Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mali Wspaniali – wielkie dziedzictwo The World Games

Piotr Janas
FOT. Materiały prasowe
Renowacja majestatycznego Stadionu Olimpijskiego czy budowa nowoczesnej, krytej pływalni przy ul. Wejherowskiej to bez wątpienia cenna spuścizna po wrocławskich Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich z 2017 roku. Ale nie jedyna! W opinii wielu o niebo ważniejsze pozostaje inne dziedzictwo – zdrowie naszych dzieci, o które wciąż dba rosnący w siłę program „Mali Wspaniali”.

10. Światowe Igrzyska Sportowe The World Games 2017 były wydarzeniem, do którego Wrocław szykował się wielotorowo. I z planem, by miasto przez długie lata korzystało na organizacji tej wielkiej imprezy. By tzw. legacy przyniosło mieszkańcom wiele profitów.

To właśnie z myślą o The World Games 2017 powstał projekt „Mali Wspaniali”, który patronatem objęła Anna Lewandowska, medalistka mistrzostw świata i Europy w karate (World Fudokan Federation), żona Roberta – gwiazdy piłkarskiej reprezentacji Polski i Bayernu Monachium, z którym właśnie sięgnął po piąte z rzędu mistrzostwo Niemiec.

Dzieci miały poznawać dyscypliny z programu igrzysk, a jednocześnie wynosić na wyższy poziom swoją sprawność fizyczną, ogólną kondycję i radość z życia. W myśl zasady – w zdrowym ciele zdrowy duch. Dziś zbieramy tego owoce, a nasze pociechy – również medale wielkich imprez.

Program już czwarty rok jest prowadzony w szkołach i przedszkolach, a polega na udziale w zajęciach ogólnorozwojowych z elementami sztuk walki. Za tym wszystkim stoi wrocławska Fundacja Mali Wspaniali. Wrocławska, ale mająca plany daleko wybiegające poza granice miasta. I województwa.

- Na dziś programem jest objętych ponad 16 tysięcy dzieci ze 105 przedszkoli i 15 szkół z Wrocławia oraz okolicy. W tym roku dołączyły do nas również dzieci z pięciu innych województw: mazowieckiego, małopolskiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego i łódzkiego - wylicza Magdalena Mendakiewicz, prezes fundacji.

Cel programu? Po pierwsze - wspomaganie ogólnego rozwoju oraz sprawności umysłowej i ruchowej dziecka, a także działania profilaktyczne w zakresie wad postawy. Zajęcia odbywają się na podstawie autorskiego programu, przygotowanego z wiedzą zdobytą podczas studiów oraz wielu szkoleń metodycznych, a także dzięki doświadczeniom kadry pedagogicznej w wieloletniej pracy z dziećmi.

- W czasach, gdy mocno zajęci rodzice nie są w stanie poświęcić zbyt wiele czasu dla swoich pociech, te większość wolnego czasu spędzają przed ekranami komputerów i telefonów komórkowych. Systematyczne zajęcia sportowe są zatem często jedyną droga do ich rozwoju fizycznego. Właśnie w tak młodym wieku dochodzi do krystalizowania się i utrwalania nawyków zdrowotnych, a, jak wskazują badania, problem otyłości u polskich dzieci w wieku wczesnoszkolnym dotyczy już 30 procent populacji – podkreśla Magdalena Mendakiewicz.

To fakt powszechnie znany, że w placówkach szkolno- przedszkolnych zajęcia wychowania fizycznego prowadzone są w ograniczonym zakresie przez nauczycieli nauczania początkowego. Program Mali Wspaniali stwarza natomiast możliwość przeprowadzenia ich z wykwalifikowanym instruktorem sportowym.

- Nasza fundacja na terenie samego Wrocławia współpracuje z ponad 30 instruktorami sportowymi. Są to nierzadko utytułowani sportowcy z międzynarodowymi sukcesami w CV. Jak choćby brązowy medalista The World Games 2017 w karate WKF – Michał Bąbos, medaliści mistrzostw świata Piotr Dzierżanowski i Martyna Florecka, trzeci zawodnik mistrzostw Europy Sebastian Kubatek czy medalistka mistrzostw Polski – Magdalena Gwozdecka - dodaje Magdalena Mendakiewicz.

Dodać też należy, że zajęcia w przedszkolach odbywają się we wszystkich grupach bez wyjątku i wplecione są w harmonogram Dnia Przedszkolaka. Z kolei na poziomie szkolnym chętne dzieci z klas I-III uczestniczą w zajęciach po lekcjach, co uatrakcyjnia ofertę zajęć ruchowych.

Dzięki uczestnictwu w programie dzieci rozwijają w sobie zainteresowanie sportem jako atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego, a dzięki ćwiczeniom ogólnorozwojowym - odbywającym się głównie w formie zabawy - poprawiają nie tylko cechy motoryczne, ale też procesy poznawcze i sferę emocjonalno-społeczną. Kształcą umiejętności współpracy w zespole i śmiałego wypowiadania się na tle grupy, wreszcie poznają swoje mocne strony. Nie bez znaczenia jest również walka z zaburzeniami dynamiki procesów nerwowych, zwłaszcza nadpobudliwości ruchowej, jak również profilaktyka wad postawy ciała poprzez kształtowanie właściwych nawyków.

Co ważne, opracowana została metoda sprawdzania efektywności programu i jego wpływu na dzieci. W formie testu sprawności. Dzieci badane są przed dołączeniem do programu i po jego zakończeniu pod kątem czterech cech: sprawności, szybkości, zwinności oraz siły. Wyniki badań rokrocznie potwierdzają poprawę ogólnej kondycji fizycznej uczestników. Zresztą, już niebawem się o tym przekonamy. Otóż 15 czerwca (sobota) w hali Orbita odbędzie się XIX Ogólnopolski Puchar Dzieci w Tradycyjnym Karate-Do.

To cykliczne i w tej branży najważniejsze zawody w kraju dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Tym razem weźmie w nich udział blisko 1500 uczestników z około 60 klubów. Ceremonia otwarcia o godz. 9.30, walki od godz. 10 do 18. Organizatorem jest Klub Karate Tradycyjnego KOBU Wrocław – Stowarzyszenie, a patronat nad imprezą objęli: prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, wiceminister Sportu Jan Widera, Ambasada Japonii w Polsce oraz Polski Związek Karate Tradycyjnego.

Będzie m.in. walka bez podziału na płeć i selekcja kadry narodowej, która jesienią wybierze się do Moskwy na VI Puchar Europy Dzieci w Tradycyjnym Karate-do.

W starożytnej Grecji istniało pojęcie „kalos kaghatos” (dosłownie piękny i dobry), oznaczające połączenie piękna z dobrem, będące odzwierciedleniem szlachetnego i etycznego postępowania. Fundacja Mali Wspaniali kształtuje w ten właśnie sposób, bo oprócz pracy nad tężyzną fizyczną stara się popularyzować takie wartości jak szacunek dla rywala i drugiego człowieka, samokontrola, samodyscyplina, opanowanie. By za czas jakiś o jej absolwentach można było mówić – wielcy, wspaniali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia Jacek Podgórski o meczu Korony Kielce z Pogonią Szczecin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska