18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Luxus: redegustacja

Marta Wróbel
Po elementy do eksponatów artyści wybrali się m.in. na...bazar przy Dworcu Świebodzkim
Po elementy do eksponatów artyści wybrali się m.in. na...bazar przy Dworcu Świebodzkim Fot. Tomasz Hołod
Słynna wrocławska grupa powraca. Tym razem "Wyroby cukiernicze..." do zobaczenia w Entropii

Kiedy w 1991 r. ruszała we Wrocławiu Galeria Miejska, jej otwarciu towarzyszyło przemówienie ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego. Przyszły też inne "grube ryby" ze świata sztuki i polityki. Nic dziwnego - było to spore wydarzenie. Uświetnić go miała wystawa wrocławskiej awangardowej grupy artystycznej, już wtedy uważanej za jedną z najważniejszych w Polsce. I uświetniła. Szacownym gościom Galerii Miejskiej grupa Luxus zaprezentowała nieco ekstrawagancko zatytułowaną ekspozycję: "Pokaz wyrobów cukierniczych o przedłużonym okresie trwałości".

Na widok tortów i ciast z blachy, plastiku, gipsu i różnych innych, mało zjadliwych tworzyw, które obracały się, świeciły i wydawały różne odgłosy, jedni przecierali oczy ze zdumienia, a inni zabrali się… do konsumpcji. Niestety, niewiele można było skonsumować, może prócz słynnych "słonych paluszków" (a właściwie palców, bo były naturalnych rozmiarów) autorstwa Ewy Ciepielewskiej. Po kilku dniach odwiedzający galerię poczuli zapach niezbyt świeżych kurzych nóżek, które znajdowały się w jednym z tortów i zostały mało precyzyjnie zalakierowane.

Dlaczego piszemy o tym teraz? Ano dlatego, że Luxus przygotował dla nas przed Bożym Narodzeniem dalszy ciąg obżarstwa. Wystawę "Pokaz wyrobów cukierniczych o przedłużonym okresie trwałości - redegustacja" można oglądać od dziś (wernisaż o godz. 18) do 14 stycznia we wrocławskiej galerii Entropia (ul. Rzeźnicza 4).

- Tym razem po elementy do eksponatów wybraliśmy się na bazar przy Dworcu Świebodzkim. Okazało się, że dalej króluje tam świat kuriozów. Kupiliśmy m.in. części silników, duże nożyce, zapałki, plastik - mówi malarz i rysownik Paweł Jarodzki, lider grupy. I dodaje: - Teraz jednak niewiele będzie się świeciło. W 1991 r. był okres euforii z powodu zmian politycznych i ekonomicznych. Teraz nie ma już tylu powodów do radości. Jest za to wszechobecna pogoń za pieniądzem.

Luxusowcy, którzy zawiązali się w 1980 roku, a oficjalnie zakończyli wspólną działalność 15 lat temu, wystawą "Róża Mózgów" na potrzeby "Redegustacji" znów połączyli swoje siły. Ale wystawę przygotowali w nieco okrojonym składzie. Kolejną dawkę sztucznych przysmaków tym razem zaserwują nam: Paweł Jarodzki, Ewa Ciepielewska, Jacek "Ponton" Jankowski, Bożena Grzyb-Jarodzka, Marek Czechowski, Jerzy Kosałka i Stanisław Sielicki.

Luxusowcy w latach 80., jako jedni z pierwszych w Polsce, odnosili się do pop artu, mieli swój magazyn "Luxus", a na otaczającą ich siermiężną rzeczywistość PRL-u reagowali ironią. Znani byli także z tego, że ich wystawom, wykładom i prezentacjom multimedialnym towarzyszyły występy muzyków, m.in. Miki Mauzoleum i Macieja Maleńczuka.

Wywodzili się z tego samego środowiska, co Klaus Mitffoch, Lech Janerka czy Kormorany (Jacek "Ponton" Jankowski jest zresztą członkiem tego zespołu). Czy w Entropii też możemy się spodziewać części muzycznej? - Być może ktoś zagra na pile… A może będzie niespodzianka? - uśmiecha się Paweł Jarodzki.

Grupa artystyczna Luxus: "Pokaz wyrobów cukierniczych...", Galeria Entropia, wernisaż 21 grudnia, godz. 18. Wystawa potrwa do 14 stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska