MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minimalna emerytura netto 2024. Tyle wynosi najniższe świadczenie po waloryzacji w marcu

Michał Sierek
Michał Sierek
Rząd w tym roku nie zdecydował się na waloryzację kwotowo-procentową, która byłaby korzystniejsza dla osób pobierających niższe świadczenia. Minimalna emerytura została podwyższona od marca 2024 o 12,12 proc. Jak tegoroczna waloryzacja przełożyła się na emerytury? Wyliczenia dla przykładowych kwot zamieszczamy na kolejnych stronach. ▶▶
Rząd w tym roku nie zdecydował się na waloryzację kwotowo-procentową, która byłaby korzystniejsza dla osób pobierających niższe świadczenia. Minimalna emerytura została podwyższona od marca 2024 o 12,12 proc. Jak tegoroczna waloryzacja przełożyła się na emerytury? Wyliczenia dla przykładowych kwot zamieszczamy na kolejnych stronach. ▶▶ Michał Sierek
1 marca 2024 roku przeprowadzona została waloryzacja rent i emerytur. Jak podwyżka przełoży się na minimalną emeryturę, która do końca lutego wynosiła 1588,44 zł brutto? Zobacz, ile od marca ZUS przeleje na konto emerytów pobierających najniższe świadczenie. W galerii zamieszczamy też wyliczenia podwyżek dla przykładowych wyższych emerytur.

Minimalna emerytura 2024 netto

W lutym poznaliśmy wszystkie dane potrzebne do obliczenia wskaźnika waloryzacji na 2024 rok. Do wzoru brany jest pod uwagę średnioroczny wskaźnik inflacji (w tym przypadku emeryckiej) oraz realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Wskaźnik waloryzacji w 2024 wynosi 112,12 proc. Emerytury zostały zwaloryzowane - jak co roku - w marcu. W tym roku rząd nie zdecydował się na przeprowadzenie waloryzacji z gwarantowaną kwotą podwyżki jak w ubiegłych latach. Minimalna emerytura została więc podniesiona o 12,12 proc.

Do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych zostanie zastosowana waloryzacja procentowa w oparciu o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji, zgodnie ze schematem zaproponowanym w ustawie - poinformowało w lutym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  • Do końca lutego minimalne świadczenie wynosiło 1588,44 złotych brutto. Od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura (jak również renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna) wynosi już 1780,96 zł brutto, co oznacza wzrost o 192,52 zł. Najniższa emerytura netto wynosi więc około 1620,65 zł.

PRZECZYTAJ: ▶ Ponad 5,5 tysiąca złotych do emerytury. Są założenia ustawy w sprawie świadczenia honorowego

Trzynasta emerytura w 2024 roku

Już w kwietniu i w maju emerytom zostanie wypłacona trzynasta emerytura. To świadczenie wypłacane również w wysokości minimalnej emerytury. "Trzynastka" przysługuje wszystkim osobom pobierającym emerytury bez względu na to jak wysokie świadczenie dostają.

Inaczej jest z czternastką. To świadczenie, które jest gwarantowane ustawą, również co do zasady wypłacane ma być w wysokości minimalnej emerytury. W uchwalonej jeszcze w poprzednim parlamencie ustawie zapisano jednak, że o ostatecznej wysokości czternastej emerytury w danym roku decyduje rząd (w 2023 roku podjęto decyzję o zwiększeniu tego świadczenia do 2650 zł brutto.).

W przypadku czternastki na pełną kwotę nie mogą jednak liczyć wszyscy emeryci. Od pewnego pułapu (w poprzednich latach przyjęto 2900 złotych brutto) jest ona pomniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę.

Waloryzacja 2024 - tabela

Całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, szacowany jest na około 43 miliardy złotych. Jak wskaźnik 112,12 proc. przełożył się na przykładowe emerytury? Wyliczenia dla świadczeń od 800 do 6500 złotych brutto zamieszczamy w galerii.

POLECAMY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minimalna emerytura netto 2024. Tyle wynosi najniższe świadczenie po waloryzacji w marcu - Express Bydgoski

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska