Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowe pisanki i palmy w… muzeum. Barwna ekspozycja Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Artyści, którzy tworzą współcześnie pisanki, używają różnych technik, na przykład batikowej, rytowniczej, aplikacyjnej, ale używają także wierteł dentystycznych, czy oklejają jaja bursztynem.
Artyści, którzy tworzą współcześnie pisanki, używają różnych technik, na przykład batikowej, rytowniczej, aplikacyjnej, ale używają także wierteł dentystycznych, czy oklejają jaja bursztynem. Paweł Relikowski
Pisanki wykonane w różnych technikach i wielobarwne kompozycje palmowe, można oglądać do 7 kwietnia w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Po ekspozycji wydmuszki i palmy wielkanocne można będzie zakupić. - Po dwóch latach pandemii wraca do nas kiermasz wielkanocny – zapowiada Dorota Jasnowska, kuratorka wystawy „Pisanki i Palmy Wielkanocne”.

Na wystawie możemy zobaczyć prace i zdobienia wykonane na prawdziwych skorupkach jaj. - Pisanka musi być wykonana na skorupce jaja. Ma to związek z tradycją, według które jajko symbolizuje życie i odnowę. Ta tradycja funkcjonowała w naszej kulturze najpierw w obszarze magii, potem została zaadoptowana przez chrześcijan – opowiada kuratorka.

Pisanki od... pisania

W muzeum możemy zobaczyć jajka ozdobione rożnymi technikami. Najstarszą jest technika batikowa, która polega na pisaniu po jajku gorącym woskiem. Właśnie od tej techniki pochodzi nazwa „pisanka”. - Stworzenie takiego pojedynczego arcydzieła trwa kilka godzin. Wymaga też wprawnej w pisaniu ręki i dobrego zmysłu planowania wzoru na niewielkiej przestrzeni – mówi Dorota Jasnowska. - Najstarsze skorupki zdobione batikiem znalezione w Polsce pochodzą z X wieku.

Artyści, którzy tworzą współcześnie pisanki, używają innych technik, na przykład rytowniczej (polegającej na wydrapywaniu zabarwionego jajka), aplikacyjnej, ale używają także wierteł dentystycznych, czy oklejają jaja bursztynem.

Nie tylko wielkanocne jaja

Na wystawie można także zobaczyć palmy wielkanocne. Najbardziej tradycyjna palma to wierzbowe bazie przystrojone bukszpanem i barwinkiem. - Wierzba jako pierwsza rozkwitała na wiosnę, więc uznano ją za roślinę miłującą życie. Miała dawać siłę i płodność – wyjaśnia kuratorka.

Na Dolnym Śląsku najbardziej charakterystyczne są palmy wg wzorów wileńskich. - Po wojnie przyjechała do nas duża społeczność wileńska – tłumaczy Dorota Jasnowska. - W wiązankach widać barwione kwiaty nieśmiertelnika czy trawy - dodaje.

Wystawę można oglądać do 7 kwietnia. 9 kwietnia natomiast, po dwóch latach pandemii w muzeum organizowany jest kiermasz wielkanocny, na którym będzie można kupić wszystko to, co zostało umieszczone na wystawie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska