Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marnowanie żywności zaczyna się już w ogrodzie! Jak dbać o grządki i co zrobić z obfitymi zbiorami, żeby później ich nie wyrzucać?

Justyna Madan
Justyna Madan
Udane zbiory? Za dużo wyrosło? Nie wyrzucaj! Jest wiele rzeczy, które można zrobić z udanymi zbiorami owoców i warzyw w ogrodzie. Jednak najpierw, przede wszystkim, dobrze rozplanuj to, co zasadzisz.
Udane zbiory? Za dużo wyrosło? Nie wyrzucaj! Jest wiele rzeczy, które można zrobić z udanymi zbiorami owoców i warzyw w ogrodzie. Jednak najpierw, przede wszystkim, dobrze rozplanuj to, co zasadzisz. pixabay.com
Jest coraz więcej możliwości dzielenia się nadmiarem ugotowanego jedzenia. Można oddać je do jadłodzielni, specjalnych wirtualnych lodówek, czy ogłosić się na grupie w social mediach. A co ze świeżymi produktami prosto z naszego ogródka? Niestety marnotrawstwo zaczyna się już właśnie tutaj, w naszym ogrodzie. Pielęgnujemy rośliny, podlewamy i nawozimy, a kiedy dadzą obfity plon, część ląduje w koszu, bo nie wiemy, co z tym zrobić. Zamiast wyrzucać, oddaj sąsiadowi, ale najpierw lepiej rozplanuj to, co zamierzasz posadzić.

Marnowanie żywności to poważny problem zarówno w rolnictwie, jak i w naszych domach. Jeśli uprawiasz własne warzywa i owoce, ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest marnowanie efektów własnej ciężkiej pracy. Zapobieganie marnotrawieniu żywności w ogrodzie zaczyna się tak naprawdę już podczas wybierania roślin, które chcesz zasadzić. Co zrobić, żeby przestać marnować i wykorzystywać do ostatniego listka? To proste!

Jak nie marnować żywności w ogrodzie? Kilka wskazówek

Najpierw wybierz odpowiednie rośliny

Planując ogród produkujący żywność, bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie rośliny do odpowiednich miejsc. Wyprodukujesz więcej odpadów, jeśli sadzić rośliny, które nie są przystosowane do klimatu, mikroklimatu i gleby. Warto też wziąć pod uwagę zmieniający się klimat, przedłużające się okresy suszy, niedobory składników odżywczych.

Dobrze jest znać rodzaj gleby w ogrodzie, używać ściółki, wykorzystywać kompost do nawożenia, czyli robić wszystko, aby rośliny miały jak najlepsze warunki do zdrowego wzrostu. To tak naprawdę podstawowa i najważniejsza kwestia, jeśli chodzi o ograniczanie marnotrawstwa, ale tak naprawdę jest jednocześnie dopiero pierwszym krokiem w świadomym ogrodnictwie.

Podziel się

Jeśli masz niewielki ogród lub twoja rodzina nie jest zbyt duża, nie sadź w ogrodzie bez opamiętania. Posiej połowę zawartości torebki, a resztę oddaj sąsiadom, bliskim, znajomym. To samo dotyczy już wyhodowanych owoców i warzyw. Masz za dużo? Oddaj sąsiadowi. Dzięki temu nic się nie zmarnuje, a w twoim ogrodzie i tak wyrośnie wystarczająca ilość smacznych roślin.

Wyrzucanie sadzonek z upraw to kolejna forma marnowania żywności. Ponownie, oddawanie nadmiaru sadzonek, zamiana roślin lub dzielenie się nimi z innymi, może zapobiec marnotrawstwu. Poszukaj grupy na Facebooku, na której ludzie z okolicy wymieniają się sadzonkami i nadmiarem nasion. Nie znalazłeś? Załóż własną!

Ekologiczne podejście do pielęgnacji roślin

Utrata roślin produkujących żywność z powodu szkodników i chorób lub problemów środowiskowych to kolejna forma marnotrawstwa, której powinniśmy unikać, gdy tylko jest to możliwe. Dbanie o glebę, efektywne gospodarowanie wodą, sadzenie roślin towarzyszących, przyciąganie pożytecznej fauny i flory, płodozmian itp. to tylko niektóre ze strategii, które pomagają zapobiegać utracie roślin.

Wykorzystaj w pełni to, co wyhodujesz

Nawet jeśli zjadasz wszystko to, co wyrosło w twoim ogrodzie, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że i tak marnujesz. Jak to możliwe? Często wyrzucamy te części roślin, które uważamy za niejadalne. A przecież natkę marchewki, liście buraków i rzodkiewki, czy kwiaty tymianki można z powodzeniem zjeść. Dodasz je do sałatek, pesto, na kanapki.

Jedz też chwasty

Chwasty szkodzą naszym uprawom, ponieważ mogą je stłumić, a nawet zupełnie zniwelować. Jednak wiele chwastów jest też jadalnych, więc zamiast je wyrzucać, one również mogą zostać składnikiem naszej sałatki, czy sosu. Są to dzikie zasoby, o które również powinniśmy zadbać, aby nie dopuścić do ich zmarnowania.

Odpowiednio przechowuj

Małe są szanse na to, że na bieżąco zjesz wszystko, co udało się wyhodować we własnym ogrodzie. Zwłaszcza jeśli doczekamy się wyjątkowo udanych zbiorów. Dobrze jest nauczyć się jak przechowywać konkretne rośliny. Część zamkniemy w słoiku, inne lepsze będą zamrożone, a jeszcze inne wystarczy zasuszyć i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Wykorzystaj resztki

Skórki owoców i warzyw w większości są jadalne i bardzo smaczne. Po co wyrzucać skoro można zrobić z nich warzywny bulion, chipsy, a nawet przyprawy. Skórki są też świetnymi naturalnymi barwnikami, a z resztek niektórych roślin wyhodujemy zupełnie nowe.

To, co zostaje – wrzuć do kompostu

Kiedy już udało ci się wykorzystać wszystko, co było do wykorzystania i wydaje ci się, że pozostałe resztki do niczego się już nie nadają, nie jest to prawdą. Zielony materiał świetnie nadaje się do kompostowania, więc zamiast wyrzucać je do kosza na śmieci, wrzuć je do kompostu, który zasili glebę w ogrodzie i znów będziesz mieć wspaniałe zbiory. Mniej śmieci, nawet organicznych, to szczęśliwsza planeta i ogromna satysfakcja!

Źródło: Treehugger

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska