Koszykówka, Euroliga kobiet: Fenerbahce Stambuł - CCC Polkowice 86:66

Marcin Indzierowski, Stambuł
Koszykarki CCC Polkowice w ubiegły czwartek zadebiutowały w Eurolidze, w przegranym 52:74 meczu z aktualnym mistrzem tych rozgrywek, Perfumerias Avenidą Salamanka. W środę Sharnee Zoll i jej koleżanki przekonały się po raz pierwszy, jak trudna jest walka o punkty w elicie, kiedy gra toczy się na parkiecie rywala. Niestety, to znów była bolesna lekcja, a w rolę profesorek od koszykówki wcieliły się mistrzynie Turcji, zawodniczki Fenerbahce Stambuł.

- Los tak sprawił, że w dwóch pierwszych spotkaniach musimy stawić czoła europejskim potentatom. Z Salamanką przegraliśmy wyraźnie, a Fenerbahce to kadrowo jeszcze silniejszy rywal. Mimo tego uważam, że jeśli dziewczyny nie wyjdą na parkiet tak stremowane jak w debiucie, to stać nas na rozegranie dobrego meczu - mówił przed wylotem do Stambułu Krzysztof Koziorowicz, trener CCC.
Polkowiczanki do Turcji dotarły we wtorkowe popołudnie, prywatną flotą głównego sponsora klubu, Dariusza Miłka, właściciela sieci sklepów CCC. Po zakwaterowaniu w hotelu Green Park Bostanci, jeszcze tego samego wieczoru pomarańczowe odbyły trwający ponad godzinę trening, a w środę rano ćwiczyły po raz kolejny. Koziorowicz na zajęciach ostrzegał swoje zawodniczki przed największymi zagrożeniami ze strony rywala, ale - jak to w życiu bywa - teoria i praktyka nie zawsze idą w parze.

Początek meczu był jednak obiecujący. Wprawdzie gospodynie pierwsze punkty zdobyły już w trzeciej sekundzie (Angel McCoughtry), ale dwie kolejne akcje CCC zakończyły się zdobyciem punktów przez Sharnee Zoll i Agnieszkę Majewską, dzięki czemu pomarańczowe cieszyły się z prowadzenia. W miarę wyrównana walka toczyła się do 7. minuty. Wówczas, od stanu 13:12 dla CCC, w okamgnieniu siedem oczek z rzędu rzuciły Turczynki, ku uciesze swoich głośno dopingujących fanów. Co ciekawe, pierwotnie ten mecz miał odbyć się w mogącej pomieścić 12500 kibiców Ulker Arenie, ale budowa obiektu nie została ukończona na czas i z konieczności turecki klub musiał przenieść spotkanie do znacznie mniejszej i mniej komfortowej hali, która liczy nieco ponad 1000 miejsc. Kompletu widzów i tak nie było, bo na trybunie zasiadło tylko 350 osób. W tym samym czasie w Stambule koszykarze Fenerbahce rozgrywali swój mecz w Eurolidze z hiszpańską Cają Laboral i ten pojedynek skupił na sobie znacznie większą uwagę fanów koszykówki, przyciągając dziesięciokrotnie większą grupę kibiców.

Drugą kwartę CCC zaczęło fatalnie. Błyskawiczna seria punktów 9:0 w wykonaniu gospodyń i wynik 33:19 na tablicy zmusił Koziorowicza do wzięcia przerwy w meczu. Pomogło to o tyle, że przewaga Fenerbahce przestała rosnąć, a z upływem czasu nawet nieznacznie stopniała. Największa w tym zasługa Zoll, która w pierwszej połowie dała prawdziwy koncert (17 punktów, 6/7 za 2, 4 zbiórki, 4 asysty). Amerykanki do CCC trafiła z ligi tureckiej, ale akurat ten fakt nie miał dla niej żadnego znaczenia.

- Znam swoją rolę w zespole i chciałam pokazać, że kiedy gram twardo w obronie i agresywnie w ataku, jako drużyna możemy bić się nawet z tak świetnym zespołem jak Fenerbahce - komentowała później Zoll.

Niestety, po przerwie 25-letnia rozgrywająca nie poprawiła już swojego dorobku punktowego, nie była też tak kreatywna w ataku. To przełożyło się na postawę całego zespołu, który mimo przebłysków Evanthii Maltsi (4/8 w rzutach za 3) nie był w stanie jeszcze poważniej zaszkodzić Turczynkom.

- Walkę na deskach, według statystyk, przegraliśmy nieznacznie (32:37 - dop. MI), ale pozwoliliśmy wysokim koszykarkom Fenerbahce na zdobycie aż 41 punktów. W tym elemencie najbardziej ustępowaliśmy rywalom - przyznał Koziorowicz, nie dodając jednak, że kwartetu tak znakomitych podkoszowych jak Fenerbahce, nie ma w Europie nikt.

- W drugiej połowie nie grałyśmy tak, jak powinnyśmy w obronie. Rywalki zdobyły sporo punktów z ponowionych akcji i skończyło się na 20 punktach w plecy - skwitowała Joanna Walich, skrzydłowa CCC.

Następny mecz w Eurolidze pomarańczowe zagrają 2 listopada. Przeciwnikiem będzie włoska Famila Schio).