Leczenie zaćmy w Czechach - profesjonalna opieka refundowana przez NFZ. Wywiad

Materiał partnera zewnętrznego

Według danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zaćma jest najpowszechniejszą przyczyną utraty wzroku. Choć ciągle nie są znane wszystkie przyczyny jej powstawania, obecne metody leczenia pozwalają wyeliminować problem mętnienia soczewki wewnątrzgałkowej i przywrócić chorym sprawność wzroku. Osłabienie ostrości widzenia czy zdolności postrzegania kolorów, pogorszenie komfortu podczas czytania – te objawy dotykają szczególnie osoby starsze. Leczenie zaćmy jest możliwe – wystarczy krótki zabieg, by w miejsce zmętniałej soczewki wprowadzić nową, sztuczną soczewkę dopasowaną do potrzeb pacjenta. O możliwościach usunięcia zaćmy w krótkim zabiegu rozmawiamy z Waldemarem Garwolem, prezesem zarządu OneDayclinic – kliniki leczącej wady wzroku i oferującej usuwanie zaćmy w Czechach.

Dlaczego Państwa klinika zlokalizowana jest akurat w Czechach?

Wykonując zabieg usunięcia zaćmy w Czechach pacjent może liczyć na większe możliwości niż w Polsce, tzn. otrzymać soczewkę lepszą niż podstawowa soczewka oferowana w Polsce. Świadczenie usług medycznych poza granicami kraju pacjenta jest możliwe dzięki tzw. dyrektywie transgranicznej. To specjalna dyrektywa Parlamentu Europejskiego z 9 marca 2011 roku. Pozwala ona pacjentom z krajów unijnych korzystać z opieki medycznej w innych krajach Unii Europejskiej. Posiadamy w Czechach własną klinikę – w tej branży często zarzuca się niską jakość usług ze względu na to, że wiele podmiotów jedynie pośredniczy w usłudze. OneDayClinic posiada własną klinikę w Czechach, dlatego możemy zapewnić tak dobrą opiekę.

Czy wyjazd za granicę nie martwi pacjentów?

OneDayClinic zapewnia swoim pacjentom kompleksową opiekę, w tym opiekę polskojęzycznego personelu. Nie ma żadnego problemu, by porozumieć się z obsługą kliniki czy uzyskać jakiekolwiek informacje. Tak samo zapewniamy tłumaczenie dokumentacji medycznej. Dbamy także o to, by pacjenci czuli się komfortowo na każdym etapie współpracy z nami.

A jak wygląda sprawa transportu?

Zapewniamy naszym pacjentom transport wygodnym busem. Posiadamy dziesięć pojazdów, które dowożą pacjentów praktycznie z całej Polski. Co więcej, zapewniamy naszym pacjentom także nocleg – to ważne nie tylko ze względu na wygodę, bo przede wszystkim chodzi o to, by po zabiegu zagwarantować pacjentowi odpoczynek oraz możliwość kontaktu z lekarzem na drugi dzień, a równocześnie zapewnić zminimalizowanie ryzyka powikłań.

A koszty?

Dzięki wspomnianej dyrektywie korzystając z opieki medycznej w krajach UE można ubiegać się o refundację kosztów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. My ułatwiamy to naszym pacjentom – procedura uzyskania zwrotu kosztów zabiegu leży po naszej stronie, a pacjent może skupić się na swoim zdrowiu. W kosztach znajduje się ewentualna dopłata do wartości soczewki oraz koszty transportu, noclegu ze śniadaniem i tłumaczenia dokumentacji. Za sam zabieg wraz z soczewką płaci NFZ.

W jakim zakresie refundowany jest zabieg?

To zależy od tego, jaki rodzaj soczewki wybierze pacjent. W Polsce pacjent nie ma możliwości wyboru żadnej opcji – refundowany jest zabieg wszczepienia standardowej, jednoogniskowej soczewki. Nie jest to zły wybór, jednak wymusza na pacjencie korzystanie z okularów korekcyjnych do bliży lub dali, nie daje tylu możliwości ochrony oka. Wybór soczewki o bardziej zróżnicowanych możliwościach uniemożliwia skorzystanie z refundacji – tak jest w Polsce. Natomiast wybierając zabieg w polskiej klinice w Czechach możemy ubiegać się w imieniu pacjenta o refundację zabiegu nawet przy wykorzystaniu ponadstandardowych soczewek, które chronią oczy nie tylko przed promieniowaniem UV, ale również przed światłem niebieskim – emitowanym m.in. przez ekrany komputerów czy telewizorów. Pacjent dopłaca różnicę, a nie całość kosztów, jakie poniósłby wykonując zabieg w prywatnym gabinecie w Polsce. Tutaj ceny zaczynają się od 3000 zł.

Czym jeszcze różnią się soczewki, które Państwo oferują?

Soczewki, które wszczepiane są w Polsce w ramach zabiegów na NFZ, są sferyczne – zapewniają niższą ostrość obrazu, szczególnie wieczorami. W naszej klinice pacjenci mogą wybrać soczewki asferyczne, dające dobre widzenie zawsze i o każdej porze. Proponujemy pacjentom także różne rodzaje filtrów chroniących oczy przed różnymi rodzajami światła. Soczewki jednoogniskowe – a tylko takie można wybrać w polskich zabiegach refundowanych – działają trochę jak zwykłe okulary korekcyjne – sprawdzają się albo do czytania z bliska, albo do patrzenia w dal. W OneDayClinic proponujemy soczewki dwuogniskowe oraz wieloogniskowe, które umożliwiają częściową lub całkowitą rezygnację z noszenia okularów.

Na czym jeszcze polega różnica między zabiegami w Polsce i w Czechach, oprócz większego wyboru soczewek?

W Polsce pacjent decydujący się na zabieg refundowany przez NFZ nie może wybrać innej soczewki, niż standardowa – sferyczna, jednoogniskowa soczewka z podstawowym filtrem UV. Ponadto musi czekać na zabieg nawet 3-4 lata. W naszej klinice w Czechach standard obsługi i podejścia do pacjenta jest zdecydowanie wyższy, a pacjent jest dowożony naszym transportem i przebywa po zabiegu w dobrej klasy hotelu, a nie w pokoju szpitalnym. W Polsce nie ma się możliwości dopłaty do zabiegu i wyboru korzystniejszej dla siebie opcji. W OneDayClinic pacjent ma natomiast szeroki wybór – dzięki wspomnianej dyrektywie transgranicznej. Ostatecznie pacjent płaci niewielką kwotę, zależnie od wybranej soczewki. W Polsce dostałby po prostu najtańszą, bez możliwości wyboru i dopłaty.

Załóżmy więc, że zgłasza się do Państwa pacjent. Jak wygląda jego droga od pierwszego kontaktu do uzyskania pełnej sprawności wzroku?

Najpierw rozmawia z konsultantką – omawiają problem, a pacjent wybiera pakiet usług, czyli m.in. dobiera rodzaj soczewki. Nie chodzi o dioptrię, ale o rodzaj – czyli to, o czym wspomniałem wcześniej: sferyczna czy asferyczna, jednoogniskowa czy inna itd. Konsultantka przygotowuje komplet dokumentów – umowę, zalecenia, opisy i informacje, ankiety do wypełnienia. Najistotniejszym dokumentem jest opinia lekarza internisty. Pacjent musi udać się z tym dokumentem do swojego lekarza rodzinnego, który wypisze, na jakie choroby leczy się pacjent oraz czy może być poddany zabiegowi z znieczuleniu miejscowym. Potrzebne jest również skierowanie na zabieg.
Pacjent dostaje dokumenty mailem lub pocztą, wraz z informacją o terminie zabiegu oraz kwocie, jaką musi uregulować przed zabiegiem. Komplet dokumentów oddaje w klinice, gdy przyjedzie na zabieg. Po swoim przyjeździe pacjent przechodzi badanie wstępne w klinice – nie musi robić tego wcześniej i dowozić dodatkowej dokumentacji.

Jak wygląda sam zabieg? Czy jest się czego bać?

Nie, zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut. Pacjent jest dokładnie poinformowany o jego przebiegu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Usuwanie zaćmy przeprowadzane jest techniką fakoemulsyfikacji – wykonuje się minimalne cięcie o szerokości zaledwie 2,2 mm. Przez tak mały otwór wykonywana jest cała procedura wszczepienia nowej soczewki w miejsce zmętniałej. Dzięki temu proces gojenia i powrotu do sprawności jest znacznie krótszy.

A po zabiegu?

Po zabiegu nasi pacjenci mają zapewniony nocleg – a następnego dnia także śniadanie. Zabiegowi usunięcia zaćmy poddają się zazwyczaj osoby starsze, które musiały w dzień zabiegu dojechać do Ostrawy – odpoczynek jest więc jak najbardziej wskazany. Na drugi dzień po zabiegu pacjent przechodzi jeszcze badanie kontrolne, otrzymuje od nas krople do oczu wraz z zaleceniami oraz ochronne okulary przeciwsłoneczne. Potem jest odwożony do domu. W późniejszym okresie zapewniamy naszym pacjentom także bezpłatne kontrole. Jeśli tuż po zabiegu lub w trakcie badań kontrolnych lekarz odkryje jakiekolwiek nieprawidłowości, ma możliwość natychmiastowej reakcji – nie zostawiamy naszych pacjentów samych sobie, ale od razu zapewniamy im pomoc.
Zachęcamy do odwiedzenia strony OneDayClinic.pl, na której znaleźć można wszystkie szczegóły dotyczące zabiegu usuwania zaćmy w polskiej klinice w Czechach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska