Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz dość komornika i chcesz zacząć od zera? Prawnik wyjaśnia, czy w Polsce można pozbyć się wszystkich zobowiązań

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Czy istnieją zobowiązania, od których nie uwolni cię w Polsce nawet ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Niestety tych długów nie da się pozbyć
Czy istnieją zobowiązania, od których nie uwolni cię w Polsce nawet ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Niestety tych długów nie da się pozbyć 123rf.com/profile_maxxyustas
Po serii artykułów w Strefie Biznesu dotyczących upadłości konsumenckiej w Polsce, wielu z Państwa (Czytelników) zaczęło kontaktować się z redakcją celem zadania kolejnych pytań. W związku z tym, że nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie, wybraliśmy jedno zagadnienie, które powtarza się najczęściej i dotyczy tego, czy de facto upadłość konsumencka w Polsce wypełnia podstawowy postulat, czyli prawa do drugiej szansy. Odpowiedź prawnika zamieszczamy poniżej.

Spis treści

W odpowiedzi na pytanie: „czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Polsce sprawia, że dług jest wyzerowany?”, należy w pierwszej kolejności stwierdzić, że tak postawione pytanie jest pewnym skrótem myślowym. Do tego można byłoby stworzyć kilka wątków. Natomiast postaram się odpowiedzieć punktowo – pisze mec. Łukasz Goszczyński, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny z Kancelarii Prawa Gospodarczego GKPG.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza utratę majątku, który trafia na sprzedaż

Jak przypomina ekspert, postępowanie upadłościowe „konsumenta” składa się z dwóch różnych postępowań. Pierwsze z nich to postępowanie zainicjowane wnioskiem dłużnika lub wierzyciela dłużnika o ogłoszenie upadłości, w którym wnioskodawca zawiera żądanie ogłoszenia upadłości dłużnika.

Dopiero kiedy sąd wyda postanowienie w tym przedmiocie i ogłosi upadłość dłużnika, to niejako automatycznie rozpoczyna się postępowanie upadłościowe z udziałem syndyka. Z chwilą ogłoszenia upadłości wspomniany dłużnik staje się upadłym, a jego majątek masą upadłości, którą zarządza syndyk, w zakresie jej likwidacji – czyli mówiąc wprost sprzedaży.

Syndyk zadba o to, by nic nie wymknęło się spod młotka licytatora

Postępowanie po ogłoszeniu upadłości nazywane jest postępowaniem upadłościowym. W tym postępowaniu wierzyciele upadłego zgłaszają swoje wierzytelności, a syndyk wykonuje szereg czynności faktycznych i mających na celu ustalenie oraz zabezpieczenie składników majątkowych wchodzących w skład masy upadłości oraz prowadzi czynności weryfikacyjne, których celem jest zweryfikowanie dokonanych czynności przez upadłego w celu ustalenia ewentualnych czynności fraudacyjnych.

Bankrut przez jakiś czas nie zarobi nic ponad minimalne wynagrodzenie

Istotnym jest również to, że wynagrodzenia upadłego zostanie zajęte do wysokości minimalnego wynagrodzenia, a nadwyżka zostanie przekazana przez pracodawcę na rachunek masy upadłości. Następnie syndyk dokonuje likwidacji (tj. sprzedaży) składników majątkowych wchodzących w skład masy upadłości. Kiedy majątek upadłego zostanie sprzedany, syndyk przechodzi do ostatniej fazy, czyli do sporządzenia projektu planu spłaty wierzycieli. Jest to najczęstsza forma zakończenia pracy syndyka, choć nie jedyna – zaznacza ekspert.

Projekt spłaty wierzycieli wymienia tych, którzy uczestniczą w postępowaniu upadłościowym, określa też kwoty, jakie zostaną przekazane wierzycielom w wyniku planu podziału środków zgromadzonych w masie upadłości oraz to, czy i w jaki sposób dłużnik zostanie oddłużony – podkreśla mec. Łukasz Goszczyński.

Okres spłaty wierzycieli może wynieść nawet osiem lat

Najczęściej, z upadłym ustalany jest plan spłaty w wysokości odpowiadającej jego możliwościom zarobkowym przez okres do 36 miesięcy. W przypadku ustalenia, że upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, plan spłaty wierzycieli nie może być ustalony na okres krótszy niż trzydzieści sześć miesięcy, ani dłuższy niż osiemdziesiąt cztery miesiące.

Dłużnik niezdolny do zarabiania może zostać zwolniony ze spłaty

W przypadku gdy sytuacja osoby w upadłości konsumenckiej, w oczywisty sposób wskazuje na to, że jest ona trwale niezdolna do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty, Sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli. Jednocześnie należy pamiętać o sprawie zasadniczej.

Upadłość konsumencka nie jest szansą dla oszustów na uniknięcie odpowiedzialności

Jeśli upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań, sąd może odmówić ustalenia planu spłaty wierzycieli albo umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty. Należy też pamiętać, że postępowanie upadłościowe ma na celu oddłużenie rzetelnego dłużnika.

Te zobowiązania zostają po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Prawo upadłościowe reguluje również jakie zobowiązania nie mogą zostać umorzone. Bankrut podlegający procedurze upadłości konsumenckiej nie uwolni się za jej sprawą od zobowiązań o charakterze alimentacyjnym, wynikających z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, jak również od zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Upadłość konsumencka nie spowoduje też uniknięcia zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, jak również zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem oraz zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz dość komornika i chcesz zacząć od zera? Prawnik wyjaśnia, czy w Polsce można pozbyć się wszystkich zobowiązań - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska