MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laboratorium tworzenia wirtualnych światów i rozszerzania rzeczywistości powstało w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu

opr. BMK
-  Proszę sobie wyobrazić, że w muzeum można wejść do wnętrza obrazu, a w firmie transportującej niebezpieczne materiały - przejść stuprocentowo bezpieczne szkolenie praktyczne z rozładunku towaru. Dzięki doświadczeniom VR lub AR można podziwiać zabytki z lotu ptaka, albo swobodnie zwiedzać atrakcje turystyczne – mówi Jakub Korczyński, CEO Giant Lazer
- Proszę sobie wyobrazić, że w muzeum można wejść do wnętrza obrazu, a w firmie transportującej niebezpieczne materiały - przejść stuprocentowo bezpieczne szkolenie praktyczne z rozładunku towaru. Dzięki doświadczeniom VR lub AR można podziwiać zabytki z lotu ptaka, albo swobodnie zwiedzać atrakcje turystyczne – mówi Jakub Korczyński, CEO Giant Lazer Materiały prasowe
Wirtualna rzeczywistość to coraz doskonalsze i atrakcyjniejsze narzędzie zdobywania wiedzy i doświadczenia. Od kilku dni przekonują się o tym studenci i pracownicy Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. 9 marca uruchomiono tu Giant Lazer XR Lab - laboratorium, w którym w jednym miejscu zebrano najnowocześniejsze technologie oparte na wirtualnej rzeczywistości – gogle, inteligentne okulary, interfejsy, wielki zielony ekran oraz zaawansowane komputery i programy.

Tego typu laboratoria w Polsce dopiero się rozwijają a wrocławskie - otwarte przez Wyższą Szkołę Bankową - należy do jednych z najnowocześniejszych. Uczelnia stworzyła je we współpracy z firmą Giant Lazer. Efektem jest laboratorium XR (extended reality – przedłużonej rzeczywistości), czyli łączące trzy technologie VR (wirtualna rzeczywistość), AR (rozszerzona rzeczywistość) i MR (mieszana rzeczywistość) w nowy obszar.

- To miejsce jest wyjątkowe, pozwala kompleksowo podejść do nauczania technologii składających się na środowisko XR. Mamy tu super sprzęt i programy graficzne oraz komfortową przestrzeń, której kluczowym wyposażeniem jest strefa zielona obejmująca ściany i podłogę, to tzw. greeen screen, przy czym rozbudowany, pozwalający na komputerowe osadzenie dowolnej osoby na dowolnym tle – mówi Sebastian Sobczyk, wykładowca i menedżer kierunku studiów informatyka w WSB.

Na wyposażeniu laboratorium poza goglami i padami jest m.in. Motion Capture Rokoko - to technologia pozwalająca na przechwytywanie ruchów użytkownika za pomocą specjalnego kombinezonu i przenoszenie ich w czasie rzeczywistym na postać 3D. Uczelnia ma również inteligentne okulary HoloLens 2 – ich działanie polega na tym, że do tego co normalnie widzą ludzkie oczy dodawany cyfrowy, interaktywny obraz.

Nieograniczone możliwości
Z Giant Lazer XR Lab już korzystają studenci kierunków informatyka, zarządzanie, logistyka – przyszli programiści, graficy, projektanci gier, twórcy nowych mediów, designerzy i inżynierowie. Odbywają tu zajęcia praktyczne, podczas których uczą się opracowywania rozwiązań opartych o wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość. W przyszłości będą projektować i wdrażać w firmach i instytucjach usługi bazujące na tych technologiach.

- Moim zdaniem to jedna z najbardziej zyskujących na popularności ścieżek rozwoju zawodowego z uwagi na praktycznie nieograniczone możliwości zastosowania w wielu branżach, nie tylko działających w internecie. Technologia XR jest nowym narzędziem pozwalającym na zaprojektowanie, zaprezentowanie i zrozumienie finalnego produktu, którym będziemy posługiwać się w prawdziwym świecie przy zaoszczędzeniu zasobu, jakim jest czas. Z tego względu to bardzo interesująca technologia i to nie tylko z perspektywy studenta – mówi Kacper Siniakiewicz, student kierunku zarządzanie, pasjonat technologii i członek drużyny e-sportowej Bankierzy WSB.

Zajęcia ze studentami w nowym laboratorium prowadzą specjaliści z firmy Giant Lazer. W trakcie kilkuletniej współpracy z uczelnią opracowane zostały pomoce dydaktyczne oparte na technologiach XR m.in. dla studentów kierunków inżynieria zarządzania i logistyka. To, czego dziś uczą się i co projektują studenci, rośnie na popularności również w firmach.

- Technologie VR i AR znajdują zastosowanie w wielu branżach, sprawdzają się np. jako narzędzia do prototypowania. Branża automotive wykorzystuje technologię XR do projektowania wnętrz samochodów, które tradycyjnie na etapie prototypu modeluje się z gliny. Każda poprawka takiego prototypu wymaga korekty lub wykonania nowego modelu, co jest czasochłonne. Dzięki wirtualnej rzeczywistości możemy projektować bez ograniczeń, poprawiać i ulepszać, aż znajdziemy idealne rozwiązanie - mówi Mateusz Tokarski, wiceprezes Giant Lazer.

Lepiej uczyć się na wirtualnych błędach
Technologie XR pozwalają użytkownikowi doświadczyć immersji, czyli zanurzenia się w wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości. Obraz i dźwięk są płynnie skoordynowane z ruchami ciała użytkownika, co pozwala umownie oszukać umysł i przekonać go, że jesteśmy w namacalnej rzeczywistości. Dodatkowo ta rzeczywistość jest interaktywna, czyli możemy dokonywać różnych akcji, podnosić wirtualne przedmioty, uruchamiać urządzenia, a nawet być wirtualną postacią (tzw. awatarem) lub wchodzić z taką w interakcję.

Z tego względu rośnie znaczenie technologii XR dla branży rozrywkowej, szkoleniowej i edukacyjnej. Doświadczenia czy błędy popełniane w rzeczywistości wirtualnej nie mają swoich konsekwencji w prawdziwym świecie. Dzięki temu technologia stanowi rozwiązanie dla lekarzy uczących się wykonywać operacje, inżynierów i architektów, pilotów, kierowców czy choćby projektantów ciągów komunikacyjnych. Nowością są wirtualne szkolenia BHP projektowane na specjalne zamówienia firm np. produkcyjnych.

- Patrząc na przekrój projektów, które już zrealizowaliśmy i nad którymi pracujemy, mogę powiedzieć, że rynek zaczął już odkrywać potencjał tych technologii. Proszę sobie wyobrazić, że w muzeum można wejść do wnętrza obrazu, a w firmie transportującej niebezpieczne materiały - przejść stuprocentowo bezpieczne szkolenie praktyczne z rozładunku towaru. Dzięki doświadczeniom VR lub AR można podziwiać zabytki z lotu ptaka i to pod każdym kątem, albo swobodnie zwiedzać atrakcje turystyczne. To są przykłady naszych realizacji, tu praktycznie nie ma ograniczeń – mówi Jakub Korczyński, CEO Giant Lazer.

Uczelnia nie zamierza poprzestawać na kształceniu w obszarze technologii, ale chce umożliwić studentom opracowywanie realnych rozwiązań na potrzeby rynku. Otwarcie laboratorium stanowi zaproszenie dla środowiska biznesowego do współpracy ze środowiskiem akademickim w obszarze rozwijania technologii XR i poszukiwania dla nich praktycznego zastosowania.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska