MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2023. Jak się przygotować do egzaminów maturalnych? Poradnik maturalny 2023. Jak się uczyć tuż przed maturą?

Maja Czech
Maja Czech
Powtórki będą skuteczne, jeśli dobrze je zaplanujesz
Powtórki będą skuteczne, jeśli dobrze je zaplanujesz pexels
Maturzystom zostało już dosłownie kilka dni do egzaminu dojrzałości - jak efektywnie wykorzystać czas i przygotować się do egzaminu maturalnego? Specjalnie dla "Dziennika Bałtyckiego" poradnik nauki przed maturą przygotowała dr Beata Kapela-Bagińska, nauczycielka języka polskiego w III Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie i współorganizatorka ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Maturnocka".

Matura 2023 - przygotowania i nauka. Jak się uczyć do matury? Poradnik maturalny 2023

Każdy egzamin wiąże się z ogromnym stresem, szczególnie matura. Od jej wyniku zależy to, czy będziesz mógł podjąć wymarzone studia.
Zostało kilka dni do tego ważnego momentu, więc postaraj się wykorzystać go jak najbardziej efektywnie! Obawiasz się, że sobie nie poradzisz? Wierzę, że dasz radę, najważniejsza jest check-lista

Przygotowania maturalne 2023 - zbiór materiałów

Zbierz materiały, które mogą być ci potrzebne w trakcie powtórek:

 • repetytoria,
 • wydrukowane arkusze,
 • podręczniki,
 • zeszyty, jeśli znajdują się w nich potrzebne zagadnienia.

Przejrzyj na Teamsach pliki z czasu edukacji zdalnej, być może w nich znajdziesz prezentacje lub materiały przydatne do nauki.
Pogrupuj je przedmiotami. Warto wszystko mieć pod ręką, aby nie tracić czasu na poszukiwania.

Matura 2022. Jak się uczyć do egzaminu dojrzałości? PLAN POWTÓREK

Spontaniczność jest świetna, jednak kluczem do sukcesu jest plan. Nawet jeżeli zdarzą się w nim jakieś odstępstwa, to zawsze można do niego wrócić. Nie odkładaj nauki na ostatnią chwilę, podział materiału na mniejsze partie sprawi, że łatwiej uporządkujesz i zapamiętasz informacje.

Zapisz sobie daty egzaminów, do których przystępujesz. Wykorzystaj kalendarz (może być klasyczny albo kalendarz Google) - zapisz w nim kolejno dni oraz godziny powtórek.

Np.: poniedziałek, środa - język polski (w poniedziałki - przypomnienie lektur ogwiazdkowanych i motywów; w środy - arkusze: czytanie ze zrozumieniem, streszczanie, wypracowanie), itd.

Pamiętaj, że każdy rozwiązany arkusz możesz sprawdzić i ewentualnie za jakiś czas rozwiązać ponownie - odpowiedzi znajdziesz w internecie.

Wyznacz sobie konkretne godziny powtórek, zarówno przed południem jak i w późniejszych godzinach.

Matura 2023. Powtórki maturalne. RELAKS

Pamiętaj, rób przerwy - zasady ergonomii pracy umysłowej mówią o tym, aby co pół godziny zrobić sobie krótką, kilkuminutową przerwę. Jeśli pracujemy, uczymy się 2 godziny, przerwa powinna wynosić 15-20 minut. Im dłuższy jest czas nauki, tym dłuższa powinna być przerwa pomiędzy jednym cyklem a drugim.

Wykorzystaj te przerwy na dotlenienie mózgu, aby był on gotowy na to, by podjąć kolejny wysiłek.

W kalendarzu zaplanuj też dzień bez powtórek, bo odpoczynek jest niezbędny.

Matura 2023. Nauka miesiąc przed maturą. WZROKOWIEC/SŁUCHOWIEC/KINESTETYK - JAK WOLISZ SIĘ UCZYĆ?

Jesteś wzrokowcem?

 • Wykorzystaj notatki! To, co ważne podkreślaj kolorowymi mazakami.
 • Używaj kolorowych zakładek indeksujących do zaznaczania istotnych wiadomości w repetytoriach czy zeszytach.
 • Skuteczne w uczeniu się są także mapy myśli, czy fiszki, które można wykorzystać nie tylko do nauki słówek, ale także do porządkowania motywów oraz pojęć.

Jesteś słuchowcem?

[lista]
[*]Głośno powtarzaj materiał, możesz też się nagrać i odsłuchać później.
[*]Zaproś towarzysza! Umów się na wspólną naukę z koleżanką/kolegą, razem rozwiązujcie zadania, przepytujcie się, omawiajcie zagadnienia.
[*]Mogą ci się również przydać kolorowe zakładki indeksujące do zaznaczania istotnych informacji. Ciekawą i skuteczną metodą nauki są mnemotechniki, fiszki czy mapy myśli.

Jesteś kinestetykiem?

