Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyty hipoteczne: tylu chętnych nie było od 10 lat. Padły dwa rekordy

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zakup mieszkania, domu czy działki to dla wielu osób sposób na zabezpieczenie oszczędności przed inflacją.
Zakup mieszkania, domu czy działki to dla wielu osób sposób na zabezpieczenie oszczędności przed inflacją. 123RF.com
W marcu 2021 r. Polacy złożyli ogromną liczbę wniosków o kredyt mieszkaniowy. Padł też rekord dotyczący pożyczanych od banków kwot.

Kredyty hipoteczne cieszą się ogromną popularnością. Jak podało Biuro Informacji Kredytowej, w marcu 2021 r. Polacy złożyli aż 56,07 tys. wniosków o kredyt – tak duże zainteresowanie banki ostatni raz odnotowały w marcu 2011 r. Co więcej, średnie kwoty, jakie chcemy pożyczyć na zakup mieszkania czy domu, są najwyższe w historii.

Kredyty hipoteczne z rekordami. Klientów nie odstrasza pandemia

Popyt na kredyty mieszkaniowe zaliczył największy „dołek” wiosną 2020 r., jednak później szybko zaczął rosnąć. Jak wynika z danych BIK, w całym 2020 r. mimo pandemii o kredyt wnioskowało niemal tyle samo osób, co w 2019 r. Można się domyślać, że to reakcja na niskie stopy procentowe – po tanie kredyty zawsze ustawiają się długie kolejki chętnych. Wiele osób kupuje też mieszkania z myślą o zarabianiu na wynajmie albo w celu zabezpieczenia oszczędności przed inflacją.

Marzec 2021 r. okazał się jednak wyjątkowy. Do banków w ciągu zaledwie miesiąca spłynęło 56,07 tys. wniosków o kredyt hipoteczny (o 35 proc. więcej niż rok wcześniej) – był to najlepszy miesięczny wynik od 10 lat. Ostatni raz tak wysoki popyt odnotowano bowiem w marcu 2011 r.

Banki zasypane wnioskami, więc podnoszą marże

Część banków uznała rekordową liczbę wniosków za sygnał, że oferta kredytowa jest aż zbyt atrakcyjna i pora nieco zaostrzyć zasady.

– W ostatnim czasie do części banków trafiało tyle wniosków, że aby ograniczyć ich napływ, zdecydowały się podwyższyć marże i wyłączyć możliwość finansowania niektórych celów – piszą autorzy raportu Expandera i Rentier.io. – Przez wspomniane podwyżki średnia marża dla kredytów z wysokim (20 proc.) wkładem własnym wzrosła po raz pierwszy od października ubiegłego roku (z 2,18 proc. do 2,21 proc.). Średnie oprocentowanie wzrosło z 2,42 proc., co było najniższym poziomem w historii, do 2,44 proc. Kredyty wciąż są więc bardzo tanie.

Uderzające jest też to, jak bardzo przez rok pandemii zmieniły się nastroje Polaków. W kwietniu 2020 r., tuż po dotarciu koronawirusa do Polski, byliśmy przestraszeni, niepewni i ostrożni – kredyty wpadły wówczas w najgłębszy „dołek”. Dziś wnioskujących o kredyt jest dwa razy więcej niż wtedy (wzrost o 102 proc.). Warto jednak pamiętać, że nie wiemy, jaka część wnioskujących faktycznie otrzymuje kredyt, a jaka jest odsyłana z kwitkiem.

Kupno mieszkania? Zadłużysz się na 315,5 tys. zł

Najwyższa od dekady liczba wniosków o kredyt robi wrażenie, jednak jeszcze bardziej rekordowe okazały się kwoty, które pożyczamy od banków. Jak podaje BIK, średnia kwota kredytu, o jaką dziś wnioskujemy, to aż 315,5 tys. zł. Jest to najwyższa wartość w historii gromadzenia danych przez BIK. Przeciętna kwota kredytu wzrosła przez rok o 5,9 proc.

Jak łatwo się domyślić, Polacy muszą zadłużać się na tak duże kwoty z powodu coraz wyższych cen nieruchomości. Według raportu Expandera i Rentier.io w dużych miastach Polski mieszkania podrożały przez rok średnio o 6,6 proc. W 9 z 16 zbadanych miast koszt zakupu mieszkania był najwyższy w historii. Rekordzistą okazał się Sosnowiec, gdzie własne M podrożało o 23 proc. Niewielki spadek średnich cen odnotowano tylko w Katowicach (o 2 proc. w skali roku).

kredyty hipoteczne
Średnie ceny mieszkań w wybranych miastach w lutym 2021 r. Expander i Rentier.io

NBP: bańka na rynku nieruchomości nam nie grozi

Stale pnące się w górę ceny mieszkań budzą niekiedy obawy o to, że na rynku nieruchomości narasta groźna bańka. Jednak zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego takiego ryzyka obecnie nie ma.

– Dopóki zainteresowanie zakupem mieszkań, tych na kredyt, spotyka się z odpowiednim dostosowaniem po stronie podaży przez rozpoczynanie nowych budów, ryzyko bańki jest ograniczone. Według naszych ocen ono nie występuje – ocenił Glapiński cytowany przez serwis Bankier.pl.

[QUIZ] Czy jesteś gotowy na kupno mieszkania?

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kredyty hipoteczne: tylu chętnych nie było od 10 lat. Padły dwa rekordy - RegioDom.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska