Liga Mistrzów: Borussia Dortmund w Europie znaczy niewiele

Paweł Kucharski
Nad Borussią Dortmund do niedawna rozpływał się cały piłkarski świat. W Bundeslidze ekipa trenera Juergena Kloppa nie miała sobie równych i w cuglach zdobyła mistrzostwo Niemiec. Dziś jednak to nie ta sama drużyna. Nie dość, że nie radzi sobie w rozgrywkach krajowych, to do tego niewiele znaczy na podwórku europejskim.

W swoim pierwszym meczu tegorocznej edycji Ligi Mistrzów BVB szczęśliwie zremisowała z Arsenalem 1:1. W środę było jeszcze gorzej. Dortmundczycy nie sprostali w wyjazdowym starciu Olympique Marsylia, przegrywając 0:3.

Nieszczęście gości zaczęło się w 20 minucie. Wtedy to bramkę dla OM zdobył Andre Ayew, który ładnym strzałem w kierunku dalszego słupka nie dał szans bramkarzowi rywali Romanowi Weidenfellerowi.

Po zmianie stron mistrzowie Niemiec wzięli się do odrabiania strat. Już w pierwszym kwadransie gry drugiej połowi stworzyli sobie sytuacje, z których mogło paść wyrównania. Najbliżej był Mario Goetze.

Nastoletni gwiazdor Borussii trafił jednak z bliskiej odległości w słupek. Gdy wydawało się, że piłkarze Kloppa pójdą za ciosem i w końcu zdobędą gola, nadziali się na kontrę. Fatalny błąd popełnił Mats Hummels, piłkę przejął Loic Remy i podwyższył na 2:0. Kilka minut później marzenia o dobrym wyniku wybił z głów dortmundczyków Ayew, wykorzystując rzut karny.

Polacy? Łukasz Piszczek spędził na placu gry 90 minut i nie zawinił przy żadnym ze straconych goli. Dla Roberta Lewandowskiego również znalazło się miejsce w pierwszym składzie, ale wielkiego zagrożnia w polu karnym OM nie stanowił. W 72. minucie został zmieniony przez Lucasa Barriosa. Z kolei Jakub Błaszczykowski wszedł z ławki rezerwowych w 63. minucie.

Na europejskich boiskach pojawił się również Wojciech Szczęsny. Jego Arsenal Londyn pokonał zgodnie z przewidywaniami Olympiakos Pireus 2:1. Nie zawiedli także inni faworyci. Barcelona rozbiła na wyjeździe BATE Borysów 5:0, Milan nie dał większych szans Viktorii Pilzno, wygrywając 2:0. Natomiast Chelsea zremisowała w delegacji z Valencią 1:1.

Liga Mistrzów
GRUPA E

Valencia - Chelsea Londyn 1:1 (Soldado 88 - k., Lampard 56), Bayer Leverkusen - Genk 2:0 (Bender 30, Ballack 90)
1. Chelsea 2 4 3-1
2. Leverkusen 2 3 2-2
3. Valencia 2 3 1-1
4. Genk 2 1 0-2

GRUPA F
Arsenal Londyn - Olympiakos Pireus 2:1 (Oxlade-Chamberlain 8, Santos 20 - Torrijos 27), Olympique Marsylia - Borussia Dortmund 3:0 (A. Ayew 20, 69, Remy 62)
1. Marsylia 2 6 4-0
2. Arsenal 2 4 3-2
3. Borussia 2 1 1-4
4. Olympiakos 2 0 1-3

GRUPA G
Zenit St. Petersburg - FC Porto 3:1 (Szyrokow 20, 63, Danny 72 - Rodriguez 10), Szachtar Donieck - APOEL Nikozja 1:1 (Jadson 64 - Trickovski 61).
1. APOEL 2 4 3-2
2. Zenit 2 3 4-3
3. FC Porto 2 2 3-4
4. Szachtar 2 1 2-3

GRUPA H
BATE Borysów - FC Barcelona 0:5 (Wołodko 19 - sam., Pedro 22, Messi 38, 56, Villa 90), AC Milan - Viktoria Pilzno 2:0 (Ibrahimović 53 - k., Cassano 66).
1. Barcelona 2 4 7-2
2. AC Milan 2 4 4-2
3. Viktoria 2 1 1-3
4. BATE 2 1 1-6