 • Wykorzystaj metody manualne - rysuj mapy mentalne, przygotowuj fiszki, zrób plakaty z najważniejszymi informacjami i powieś je na ścianę - patrz na nie jak najczęściej.
 • Możesz chodzić lub biegać, powtarzając.

Matura 2023. Jak się uczyć? Najlepsze sposoby na naukę - ZAPYTAJ LUB PORADŹ SIĘ EKSPERTA

Jeśli czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz, masz jeszcze czas - zapytaj nauczyciela, koleżankę lub kolegę, który lepiej zna dany materiał. Pomóc mogą czasami rodzice lub rodzeństwo - nie bój się zapytać.

Matura 2022. Przygotowanie miesiąc przed maturą. WYELIMINUJ ROZPRASZACZE

Powtarzanie jest efektywne wtedy, gdy potrafisz się skoncentrować na materiale. Musisz więc ograniczyć wszelkiego rodzaju elementy rozpraszające uwagę, np. wyłącz telefon, telewizor i zorganizuj sobie przyjemne i wygodne miejsce do nauki.

Dobrze jest wykorzystać przestrzeń biurka, ale jeśli wolisz, możesz też rozłożyć się na łóżku czy dywanie.

Matura 2023. Najlepsze sposoby na naukę do matury. MÓZG I PAMIĘĆ

Twój mózg lubi odwoływać się do tego, co już wie, dlatego szukaj takich odniesień dla nowych wiadomości, aby między wiedzą już utrwaloną a nową powstały odpowiednie związki.

Ucząc się, przechodź od ogółu do szczegółu, przetwarzaj informacje „własnymi słowami”, dzięki temu łatwiej je zapamiętasz. Żeby uniknąć zapominania starych informacji z powodu natłoku nowych, warto stosować przemienność w uczeniu się przedmiotów humanistycznych oraz ścisłych.

Jeśli przeczytasz przygotowane przez siebie notatki bezpośrednio przed snem, twój mózg podczas snu będzie pracował ze zdwojoną energią.

Matura 2022. Sposoby na szybką naukę. POWTÓRKOWE SESJE – SUKCES W POWTARZALNOŚCI – METODA „TANCERKI”

Intensywna nauka powinna trwać około 60-90 minut, po opanowaniu pierwszej partii materiału następuje powtórka, która trwa 5-15 minut. Po tym czasie zaplanuj przerwę na kawę, krótki spacer z psem lub przejażdżkę na rowerze. Po powrocie do domu ucz się innego przedmiotu (jeśli uczyłeś się języka polskiego czy angielskiego, usiądź do matematyki).

Następnego dnia, po 24 godzinach powtórz ten sam materiał raz jeszcze. Sesja nie musi być długa, wystarczy 5 minut - to sprawi, że zapamiętasz materiał na kolejne 7 dni.

Po tygodniu powtórz materiał po raz trzeci przez około 2-3 minuty, ostatnia powtórka powinna nastąpić 4 tygodnie później - ta systematyczność sprawi, że utrwalisz materiał bez dużego wysiłku.

Matura 2023. Jak się nauczyć do matury? MNEMOTECHNIKI

Mnemotechniki opierają się na trzech zasadach:

 • asocjacji,
 • wyobraźni,
 • lokalizacji.

Dzięki asocjacji możesz połączyć ze sobą te dwa elementy, które należy ze sobą skojarzyć, aby je zapamiętać. Twoje własne asocjacje są zawsze o wiele lepsze i odzwierciedlają sposób, w jaki pracuje twój mózg (umieść dany obiekt na górze obiektu, połącz go z innym, połącz go z ruchem: tańcem, spacerem, bieganiem, określ jego kolor, kształt, zapach).

Kolejnym elementem jest wyobrażenie - im jest silniejsze, tym skuteczniej pozostanie ono w twoim umyśle dla późniejszego odtworzenia. Dopasuj obraz do danego materiału, im bardziej kolorowy I nietypowy będzie to obraz, tym łatwiej pozwala się zapamiętać.

Lokalizacja z kolei odnosi się do różnego typu miejsc, w jakich możesz zapamiętywać konkretną partię materiału – znajdź sobie miejsce do powtarzania danego tematu, aby właśnie z tą przestrzenią kojarzyć informacje z danego działu (przy biurku, na podłodze, na łóżku, na ulubionej ławce w parku czy w szkolnej bibliotece).

Matura 2023. Tak nauczysz się szybko do matury. MOTYWACJA/NASTAWIENIE

Pamiętaj, że ojcem sukcesu jest nastawienie, a matką motywacja! W chwilach zmęczenia i zniechęcenia przypomnij sobie, że dobrze zdany egzamin maturalny pozwoli ci dostać się na wymarzony kierunek studiów, zrealizować plany zawodowe. Twoje nastawienie do egzaminu z pewnością sprawi, że osiągniesz wysokie wyniki, dlatego nie przestawaj wierzyć, że DASZ RADĘ!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska