MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mandaty w Tatrach – najdroższe błędy w Tatrzańskim Parku Narodowym. Jakie przepisy najczęściej ignorują turyści?

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Góry przyciągają tłumy turystów, ale niestety nie wszyscy przestrzegają obowiązujących w nich zasad. W ostatnim czasie liczba wystawionych mandatów w Tatrach znacząco wzrosła, a kary sięgają nawet 1000 złotych. Za co grożą mandaty w Tatrzańskim Parku Narodowym? Poznaj najczęstsze przewinienia turystów.

Spis treści

Najczęstsze wykroczenia turystów w Tatrach

Zbliża się sezon wędrówek po górach, a wraz z nim rośnie liczba turystów. Niestety, wraz z tą popularnością rośnie także liczba wystawianych mandatów. W Tatrach do 8 maja wystawiono aż 78 mandatów. Za co tak często są karani turyści w Tatrzańskim Parku Narodowym?

Turyści na szlaku w Tatrach
Coraz częściej turyści, podczas swoich wędrówek po Tatrach, naruszają przepisy, narażając się na surowe kary finansowe, sięgające nawet 1000 złotych. Halina Kraczyńska/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne

Najczęściej łamanym przepisem jest ten o pozostawaniu na wyznaczonych szlakach. Podczas wędrówki w górach trzeba przestrzegać pewnych zasad, szczególnie podczas wycieczek w Parkach Narodowych.

Pozostawanie na szlaku to podstawa, ponieważ opuszczenie go może skutkować mandatem do 500 zł. Zakazane jest również zbieranie grzybów czy jagód, a także palenie ognisk i wyprowadzanie psów na spacery.

Czytaj też: Tatry bez tłumów: 7 mało znanych dolin, polan i szlaków na relaksujące wycieczki bez ścisku i hałasu. Tam uciekniesz od innych turystów!

Należy również pamiętać, że na terenach górskich obowiązuje zakaz zanieczyszczania środowiska oraz palenia tytoniu poza miejscami do tego przeznaczonymi. Porzucone śmieci mogą być niebezpieczne dla dzikiej fauny i zwiększać ryzyko wybuchu pożarów. Nieprzestrzeganie tych przepisów jest karalne i może wiązać się z grzywną w minimalnej wysokości 50 złotych.

Ochrona przyrody to priorytet

Ochrona przyrody jest priorytetem w parkach narodowych, dlatego za wykroczenia przeciwko niej również przewidziane są mandaty. Za łamanie tych przepisów grozi kara do 500 złotych, a w przypadku zbiegu wykroczeń nawet do 1000 złotych. Nie zapominajmy więc o szacunku dla natury i przestrzeganiu zasad.

Warto również pamiętać, że od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz przebywania na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego po zmierzchu. Ma to na celu zapewnienie spokoju zwierzętom i bezpieczeństwa odwiedzających. Za złamanie tego zakazu grozi mandat w wysokości 400 złotych.

– Do 8 maja tego roku Służba i Straż Parku nałożyła łącznie 78 mandatów. Mandaty karne nakładane są za wykroczenia opisane w ustawie o ochronie przyrody. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemności związanych z postępowaniem mandatowym jest przestrzeganie obowiązujących przepisów – powiedział portalowi o2.pl komendant straży Tatrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Krzeptowski-Sabała.

Najlepszym sposobem uniknięcia mandatu jest przestrzeganie obowiązujących przepisów. Pamiętajmy o szacunku dla przyrody i innych turystów. Bezpieczeństwo i ochrona górskiego środowiska są naszą wspólną odpowiedzialnością.

Góry to miejsce piękne i pełne niezapomnianych przygód, ale pamiętajmy, żeby cieszyć się nimi z poszanowaniem dla przyrody i przestrzegając zasad. Unikajmy mandatów i zachowujmy się odpowiedzialnie, bo to nie tylko kwestia pieniędzy, ale także naszego wspólnego dziedzictwa.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mandaty w Tatrach – najdroższe błędy w Tatrzańskim Parku Narodowym. Jakie przepisy najczęściej ignorują turyści? - Strona Podróży

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska