Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokaty bankowe w kwietniu z wysokim oprocentowaniem? Można liczyć nawet na 8 proc.! Kto daje najwięcej: bank francuski czy austriacki?

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Choć rynek lokat kurczy się, to niektóre banki postanowiły zawalczyć o klienta hojnym oprocentowaniem
Choć rynek lokat kurczy się, to niektóre banki postanowiły zawalczyć o klienta hojnym oprocentowaniem Jerzy Mosoń/PPG
Bankowcy nie odpuszczają walki o oszczędności Polaków. Kwietniowa oferta lokat to sygnał, że warto raz jeszcze porównać je z rentownością obligacji i trzymać kciuki za prace Ministerstwa Finansów, które planuje częściowo zlikwidować tzw. podatek Belki. Ten od lat skutecznie zniechęca klasę średnią do oszczędzania.

Spis treści

Utrzymanie wysokiego oprocentowania niektórych depozytów bankowych i nadzieja na ograniczenie stosowania podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych, to najważniejsze sprawy związane z rynkiem lokat w kwietniu. Na co mogą liczyć klienci banków?

Podatek od zysków kapitałowych będzie ograniczony. Posiadacze lokat zyskają

Po ukończeniu prac nad reformą podatku Belki, zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych będzie dotyczyć dochodów z rachunków terminowych lokat oszczędnościowych oraz z obligacji zapisanych w wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym, osobno prowadzonym dla obligacji i osobno dla lokat terminowych – wynika z informacji resortu finansów.

To Cię może zainteresować

Na stronach Sejmu RP pojawiła się odpowiedź wiceministra finansów Jarosława Nenemana na pytanie poselskie, dotyczące likwidacji podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Wiceminister finansów odpowiedział, że w Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianami, które mają na celu ograniczenie opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych.

– Propozycja zawarta w projekcie zakłada, że wprowadzone zostaną kwoty dochodów (przychodów) wolne od opodatkowania z oszczędności oraz z inwestycji kapitałowych – zapewnił wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Francuzi przedłużyli flagową lokatę z 8 proc. zyskiem. Uwaga na szczegóły

Skoro wiadomo, że przynajmniej niektórzy posiadacze lokat zyskają nieco więcej, niż jeszcze niedawno mogliby się spodziewać, warto przyjrzeć się najnowszej ofercie banków. Dobra wiadomość jest taka, że francuski bank Credit Agricole przedłużył swoją flagową lokatę z 8 proc. oprocentowaniem. Ale uwaga: warto wczytać się w szczegółowe warunki umowy, by zamiast obiecanego oprocentowania nie zostać z 1,5-procentowym.

Część banków utrzymuje ofertę z końca marca. Kto liderem grupy pościgowej?

Pozostali oferenci są nieco za Francuzami. Liderem grupy pościgowej są jednak Austriacy. Raiffeisen Digital Bank kusi oszczędzających depozytem 7,2 proc. w ramach Lokaty Dla Ciebie online. Użytkownik internetu po otwarciu rachunku w tym banku może wybrać kwotę, jaką chce trzymać na lokacie terminowej online, a także czas jej trwania (3, 6 lub 12 miesięcy).

Banki, które od dawna oferują wysokie oprocentowanie lokat

Na uwagę zasługuje także sześciomiesięczna Lokata Witaj Nest Banku (7,1 proc.) ograniczona do kwot z przedziału od 1 tys. zł do 25 tys. zł oraz dwumiesięczna lokata (Lokata Mobilna na Start) VeloBanku (7 proc.); od 1 tys. zł do 50 tys. zł. Dobrą propozycją może się też wydawać miesięczna lokata Banku Nowego (7 proc.) o dość wyszukanej nazwie NOWYdepozyt 1M Wysoki procent. Kłopot w tym, że można ją założyć tylko dla kwot z przedziału od 1 tys. zł do 10 tys. zł.

Ranking lokat na kwiecień (oprocentowanie w skali roku)

  • Credit Agricole: 8 proc. przez 6 miesięcy (Lokata Powitalna)
  • Reiffeisen Digital Bank: 7,2 proc. przez 3 do 12 miesięcy (Lokata Dla Ciebie online )
  • Nest Bank: 7,1 proc. przez 6 miesięcy (Lokata Witaj)
  • VeloBank: 7 proc. przez 2 miesiące (Lokata Mobilna Na Start)
  • Bank Nowy: 7 proc. przez 1 miesiąc (NowyDepozyt 1M Wysoki procent)
  • Volkswagen Bank: 6,50 proc. od 90 do 269 dni (Lokata Plus)

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lokaty bankowe w kwietniu z wysokim oprocentowaniem? Można liczyć nawet na 8 proc.! Kto daje najwięcej: bank francuski czy austriacki? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska