Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłość w czasach pandemii. Seksuolog Krzysztof Korona radzi, jak randkować i... nie zwariować

Paulina Baran
Paulina Baran
W najbliższy poniedziałek, 14 lutego obchodzimy Walentynki, ale zakochani w czasach pandemii na pewno nie mają łatwo. O tym, że długotrwała kwarantanna i przebywanie ze sobą 24 godziny na dobę mogą zabić nawet najbardziej scementowany życiowymi zdarzeniami miłosny związek, a randkowanie przez internet często powoduje, że mamy problemy z nadmiarem miłośnie zaangażowanych partnerów w jednym czasie, mówi psycholog i seksuolog Krzysztof Korona.

Osoby, które nie są w związkach, a chciałyby znaleźć miłość, nie mają chyba teraz łatwo?
Niestety randkowanie w dużej mierze przeniosło się teraz do sieci, a budowanie więzi w świecie cyfrowym, absolutnie nie jest tym samym, co rozwijanie znajomości w realu. Świat cyfrowy opanowany jest przez różne "demony" wykoślawiające nasz umysł i nasze uczucia. To dlatego umawiając się w nim na randkę, a potem widząc partnera erotycznego w realu narażamy się na emocjonalne zadziwienie pozytywne lub negatywne. To efekt wywołany „cyfrowym łaskotaniem”, bo jak inaczej można nazwać uczucia do komputera, którego raz nienawidzimy, a raz kochamy, w zależności od tego, jakiej osoby wyświetli obraz.

Czy takie randki w sieci nie spowodują, że po zakończeniu pandemii nie będziemy umieli już chodzić na spotkania w realnym świecie?
Nie wiemy, jakie poniesiemy konsekwencje, ale randkowanie tylko i wyłącznie w sieci ma znamiona zachowania patologicznego. Budowanie relacji miłosnej w komputerze powoduje, że tak naprawdę mamy nieograniczoną ilość partnerów, bo wystarczy jedno kliknięcie i zmieniamy obiekt. Tak sobie myślę, że w tym roku Święty Walenty powinien mieć określenie Święty Walnięty, bo w czasie pandemii powstaje coraz więcej "niebezpiecznych cyfrowych związków".

Niebezpiecznych?
Musimy jasno stwierdzić, że budowanie związków tylko i wyłącznie w sieci, na portalach randkowych, których jest obecnie mnóstwo, jest niepokojące. W takich miejscach odbywa się pewnego rodzaju miłosny targ - wystawia się ofertę swojego „wizerunku medialnego” jak pralkę, czy proszek do prania, a druga osoba patrzy na nasze wirtualne parametry i ocenia, czy jej odpowiadają. Efektem tego jest dehumanizacja - nie jesteśmy już w stanie poruszać się w świecie realnym, bo kluczymy w świecie własnej wyobraźni, a ten świat miłosnych przeżyć pozbawiony możliwości konfrontacji z realnym partnerem seksualnym może doprowadzać do…zespołu seksualnego ogłupienia swoistej miłosnej schizofrenii.

Seksuolog Krzysztof Korona.
Seksuolog Krzysztof Korona.

A jak pandemia wpływa na osoby, które są w związkach już od lat? Podczas kwarantanny jest sporo czasu na kłótnie...
Człowiek jest istotą społeczną, więc należy zadać sobie pytanie, jak zachowuje się w sytuacji, gdy nakazuje się mu być w relacji, ograniczając mu wolność, mówię tu oczywiście o stresie pandemicznym. Każdy z nas ma w swojej głowie mocno zakorzenione poczucie wolności, przestrzeni i jak mu się nakazuje spędzanie 24 godzin na dobę z drugą osobą to nawet w największym stanie zakochania to nie da rady, bo aparat umysłowy odmawia posłuszeństwa. Urodziliśmy się jako jednostka i umrzemy jako jednostka, a nie jako związek. Całe nasze życie jest ułożone pod funkcjonowanie z takim myśleniem, że musimy borykać się tym życiem sami, mając oczywiście możliwości bycia razem i czerpania radości z miłosnego splecenia.

Idą Walentynki, może jednak znajdziemy jakieś pozytywy miłości w pandemii? Ma Pan jakieś rady dla zakochanych?
Zawsze jest coś, co nam pozwala na zachowanie równowagi i zdrowia psychicznego, daje siłę na wychodzenie z przeróżnych sytuacji, kluczowa jest w tym wszystkim oczywiście nadzieja. Gdyby nie było rozstań, czym by były spotkania?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miłość w czasach pandemii. Seksuolog Krzysztof Korona radzi, jak randkować i... nie zwariować - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska