Masz ponad 50 lat? Pamiętaj, by badać oczy – jesteś narażony na groźne choroby!

Materiał informacyjny - M-Med Centrum Okulistyczne
Choć mówi się, że mamy tyle lat, na ile się czujemy, metryka nie kłamie. W pewnym wieku wzrasta ryzyko niektórych chorób, dlatego tak ważne jest, by badać się profilaktycznie. Dotyczy to także oczu!

Rozmazujące się litery w ulubionej książce, nieostry obraz, gorsze widzenie w nocy, zakrzywione linie, czarna plama w polu widzenia. Na te dolegliwości bardzo często skarżą się seniorzy, składając wszystko na karb wieku. Tymczasem bardzo często przyczyną pogorszenia wzroku są choroby, z którymi można skutecznie walczyć! Poniżej, dzięki specjalistom z M-Med Centrum Okulistycznego, opisujemy najczęstsze choroby okulistyczne, na które mogą być narażone osoby po 50. roku życia.

Jaskra – „złodziej widzenia”

Jaskra jest bardzo podstępna – rozwija się powoli, nieleczona prowadzi nawet do całkowitej utraty wzroku, w dodatku na początku bardzo często nie daje żadnych objawów. Choroba jest nieuleczalna, gdyż uszkodzonych nerwów wzrokowych nie da się już naprawić. Nie oznacza to jednak, że medycyna nie posiada sposobów zatrzymania rozwoju jaskry. Podstawą jest odpowiednia profilaktyka – badanie dna oka wraz z pomiarem ciśnienia wewnątrzgałkowego, które powinno być przeprowadzane co najmniej raz w roku. Dotyczy to zwłaszcza osób z grupy ryzyka, które m.in. posiadają w rodzinie chorych na jaskrę, cierpią na miażdżycę, zaburzenia krążenia (często zimne ręce i stopy), migrenę, cukrzycę, nadciśnienie lub wręcz przeciwnie - mają niskie ciśnienie. Dzięki wczesnemu wykryciu choroby można rozpocząć odpowiednią kurację, bo leczenie jaskry zależy od jej postaci i stopnia zaawansowania.

W pierwszej kolejności stosuje się krople do oczu oraz zabiegi laserowe, które są nieuciążliwe, bezpieczne i bezbolesne dla pacjentów. Warto dodać, że laseroterapia jest wykonywana w poradni na ul. Ulanowskiego także w ramach NFZ. Bardziej zaawansowane formy choroby wymagają operacji i dłuższej hospitalizacji, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie.

Czy można wyleczyć zaćmę?

Stopniowe pogarszanie się wzroku, niewyraźny i zamazany obraz mogą być pierwszymi oznakami zaćmy, która polega na postępującym mętnieniu soczewki oka. Niestety, to jedna z tych chorób, którym nie da się zapobiec. Jako potencjalni pacjenci możemy tylko reagować na wszelkie zmiany w jakości widzenia i zgłaszać się do okulisty, jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości. Tylko specjalista, z pomocą odpowiednich badań, może zdiagnozować chorobę.

Zaćmę leczy się wyłącznie operacyjnie poprzez usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepieniu sztucznej, a zabieg jest bezpieczny i bezbolesny. W szpitalu M-MED we Wrocławiu operację można wykonać w ramach NFZ oraz prywatnie. Kolejka oczekujących na operację zaćmy w ramach NFZ jest krótka dzięki zatrudnieniu nowych okulistów-chirurgów.

Decydując się na zabieg refundowany przez NFZ pacjent otrzymuje soczewkę jednoogniskową, która daje możliwość ostrego widzenia do dali lub bliży. Jeśli natomiast wybierze zabieg prywatny, wówczas ma możliwość pozbycia się nie tylko zaćmy, ale również towarzyszących wad wzroku. Pozwalają na to nowej generacji soczewki premium. O procedurze zabiegu zaćmy można więcej przeczytać na stronie internetowej: www.m-med.wroclaw.pl/zacma/.

AMD – co to jest?

Trzecia z chorób – AMD – jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty u osób powyżej 50. roku życia. Polega na uszkodzeniu najważniejszej części siatkówki, tj. plamki żółtej i w konsekwencji do pogorszenia, ubytków, a często także całkowitej utraty widzenia centralnego.

AMD ma dwie postaci – suchą i wysiękową. Podstawowe leczenie tej pierwszej polega na suplementacji preparatami zawierającymi luteinę, zeaksantynę i antyoksydanty. Obecnie na świecie nie ma pewnej terapii, która może uchronić pacjenta przed rozwinięciem postaci wysiękowej. Jednak na szczęście można spowolnić jej rozwój dzięki iniekcjom do komory ciała szklistego preparatów anty-VEGF. W Polsce od 2018 r. istnieje Program Lekowy, w ramach którego pacjenci otrzymują takie leczenie na NFZ. We Wrocławiu prowadzi go m.in. Centrum Okulistyczne M-MED.

Niezmiernie ważne są regularne konsultacje okulistyczne i wykonywanie bezinwazyjnych badań takich jak OCT i angio-OCT, dzięki którym można wykryć AMD już w początkowej fazie i w porę rozpocząć odpowiednie leczenie.

Czy oczy chorują na cukrzycę?

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, na którą cierpi coraz więcej Polaków. Wśród jej powikłań najczęściej wymienia się zespół stopy cukrzycowej lub uszkodzenie nerek. Nie wszyscy są jednak świadomi, że cukrzyca może także doprowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku, a nawet ślepoty!

Większość pacjentów zna standardowe zalecenia dla cukrzyków. Utrzymywanie właściwego poziomu glukozy, prawidłowego ciśnienia tętniczego oraz niskiego poziomu cholesterolu – to podstawy znane każdemu choremu. Ważna jest także aktywność fizyczna i rzucenie palenia.

Trzeba jednak pamiętać, że mimo właściwej kontroli tych parametrów, każdy chorujący na cukrzycę jest zagrożony powikłaniami ocznymi. Dlatego tak ważne są regularne badanie okulistyczne pozwalające ocenić dno oka. Dzięki szybkiej diagnozie lekarz w zależności od stanu klinicznego mogą podjąć optymalne decyzje terapeutyczne, np. zalecić laseroterapię lub iniekcje doszklistkowe.

Informujemy, że M-MED Centrum Okulistyczne specjalizuje się od kilkunastu lat w diagnostyce i leczeniu chorób oczu oraz prowadzi terapie wszystkich powyższych chorób, także w ramach NFZ. Wszelkie informacje znajdziecie pod nr 71 785 96 30 lub na stronie www.m-med.wroclaw.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska