Kryminalny debiut roku Izabeli Janiszewskiej, o którym wszyscy wrzeszczą

materiał informacyjny
Udostępnij:
Powieść „Wrzask” Izabeli Janiszewskiej jeszcze przed premierą narobiła sporo zamieszania wśród recenzentów, którzy zgodnie komplementowali dojrzały styl autorki, świetnie wykreowanych bohaterów oraz pełną zaskakujących zwrotów akcję. Niech potwierdzeniem będą słowa Angeliki, założycielki bloga Lustro Rzeczywistości: „To będzie kryminalny debiut roku i nie ma w tym stwierdzeniu nawet cienia przesady” (zob. www.instagram.com/p/B-Xu6T9hp24/).

Ciekawa świata

Kim zatem jest ta piekielnie zdolna autorka, o której czytelnicy piszą, że urodziła się z klawiaturą w dłoniach? Izabela Janiszewska to przede wszystkim dziennikarka prasowa i telewizyjna, przez wiele lat pracowała dla cenionych stacji i magazynów, gdzie przygotowywała reportaże, teksty psychologiczne i rozmowy. Obecnie to także mama dwóch pełnych energii przedszkolaków. Wychowywała się w niewielkim mieście na Podlasiu, gdzie doprowadzała rodziców do pasji swoją ciekawością świata. Nie tylko zadawała mnóstwo pytań, ale również zaczepiała przypadkowych przechodniów na ulicy chcąc się dowiedzieć kim są, do tego, ku utrapieniu opiekunów, wymykała się z domu by zwiedzać okolicę razem z przyjaciółmi z osiedla. Niemal od zawsze uwielbiała opowiadać historie, a rodzice nigdy nie byli pewni czy przygody, o których mówi zdarzyły się naprawdę czy ich córka je sobie wymyśliła. Być może wpłynął na to fakt, że każdego dnia przed snem mama czytała jej baśnie i opowiadania, rozpalając przy tym dziecięcą wyobraźnię. Najbardziej z tych lektur zapamiętała historie stworzone przez braci Grimm, nasączone okrucieństwem, nieuchronnością losu i śmierci. Dziś żartuje, że to przez tych dwóch niemieckich bajkopisarzy ze wszystkich gatunków literackich wybrała kryminał.

Wyraziste postaci

„Wrzask” został osadzony w Warszawie, we współczesnych czasach. Głównymi bohaterami powieści są niepokorna reporterka Larysa Luboń oraz ekscentryczny komisarz policji Bruno Wilczyński, których drogi przecinają się gdy jedno z nich szuka sadystycznego sponsora wykorzystującego młode dziewczyny a drugie prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa studentki. To właśnie postaci z książki są często tematem dyskusji czytelników, którzy doceniają ich pełnokrwistość, zagmatwaną przeszłość i nieszablonowe charaktery. Sama Janiszewska wyjaśniając skąd czerpała inspiracje do budowania takich bohaterów, mówi, że stworzyła ich jako wyraz buntu wobec konformizmu i konserwatywnego wychowania dziewcząt przesyconego nieadekwatnymi do rzeczywistości zasadami. Chciała pokazać, że prawdziwa wolność tkwi w odwadze wyrażania siebie i podążania za własnymi pragnieniami.

Psychologia równie ważna jak intryga

Choć „Wrzask” to głównie powieść kryminalna, to istotne miejsce zajmuje w niej także tło psychologiczne. Autorka między wierszami porusza temat tego jak wychowanie i dzieciństwo oraz doświadczenie traumy wpływa na los człowieka. Zastanawia się czy osoba, która otrzymywała od najbliższych tylko cierpienie i zło, ma szansę stać się kimś dobrym a przy tym odwołuje się do problemu tłumienia niewyrażonych emocji, które narastając latami w końcu wybuchają niekontrolowanym wrzaskiem. Izabela Janiszewska przyznaje, że psychologia od lat jest jej pasją i że wiarygodność w tym aspekcie była jednym z jej celów przy pisaniu książki.

Powieść, która budzi głód

Nie zaskakuje zatem, że czytelnicy którzy docenili wielowymiarowość i autentyczność powieści, po lekturze „Wrzasku” pytają o to, kiedy mogą spodziewać się drugiej części przygód Larysy i Brunona a przy tym deklarują, że sięgną po każdą książkę spod pióra Izabeli Janiszewskiej.

Nie pozostaje zatem nic innego jak przeczytać „Wrzask”.

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Dodaj ogłoszenie