Legnica/Jelenia Góra: Duży problem studentów

Tomasz Woźniak
Wyższą Szkołę Menedżerską w Legnicy skontrolowało ministerstwo nauki
Wyższą Szkołę Menedżerską w Legnicy skontrolowało ministerstwo nauki Fot. Piotr Krzyżanowski
Udostępnij:
Co ze studentami jeleniogórskiej i zgorzeleckiej filii Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy? Po kontroli ministerstwa nauki WSM zaprzestała kształcenia na kierunkach pedagogika i socjologia w oddziałach zamiejscowych w Jeleniej Górze i Zgorzelcu.

- Od roku akademickiego 2010/11 uczelnia prowadzi kształcenie na tych kierunkach jedynie w siedzibie szkoły w Legnicy - informuje Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Teraz kilkuset studentów z Jeleniej Góry i Zgorzelca musi dojeżdżać do Legnicy, aby dokończyć studia.
- Nic jeszcze nie słyszałem o problemach uczelni - mówi student Maciej Dudek. Jednak on studiuje na kierunku zarządzanie przedsiębiorstwem jeleniogórskiej filii WSM. - Żadnej oficjalnej informacji nikt nam nie przekazał. Wiem, że były jakieś problemy w tamtym roku. Jeśli nawet trzeba będzie dojeżdżać na zajęcia do Legnicy, to ja nie widzę problemu, będę jeździł. Myślę, że inni studenci, a przynajmniej większość, też się na to zgodzą.

Czy będą musieli dojeżdżać aż do uzyskania dyplomu? Kontrolerzy z ministerstwa postawili uczelni szansę: muszą otrzymać zgodę ministra nauki na prowadzenie w zamiejscowych ośrodkach dydaktycznych obu kierunków.

Czy uczelnia będzie starała się o takie zezwolenie? Próbowaliśmy dowiedzieć się tego od władz szkoły. Bezskutecznie. Wicekanclerz Józef Kusiak nie chciał na ten temat rozmawiać. Założyciel uczelni Wacław Demecki na samo wspomnienie o ministerialnej kontroli straszył sądem i przerywał połączenie. Na obu kierunkach w jeleniogórskim oddziale studiowała także spora grupa studentów z Czech. Wybrali Jelenią Górę, bo było do niej bliżej niż do rodzimych uczelni. Legnica jest o 60 kilometrów dalej. Po kontroli szkoła ma pozwolenie na prowadzenie kształcenia poza Legnicą jedynie na zarządzaniu. Jeleniogórski oddział - od 2006 roku, a zgorzelecki - od 2007 r.

O tym, że uczelnia bez uprawnień uczy w Jeleniej Górze pedagogiki, pisaliśmy już w 2006 roku ("Nielegalne studiowanie", 4 lipca 2006 r.). Wtedy uzyskała jedynie zgodę na otworzenie zamiejscowego oddziału.

Dwa lata później ministerstwo w trakcie kontroli nakazało szkole uzyskanie zgody na kształcenie na pedagogice. Uczelnia nie zrealizowała tego zalecenia aż do dziś.

Uczelnia ma jeszcze ministerstwu dostarczyć brakujące dokumenty pracowników naukowych. Kontrolerzy obawiają się bowiem, czy WSM dysponuje minimum kadry naukowej.

Współpraca: VIOL

Podyskutuj na forum:
Jak oceniasz działalność prywatnych wyższych uczelni w regionie legnickim?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie