich usunąć wodę, by mogły oddychać - coś tu jest nie w porządku. Niestety często zapominamy, że nasze upodobania i gust wpływają na zdrowie zwierząt i - niejednokrotnie - ich cierpienie. Zobaczcie, jak 100 lat hodowli zmieniło poszczególne rasy. Niektóre porównania są szokujące! >>> GALERIA Z SUWAKIEM
  Zobacz galerię

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak leczyć żylaki

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Najskuteczniejsze maść na pajączki do kupienia już w Polsce. Zlikwiduj dolegliwości kończyn: http://gry-na-fony.com/nazylaki

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Doktor radzi

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Boisz się zabiegu? W zamian pokonaj żylaki nóg w domowych zaciszu z kremem http://gry-na-fony.com/nazylaki

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZJEBANA RASA

  SZCZUR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  NAJBARDZIEJ JEST ZJEBANA RASA Z WORCESTER WEST MIDLANDS ENDLAND POLICE- TO JEST GOWNO.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Grrr

  Śliw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  W sumie hodowlana reprodukcja ma na celu unikanie tych chorób które są wymienione. Ale lepiej siać panikę i nie wiedzę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  artykuł

  am (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Kto to pisał?! Proponuję najpierw zgłębić temat i nie pisać głupot. Artykuł wprowadza w błąd w wielu kwestiach i przynosi więcej szkody niż pożytku. Jeśli hodowla to taki intratny interes to...rozwiń całość

  Kto to pisał?! Proponuję najpierw zgłębić temat i nie pisać głupot. Artykuł wprowadza w błąd w wielu kwestiach i przynosi więcej szkody niż pożytku. Jeśli hodowla to taki intratny interes to ciekawe dlaczego znakomita większość hodowców ZKwP pracuje.

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo