MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec rodzenia po ludzku? Prawa kobiet rodzących mogą być zagrożone

JP
Przyjście dziecka na świat - najważniejsze wydarzenie w życiu matek, nie powinno być traumą
Przyjście dziecka na świat - najważniejsze wydarzenie w życiu matek, nie powinno być traumą Grzegorz Olkowski / Polska Press
Rodzenie bez bólu i inne prawa kobiety rodzącej, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić, mają przed sobą najwyżej dwa lata. Potem o tym, jaka będzie opieka okołoporodowa, mają decydować towarzystwa naukowe. Fundacja "Rodzić po ludzku" nie kryje obaw.

Standardy opieki okołoporodowej obowiązują od końca 2012 r. Zostały określone rozporządzeniem ministra zdrowia.

Najważniejsze wytyczne są takie:

  • personel medyczny powinien szanować prywatność i poczucie intymności kobiety oraz omówić z nią sposoby radzenia sobie z bólem
  • położne i lekarze powinni zachęcać rodzącą do poruszania się podczas pierwszego okresu porodu oraz do przyjmowania pozycji, które są dla niej najwygodniejsze i w których czuje ulgę w bólu
  • nacięcie krocza podczas porodu należy stosować "tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach"
  • po porodzie kobieta i dziecko mogą przez dwie godziny przytulać się do siebie w kontakcie "ciało do ciała", a potem otrzymywać rzetelne rady dot. karmienia piersią.

W połowie 2016 r. weszły w życie także standardy opieki okołoporodowej w ciąży z powikłaniami. Określają one m.in. postępowanie w przypadku poronienia, urodzenia dziecka niezdolnego do życia oraz obarczonego letalnymi schorzeniami. Są to również sytuacje, gdy kobieta spodziewa się urodzenia chorego dziecka.

CZYTAJ TEŻ
Opieka nad kobietami w ciąży

W standardach zapisano m.in., że po przekazaniu kobiecie informacji o śmierci lub ciężkiej chorobie dziecka lekarz powinien dać jej czas na możliwość oswojenia się z tą sytuacją. Na życzenie pacjentki należy jej też umożliwić wsparcie psychologiczne i wsparcie bliskich. Zaznaczono, że kobieta, która straciła dziecko nie powinna przebywać w sali razem z innymi ciężarnymi lub kobietami, które urodziły zdrowe dzieci.

Przed trzema miesiącami weszły w życie także standardy postępowania w łagodzeniu bólu porodowego. Miały one poprawić dostępność do znieczulenia podczas porodu, dzięki zmianie wymogów dotyczących bezpośredniego nadzoru anestezjologa. Określają one m.in. jakie farmakologiczne i niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego mogą być stosowane podczas porodu, a także wskazują osoby odpowiedzialne za opiekę nad rodzącą i zakres ich obowiązków.

Te wszystkie zdobycze, które miały jak najbardziej zminimalizować trudy porodu mają przestać obowiązywać końcem 2018 roku. O tym, jak będzie opieka okołoporodowa, mają zacząć decydować towarzystwa naukowe. Fundacja "Rodzić po ludzku" obawia się, że likwidacja standardów "pozbawi kobiety możliwości wniesienia skargi, ponieważ nie będą miały do czego się odwołać".

ZA ŻYCIEM - O CO CHODZI W USTAWIE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Koniec rodzenia po ludzku? Prawa kobiet rodzących mogą być zagrożone - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska