Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Dlaczego warunki w centrum onkologicznym są tak skandaliczne?

Agata Wojciechowska.
Budynek Dolnośląskiego Centrum Onkologii
Budynek Dolnośląskiego Centrum Onkologii Jarosław Jakubczak
Mam to nieszczęście, że musiałam kilkukrotnie być z wizytą w przychodni Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu na Hirszfelda. Warunki w jakich bardzo chorzy pacjenci muszą czekać, często po 5 godzin, uważam za skandaliczne - napisała do nas czytelniczka Barbara K. Sprawę wyjaśniała Agata Wojciechowska.

"Tłumy ludzi, którzy z powodu swojej choroby przyjeżdżają - zwykle pod opieką kogoś z rodziny, bardzo wąskie korytarze i smród z ubikacji to norma" - opisuje nasza czytelniczka Barbara K. - "Chciałabym się dowiedzieć, czy jest planowana rozbudowa tej przychodni, by pacjenci mogli przebywać w bardziej cywilizowanych warunkach i czy przybędzie gabinetów, by oczekiwanie na wizytę nie trwało tak długo. Bardzo proszę o zainteresowanie się tym tematem, bo w każdej chwili każdy z nas może zostać pacjentem tej placówki" - dodaje nasza czytelniczka.

Dolnośląskie Centrum Onkologiczne zajmuje się pacjentami z całego województwa. W październiku 2013 roku lekarze w przychodni przyjęli prawie 12 tys. pacjentów, w listopadzie - prawie 11 tys. chorych. Oznacza to, że ostatnich miesiącach zeszłego roku w przychodniach dziennie badano średnio po 520 chorych. Godziny przyjmowania pacjentów w przychodni w tygodniu są sztywno określone od 7.30 do 15.05. W środy są przedłużone do godz. 17. Na ich dokładny harmonogram szpital nie ma wpływu, gdyż są określane umową zawartą z NFZ.

Z doświadczenia kierownictwa centrum wynika, że największe kolejki do lekarzy są w poniedziałek. - W piątek kolejek do rejestracji nie było - wyjaśnia Maciej Kozioł, rzecznik Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. Przypomina, że rejestracja możliwa jest nie tylko na miejscu, ale także i telefonicznie, co znacznie skróci czas przebywania w niezbyt komfortowych warunkach.

Kolejki do specjalistów dotyczą szczególnie radioterapii, której wymaga aż 70 proc. chorych na nowotwory. Jest szansa, że zmniejszą się już w tym roku poprzez wybudowanie Filii Zakładu Radioterapii w Legnicy. Pierwszych pacjentów filia powinna przyjąć już w tym roku. Dodatkowo, w ostatnich miesiącach trwają prace nad koncepcją budowy nowego Centrum w ramach aglomeracji wrocławskiej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nowy budynek miałby powstać przy ul. Czekoladowej we Wrocławiu.

Do tego czasu w placówce stworzono dodatkowe zespoły lekarzy, co znacząco ma usprawnić rozpoznanie schorzenia. Powstał między innymi zespół narządowy gruczołu piersiowego, którego celem jest jak najkrótszy czasu od rozpoznania do leczenia tego najczęstszego nowotworu kobiet. Powołano również Komisję ds. leczenia nowotworów głowy i szyi, która w sposób zorganizowany poprawia współpracę między onkologami i laryngologami.

Co można zrobić, by chorzy czekali w lepszych warunkach? Niestety, niewiele. Nie pozwala na to obiekt.
- Budynek znacząco ogranicza nasze możliwość ulepszenia warunków, w których czekają pacjenci - mówi Maciej Kozioł, rzecznik Dolnośląskiego Centrum Onkologii. - Obecnie do dyspozycji pacjentów są dwie klatki schodowe i dwie windy. Ze względu na wąskie korytarze nie mamy możliwości dostawienia dodatkowych sprzętów, takich jak wygodniejsze krzesła czy ławki albo automaty do napojów.

- Toalety są sprzątane dokładnie pod koniec dnia. Osoby sprzątające są zobowiązane kontrolować ich stan w czasie dnia. Przy dużej liczbie pacjentów przewijających się przez przychodnie może być to utrudnione - wyjaśnia rzecznik. Lekarze tłumaczą też, że osoby na przykład po chemioterapii mają bardziej wyczulony węch, co może powodować, że ledwie wyczuwalny dla innych zapach stanie się dla nich nieznośny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska