Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Merkury na tle słońca - rzadkie zjawisko astronomiczne. Tranzyt Merkurego [NA ŻYWO, JAK OGLĄDAĆ]

JEW
Merkury na tle słońca - tranzycja Merkurego - Merkury Słońce 2016 - Merkury zasłoni Słońce już dziś. Tranzycja Merkurego 9 05 2016
Merkury na tle słońca - tranzycja Merkurego - Merkury Słońce 2016 - Merkury zasłoni Słońce już dziś. Tranzycja Merkurego 9 05 2016 Pixabay
Tranzyt Merkurego - czyli przejście Merkurego na tle Słońca. Wczoraj miała miejsce prawdziwa gratka dla miłośników astronomii. Merkury przemknął na tle naszej dziennej gwiazdy 9 maja. To bardzo rzadkie zjawisko. Merkury pojawił się na tle słońca o godz. 13.11 polskiego czasu. Pozostawał w tym ustawieniu przez ponad 7 godzin!

Merkury przemknie na tle Słońca 9 maja 2016. To już dziś. "Przemknięcie" będzie trwało ponad 7 godzin, a do jego obserwacji wystarczy zwykła lornetka. Tzw. tranzycja Merkurego rozpoczyna się już o godz. 13.11. W ciągu 3 minut cała planeta Merkury znajdzie się w tle Słońca. Będzie ja można zaobserwować w tym położeniu do godz. 20.42.

Przejście Merkurego na tle Słońca

- jak to działa?

Między Ziemią a Słońcem znajdują się jedynie dwie planety - Merkury i Wenus. Z tego powodu tylko one mogą znaleźć się na linii Ziemia-Słońce. Tranzyt Merkurego występuje zawsze w okolicach 8-10 maja lub 10-12 listopada. Zdarza się raz na kilka lat i nie zawsze jest widoczny w Polsce. Ostatnio można było go oglądać w naszym kraju w 2003 roku. Dziś kolejna okazja i następne w 2019 i 2032 roku. Natomiast kolejnego tranzytu Wenus raczej nie dożyjemy. Będzie miał miejsce dopiero w 2117 roku!

Planeta Merkury przejdzie dziś na tle tarczy Słońca. Tranzyt Merkurego będzie widziany w Polsce przez kilka godzin.
Przejście Merkurego rozpocznie się o godz. 13:11 polskiego czasu. Wówczas planeta "zetknie się" z brzegiem tarczy Słońca i po kilku minutach już w całości znajdzie się na tle tarczy słonecznej. Maksimum tranzytu nastąpi o godz. 16.56, a Merkury opuści tarczę słoneczną o 20.41. Samej końcówki tranzytu nie będzie można dostrzec z obszaru Polski, bowiem Słońce zdąży zajść nieco wcześniej.

Do obserwacji Merkurego na tle Słońca wystarczy zwykła lornetka. Trzeba Merkurego - najmniejszą planetę układu słonecznego - wypatrzyć na wielkiej planszy Słońca. Uwaga - nie patrzymy przez lornetkę prosto na Słońce. Kierujemy lornetkę prosto na Słońce, a przed okular dajemy zwykłą białą kartkę. Na kartce powinniśmy zobaczyć Merkurego. To samo dotyczy teleskopu.

Teleskop czy lornetkę można wyposażyć w specjalistyczny filtr i dopiero wtedy spojrzeć przez ten sprzęt na Slońce. W internecie tranzyt Merkurego na tle planszy Słonecznej - czyli małe zaćmienie słońca - będzie można zobaczyć w internecie m.in. dzięki Centrum Nauki Kopernik na specjalnym kanale YouTube:

MERKURY NA TLE SŁOŃCA 2016 - NA ŻYWO - ZOBACZ MERKUREGO NA TLE SŁOŃCA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska