Koszykówka: JAS-FBG Zagłębie - Ślęza 40:86, CCC - MKK 88:59

RB
Nikki Greene (z lewej) górowała nad rywalkami z Sosnowca
Nikki Greene (z lewej) górowała nad rywalkami z Sosnowca Paweł Kucharski
Z przytupem zakończyły pierwszą rundę sezonu zasadniczego Basket Ligi Kobiet zawodniczki Ślęzy. Wrocławianki rozgromiły na wyjeździe JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec 86:40 i odniosły ósme zwycięstwo z rzędu. Swój mecz wygrało także CCC Polkowice, które pewnie pokonało PGE MKK Siedlce 88:59.

Ślęza była faworytem meczu w Sosnowcu, ale trener Arkadiusz Rusin przestrzegał, że JAS-FBG Zagłębie to nieobliczalny zespół. Dowodem na to niech będzie zwycięstwo nad InvestInTheWest AZS-em AJP Gorzów w 7. kolejce. Poza tym do drużyny sobotnich rywalek 1KS-u dwa dni przed spotkaniem dołączyła czołowa rzucająca ligi rumuńskiej, Amerykanka Amanda Frost. I choć okazała się najlepsza w szeregach JAS-FBG Zagłębia (zdobyła 17 punktów), to wobec zespołowości i doskonałego przygotowania fizycznego Ślęzy sosnowiczanki były bez szans.

W miarę wyrównana była tylko pierwsza kwarta, ale gdy tylko wrocławianki „chwyciły za gardło”, to nie odpuściły niemal do samego końca. Wysoka, agresywna obrona stłamsiła sosnowiczanki i wytrąciła im jakiekolwiek atuty. Raz za razem ślęzanki wymuszały straty albo zmuszały rywalki do rzutów z bardzo trudnych pozycji. Siła fizyczna, motoryka, umiejętności indywidualne – te atuty również były po stronie drużyny trenera Arkadiusza Rusina.

Po drugiej stronie boiska odbywały się popisy gry ofensywnej. Wrocławianki zdobywały punkty na wiele sposobów – po szybkich kontrach, spod kosza, z dystansu, po akcjach zespołowych i indywidualnych. Trudno było mieć o cokolwiek pretensje. Drugą i trzecia kwartę Ślęza wygrała w sumie 53:14, a w szczytowym momencie jej przewaga wynosiła 50 punktów.

W czwartej kwarcie wynik był już przesądzony. Ale to właśnie ten fragment gry kosztował trenera Arkadiusza Rusina najwięcej nerwów. Kilka niewykorzystanych akcji, kilka błędów w obronie, a także rozprężenie spowodowane przygniatającym prowadzeniem sprawiło, że ostatnie 10 minut rywalizacji zakończyła się remisem 14:14. Tak czy owak Ślęza rozgromiła JAS-FBG Zagłębie 86:40.

Tak zdecydowane zwycięstwo sprawiło, że wiele zawodniczek Ślęzy mogło się pochwalić świetnymi statystykami indywidualnymi. Dla przykładu Kataryna Rymarenko trafiła 8 na 10 rzutów z gry. Sharnee Zoll-Norman miała 12 asysty i 4 przechwyty, Nikki Greene 11 zbiórek, a Agnieszka Śnieżek i Agnieszka Majewska po 2 bloki. Blok zapisała na swoim koncie nawet… rozgrywająca Zuzanna Sklepowicz. Co równie ważne trener Arkadiusz Rusin znów mógł sobie pozwolić na szeroką rotację składem i oszczędzał siły najlepszych zawodniczek.

Większych kłopotów ze swoim przeciwnikiem nie miało również CCC Polkowice. Podopieczne Marosa Kovacika już po pierwszej kwarcie wypracowały sobie 12-punktowe prowadzenie (28:16). Pomarańczowe spokojnie wykorzystywały swoje atuty ofensywne, dzięki czemu aż cztery zawodniczki przekroczyły barierę 10 oczek. Kiedy po 30 minutach polkowiczanki wygrywały już 66:43, nic nie mogło odebrać im drugiego z rzędu zwycięstwa w BLK.

Czy to zwiastun lepszej formy CCC? Najlepszym testem będzie kolejny euroligowy występ. W środę Dolnoślązaczki udadzą się do Francji, by zmierzyć się z ESBVA-LM (godz. 20).

JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec – Ślęza Wrocław 40:86 (12:19, 6:26, 8:27, 14:14)
JAS-FBG Zagłębie: Michael 9 (1x3), Rozwadowska 5 (1), Dobrowolska 3 (1), Swanier, Antczak - Frost 17 (4), Kosałka 3 (1), Rutkowska 2, Kaczor 1, Piędel, Wojtala.
Ślęza: Kastanek 16 (3x3), Kaczmarczyk 13, Greene 12, Śnieżek 10, Zoll-Norman 8 - Rymarenko 21 (3), Majewska 4, Sklepowicz 2, Siemienas, Zuchora.

CCC Polkowice - PGE MKK Siedlce 88:59 (28:16, 22:17, 16:10, 22:16)
CCC: Ortiz 12, Harrison 10, V. Musina 9, Leciejewska 8, Idziorek 5 (1x3) - Gala 14 (2), Rezan 14, R. Musina 11, Stankiewicz 3, Urbaniak 2.
PGE MKK: Schmidt 17, Parysek 12, Koperwas 8, Mollova 8, Poboży 4 - Żukowska 6, Parzeńska 2, Wajler 2.

Pozostałe mecze 11. kolejki: Artego Bydgoszcz - Wisła Can-Pack Kraków 70:76, Energa Toruń - Basket 90 Gdynia 96:86, InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. - Pszczółka Polski Cukier AZS-UMCS Lublin 68:54, Cosinus Widzew Łódź - Ostrovia Ostrów Wlkp. 69:52.

I liga kobiet, grupa B

UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki - MKS MOS Karkonosze Jelenia Góra 63:49 (12:9, 16:16, 16:12, 19:12)
MKS MOS: Małaszewska 21 (1x3), Pawlukiewicz 18, Mach 8, Młynarczyk 2, Szubrowska - Kwietoń, Bernaś, Boduch.

X-Demon Tęcza Leszno - Ślęza II Wrocław 60:54 (19:15, 8:4, 20:13, 13:22)
Ślęza: Sklepowicz 14 (1x3), Wdowiuk 8, Zuchora 7, Siemienas 2, Jaworska 2 - Tyszkiewicz 19 (1), Mączka, Magdziarz.

Pozostałe mecze 11. kolejki: AZS Politechnika Korona Kraków - AZS AJP II Gorzów Wlkp. 89:53, Olimpia Wodzisław Śląski - Enea AZS Poznań 39:107, Pomarańczarnia MUKS Poznań - Chrobry Basket Głuchołazy (wtorek, godz. 17).