Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec epidemii. Od 16 maja obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza?

Monika Fajge
Monika Fajge
Michał Pawlik / Polska Press
Ministerstwo Zdrowia luzuje obostrzenia związane z Covid-19. Od poniedziałku (16 maja) w całym kraju, zamiast epidemii, mamy stan zagrożenia epidemicznego. Będzie obowiązywał do odwołania. Co to oznacza? Przeczytajcie poniżej.

Stosowna nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów (z 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii) została opublikowana już kilka dni temu (13 maja) w Dzienniku Ustaw.

"Pandemia nie stanowi już takiego zagrożenia dla życia społeczno-gospodarczego" - powiedział, uzasadniając swoją decyzję, Minister Zdrowia Adam Niedzielski. I dodał, że luzowanie restrykcji, nie zwalnia ze stosowania środków ostrożności. - Prawdziwym testem będzie wrzesień, czas powrotów do szkół i pracy, zwiększonej transmisji".

Maseczki w placówkach zdrowia nadal obowiązkowe

Choć oficjalnie epidemii już nie ma, w przychodniach, szpitalach i aptekach nadal musimy zakrywać nos i usta maseczką – przynajmniej do końca maja. Tak wynika z rozporządzenia.

Co poza tym? Obowiązkowi szczepień przeciwko koronawirusowi nadal podlegają:

  • osoby wykonujące zawód medyczny oraz niebędące medykami, ale pracujące w placówkach medycznych,
  • osoby zatrudnione w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym,
  • studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego.

Kto nie ma ważnego unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID, musi "posiadać negatywny wynik testu antygenowego lub molekularnego w kierunku Sars-CoV-2 wykonanego każdorazowo, nie później jednak niż w ciągu 48 godzin od momentu rozpoczęcia pacy, nauki, czynności zawodowych lub fachowych. Należy jednak zaznaczyć, że testy nie będą finansowane ze środków publicznych" - czytamy w rządowym rozporządzeniu.

Dla pracowników niewiele się zmieni

Zniesienie stanu epidemii i wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego nie będzie miało wpływu na zmianę przepisów gwarantujących pracownikom i pracodawcom korzystanie z pandemicznych udogodnień. Większość wprowadzonych zasad obowiązuje nadal, np. wykonywanie pracy zdalnej, zawieszony obowiązek wykonywania badań okresowych czy wstępne szkolenia BHP w elektronicznej formie. Pozostaje także przepis, który umożliwia pracodawcom w trakcie trwania stanu epidemii bądź zagrożenia epidemicznego kierowanie pracowników na zaległy urlop wypoczynkowym.

Stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 roku. Jednak począwszy od 1 kwietnia 2022 r. covid-19 jest traktowany jako zwykła choroba zakaźna.

Trochę covidowych statystyk

Ostatnie dane dotyczące nowych zakażeń koronawirusem mogą napawać optymizmem. W minioną niedzielę (15 maja) w województwie dolnośląskim potwierdzono tylko sześć przypadków zakażenia.
Liczba osób, które zachorowały na covid-19 na Dolnym Śląsku - od początku pandemii - wynosi 454 tys. 620. Z powodu koronawirusa, zmarło 7 tys. 336 mieszkańców województwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska