Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał Wrocław w listopadzie 1918 roku. Przegrane miasto!

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Kamieniczki Jaś i Małgosia
Kamieniczki Jaś i Małgosia Fotopolska.eu
Jak wyglądał Wrocław w listopadzie 1918 roku, gdy Polska odzyskiwała niepodległość, a w Warszawie miały miejsce historyczne wydarzenia? Choć wrocławskie ulice, prezentowały się pięknie, nastroje społeczne były fatalne. W wielu niemieckich miastach, w tym także w Breslau, szalała rewolucja listopadowa.

W listopadzie 1918 roku nastroje w ówczesnym Breslau były zupełnie inne niż w Warszawie, do której przyjechał Józef Piłsudski. Choć także i w tym niemieckim wówczas mieście świętowano zakończenie działań wojennych na frontach I wojny światowej, to poza tym powodów do radości nie było wiele. Gdy Polska po 123 latach odzyskiwała niepodległość, w Niemczech buntowały się kolejne grupy społeczne i wychodziły na ulice.

Niemiecki rząd tracił kontrolę w kolejnych dużych miastach. Po portowych:

  • Lubece,
  • Bremie,
  • Hamburgu,

rewolucja zaglądała także do innych rejonów kraju, m.in. do Bawarii i Zagłębia Ruhry. Tuż przed 11 listopada 1918 Wilhelm II Hohenzollern uciekł z kraju, tworzyła się Republika Weimarska.

Ludność Breslau, miasta położonego na wschodnich rubieżach Niemiec, była negatywnie nastawiona do zamieszkującej Wrocław mniejszości żydowskiej i polskiej. Dwa lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w Republice Weimarskiej, w tym także w Breslau doszło do antypolskich wystąpień. Ta frustracja trudną sytuacją ekonomiczną i społeczną przegranych Niemiec, przyczyniła się później do świetnego wyniku wyborczego partii Adolfa Hitlera w Breslau.

Kamieniczki Jaś i Małgosia

Tak wyglądał Wrocław w listopadzie 1918 roku. Przegrane miasto!

Przypominamy na archiwalnych zdjęciach jak wyglądało nasze miasto w 1918 roku i u progu lat 20-tych minionego wieku. Wiele budowli z tych zdjęć nie dotrwało do naszych czasów, z kolei inne, jak Hala Ludowa (Stulecia), ratusz czy Dworzec Główny zmieniły się nieznacznie. W podpisach w galerii używamy obecnych nazw ulic, by łatwiej można było zidentyfikować niektóre miejsca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska