Nagroda Angelusa: Znamy półfinalistów (Zdjęcia)

Redakcja
Udostępnij:
29 września, podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Wrocławia, poznaliśmy 7 półfinalistów piątej już edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

Do momentu zebrania się międzynarodowego jury, pod przewodnictwem rosyjskiej poetki Natalii Gorbaniewskiej, w konkursie uczestniczyło 14 ćwierćfinalistów, w tym aż 7 książek polskich, 3 rumuńskie i po jednym tytule z Niemiec, Chorwacji, Czech i Węgier.

Po ok. 2 godzinach obrad została wyłoniona siódemka półfinalistów, którą tworzą: Wojciech Albiński "Achtung! Banditen!“, Jacek Dukaj "Wroniec", Zbigniew Kruszyński "Ostatni raport", Antoni Libera "Godot i jego cień", Norman Manea "Powrót chuligana", Eginald Schlattner "Fortepian we mgle" oraz György Spiró "Mesjasze". Jak zauważyła Natalia Gorbaniewska, po raz pierwszy w historii konkursu w półfinale znalazło się aż 4 Polaków.

Podczas konferencji dyrektor Wydziału Kultury - Jarosław Broda wspomniał o zmianie w tegorocznej edycji konkursu: "W zeszłym roku po raz pierwszy wręczyliśmy nagrodę dla tłumacza. Obecnie, chcąc jeszcze mocniej podkreślić ich rolę, do nagrody w wysokości 10 tys. zł, ufundowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, Prezydent Miasta Wrocław dołożył kolejne 10 tys. zł. Dzięki temu, w tym roku nagroda dla tłumacza została podwojona".

Dotychczas główna nagroda w konkursie, którą tworzy czek na kwotę 150 tys. złotych oraz statuetka autorstwa Ewy Rossano, trafiła w ręce Jurij Andruchowycza, Martina Pollacka, Pétera Esterházy oraz Josefa Škvoreckýego. Jeszcze nigdy w historii konkursu zwycięzcą nie został Polak.

Tegoroczne ogłoszenie laureata nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Teatrze Capitol, 4. grudnia. Zanim jednak poznamy zwycięzcę, z półfinalistami będziemy mogli spotkać się w Salonie Angelusa, który zostanie zorganizowany w ramach dziewiętnastej już edycji Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. Wydarzenie to odbędzie się w dniach od 2. do 5. grudnia we wnętrzach Muzeum Architektury oraz w Galerii BWA Awangarda przy ul. Wita Stwosza we Wrocławiu.

Półfinaliści - streszczenia:

1. Albiński Wojciech, "Achtung! Banditen!“ /W.A.B/

"Achtung! Banditen!" jest zbiorem 29 wojennych opowieści relacjonowanych z perspektywy małego Wojtka. We Włochach, wsi tylko o krok leżącej od opanowanej Powstaniem Warszawy, dzieciństwo bohatera upływa na poznawaniu świata i bacznej obserwacji codzienności. Absurd i tragedia wojny, przemijanie losów ludzkich przejmują tym bardziej, że opisywane są beznamiętnie przez niewinne dziecko.

2. Dukaj Jacek, "Wroniec" /Wydawnictwo Literackie/

"Wroniec" to baśń o stanie wojennym opracowana graficznie przez Jakuba Jabłońskiego. Kilkuletni Adaś wyrusza na poszukiwanie swoich rodziców porwanych przez złowrogiego, czarnego Wrońca. Pomaga mu silny Pan Beton, a na swej drodze spotyka Milipantów, Bubeki, Suki, GAZ, panów opornych i cały korowód postaci i zjawisk zmetaforyzowanych i zmitologizowanych przez dziecięcą wyobraźnię.

3. Kruszyński Zbigniew, "Ostatni raport" /Wydawnictwo Literackie/

"Ostatni raport" to powieść - donos podwójnego agenta na samego siebie. Główny bohater owładnięty obsesją notowania wszystkiego zostaje zwerbowany przez Służby Bezpieczeństwa. Realizuje się pisząc raporty dla SB i jednocześnie organizując podziemie opozycyjne we Wrocławiu. W obu rolach czuje się wyśmienicie, kreując własną rzeczywistość i nią sterując.

4. Libera Antoni, "Godot i jego cień" /Znak/

"Godot i jego cień" to rodzaj autobiografii filologicznej - stanowi zapis podróży życia narratora w poszukiwaniu, czy oczekiwaniu na prawdę. Począwszy od dziecięcej fascynacji zakończeniem sztuki teatralnej, przez studiowanie i tropienie śladów, aż po finalne spotkanie z samym Beckettem, jest to podróż intelektualna, udowadniająca, że Godota można rzeczywiście się doczekać.

5. Manea Norman, "Powrót chuligana" /Pogranicze/

"Powrót chuligana" opowiada o odbytej w 1997 roku podróży autora-narratora z Nowego Jorku do dziewięć lat nie widzianej Rumunii. Manea wspomina swoje życie i rozlicza się z przeszłością, sięgając do wojennych losów swej żydowskiej rodziny i portretując współczesną ojczyznę po upadku ideologii Ceausescu. "Powrót chuligana" to świadectwo niepokornego intelektualisty, nawiązanie do eseju napisanego w latach '30 przez Mihaila Sebastiana, Żyda i ucznia Ionescu, zatytułowanego "Jak zostałem chuliganem".

6. Schlattner Eginald, "Fortepian we mgle" /Czarne/

"Fortepian we mgle" przenosi czytelnika w świat powojennej Transylwanii. Clemens Rescher, młodzieniec pochodzący ze zdeklasowanej bogatej kupieckiej rodziny saskiej, pracuje jako robotnik w fabryce porcelany. Odsunięty od rodziny spotyka ludzi, barwny korowód mieszkańców różnorodnej kulturowo Rumunii, którzy wspólnie obserwują zmieniającą się rzeczywistość.

7. Spiró György, "Mesjasze" /W.A.B./
"Mesjasze" to powieść o dziejach sekty Towiańczyków. W latach '40 XIX wieku pojawia się w Paryżu mistyk i wizjoner, który pociąga za sobą elitę kulturalną zagubionej emigracji polskiej. Członkowie sekty samozwańczego wcielenia Chrystusa, Andrzeja Towiańskiego, w tym i Mickiewicz, Słowacki, przedstawieni są z dystansem i w sposób demitologizujący. Ogólna apatia panująca wśród uchodźców wpływa na zapalanie się ideą, także tą dotyczącą wysłania przedstawiciela ze Sprawą do papieża, rabinów i londyńskich bankierów.

Źródło: Materiały prasowe organizatora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie